Bez kategorii

Inflacja… przepisów prawnych

Głównym zarzutem opozycji wobec rządu Donalda Tuska jest to, że w ciągu stu dni swoich rządów nie skierował do Sejmu ani jednej ustawy.

Czy opozycja ma rację?

Zdaniem premiera liczy się nie ilość prawa a jego jakość.

W czasach PRL -u opozycja zarzucała władzy, że następowała inflacja prawa, a jego jakość była bardzo zła.

Jak było naprawdę?

W PRL – u Sejm bardzo mało wydawał ustaw. Dzienniki Ustaw z jednego roku mieściły się w jednym cienkim skoroszycie. Przegięcia zdarzały się gdzie indziej. Rada Mimistrów i poszczególni ministrowie wydawali całą masę zarządzeń, pism okulnych itp. Przepisy te niejednokrotnie wychodziły poza delegację ustawą. Często były to tzw. przepisy ” contra legem”. Zarzadzenia etc. były publikowane w Monitorach Polskich.

Kiedy nastała wolna, kapitalistyczna III Rzeczpospolita, odstąpiono od tej praktyki. Ciężar tworzenia prawa przerzucono na ustawy. Dziś o Monitorach Polskich prawie nikt nie słyszy.

Czy jednak poprawiła się jakość prawa?

Przeanalizuję to na przykładzie kodeksu cywilnego. Kodeks cywilny jest bardzo ważnym zbiorem przepisów. Reguluje bowiem obrót prawny w codziennych stosunkach. Powinien byś jasny i czytelny, by w każdej chwili mógł z niego skorzystać zwykły obywatel i nie dać się oszykać innym osobom.

Czy tak jest naprawdę?

Kodeks cywiny liczy 1087 przepisów. To nie dużo jak na materiał, który reguluje. Byłoby więc dobrze, gdyby nie… No właśnie. Kodeks cywilny był w wolnej Rzeczypospolitej tyle razy nowelizowany, że ma już dwa razy tyle przepisów. Np. art 2000, do niego istnieje artykuł 200 ze znaczkiem 1,2,3 tak do dziesięciu, a do art. 200 ze znaczkiem 1 istnieje jeszcze znaczek 1 i2. Kodeks już dawno stracił swoją przejrzystość. Innym przykładem są przepisy o ruchu drogowym. Jest ich dzisiaj tyle, że policja się w nich przestała orientować.

A jakość przepisów prawa?

No cóż. Samo o sobie świadczy. Gdy Sejm dzisiaj uchwali ustawę, za miesiąc już ją nowelizuje. Polska jest krajem, gdzie Trybunał Konstytucyjny uchyla najwięcej ustaw jako niezgodnych z konstytucją. Z roku na rok skoroszyty obejmujące Dzienniki Ustaw są coraz grubsze. Obecnie Dzienniki Ustaw z jednego roku obejmują cztery tomy. Sejm pracuje ” sprawnie”, uchwala ok. dwieście ustaw rocznie

Premier Tusk postawił sobie szczytny cel. Postanowił ” oczyścić ” polskie prawo. Przygotował ustawę, która uchyla 2000 polskich przepisów.

Czy to jednak nie będzie walka z wiatrakami?

Przyzwyczajenie drugą naturą człowieka. Obawiam się, że gdy się zmieni rząd wszystko wróci do normy. Obym była złym prorokiem, bo polskie prawo naprawdę dojrzało do gruntownej reformy.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s