Bez kategorii

Bóg Honor Ojczyzna.

Ten blog miał iść na 3 maja. Jednakże znajomi ” molestowali” mnie, aby zająć się tym problemem. Piszę więc teraz.

” Bóg Honor Ojczyzna ” – takie hasło widniało na sztandarach formacji wojskowych walczących w wojnach o niepodległość Polski. Pierwszy raz pojawiło się jako emblemat wojska Tadeusza Kościuszki.

Co  dzisiaj oznaczają te słowa?

Ja należę do pokolenia, które patriotyzmu uczyło się za Komuny. Komuna dbała o patriotyczne wychowanie narody. Przy każdej okazji wspominano o wielkich czynach Polskiego Narodu. Do znudzenia mówiono o Bitwie pod Grunwaldem o Odsieczy Wiedeńskiej. Każde dziecko znało daty tych bitew.

Były to także jednak trudne czasy. Panowała indoktrynacja. PZPR pełniło przewodnią rolę w kraju. O Breżniewie nie wolno było żle mówić. Można się było śmiać… z Cartera i Reagana. O Katyniu się nie mówiło. Nazwy ” Cud nad Wisłą” nie było w encyklopedii. Jednakże gdy przyszedł czas próby wielu z nas zdało egzamin z patriotyzmu na piątkę. Zwlaszcza organizacja harcerska zasługuje na wyróżnienie. Opozycja szeroko krytykowała ZHP. Uważano ją za indoktrynacyjny odłam PZPR. Harcerze PRL- u umieli się jednak znależć na właściwym miejscu.

W jednej szkole po strajkach w Radomiu i Ursusie zorganizowali kwestę na rzecz zwalnianych robotników z Radomia i Ursusa. W innej w dzień 1 listopada zorganizowali kwestę na rzecz rodzin katyńskich. W jednym mieście w dniu Święta Pierwszego Maja pojawiły się nad trybuną wyrysowane nogi. To wprawdzie narysował kolega,który chciał się tym sposobem przypodobać koleżance, do której czuł sympatię. Rozeszła się jednak fama, że był to przejaw walki z Komuną. Gdy w stanie wojennym Służba Bezpieczeństwa ” przygotowała” listy obywateli do likwidacji, harcerze biegali po domach i ostrzegali ludzi. ” Pracowali ” w nocy, by nad ranem mogły się pojawić dowcipne napisy na murach np. rozszyfrowanie skrótu WRONA.

A dzisiaj?

Co dzisiaj oznacza dla ludzi nazwa ” Patriotyzm”?

Niedawno na forum internetowym pojawiła się dyskusja na temat patriotyzmu. Zainteresowała mnie. Postanowiłam wziąć w niej udział. Napisałam, że dla mnie słowo: ” Patriotyzm” jest tożsame z słowami: ” Bóg Honor Ojczyzna”. Zaczęły przypływać do mnie posty wyzywające mnie od …moherowych beretów. To przykre, że w wolnej Polsce słowo : “Patriotyzm” kojarzy się z moherowymi babciami.

A jak ma być inaczej.

Za Komuny postawiono sobie za honor, by kręcić jeden film historyczny rocznie. W wolnej Polsce żadnego z reżyserów ten problem nie interesuje. Za to zalewa nas kiczowata amerykańska produkcja. Reżyserzy polscy prześcigają się w kręceniu filmów o ” dobrej ” policji, tzn. takich, w których ketchup bryzga na kamerę, a z ekranu lecą wulgaryzmy. Jedynie Andrzej Wajda pokusił się o nakręcenie filmu historycznego,tj. Katynia, ale nastąpiło to szesnaście lat po zmianie w Polsce ustroju. Wajda zaś jest reżyserem starego pokolenia. Młodzież nawet twierdzi, że Wajda nadaje się już do lamusa historii.

Skoro państwo zaniechało wychowania patriotycznego młodzieży / ta nazwa młodzież śmieszy/, to zdawać by się mogło,iż ciężar tegoż spadł na Kościół. Tymczasem młodzież odchodzi od Kościoła. Kościół jest monotematyczny. Mówi o ochronie dziecka poczętego, środkach antykoncepcyjnych i  ” życiu na kocią łapę”. Gdy nawet jakiemuś proboszczowi uda się wspomnieć w kazaniu o roli, jaką odegrał Bóg w walkach Polaków o niepodległość, to młodzież tego nie słyszy. Dawno już przestała chodzić do kościoła.

Jak młodzież polska dzisiaj zachowa się w sytuacji zagrożenia wolnoąści i demokracji w Polsce?

Dzisiaj nie ma takiej potrzeby. Walczymy w prawdzie o demokrację w Awganistanie i Iraku, żołnierze polscy nawet tam chętnie idą. Oni to robią jednak dla pieniędzy i to dużych. Jeżeli zaś chodzi o ochotników, to mówi się, że wyginęli … na wojnie w Wietnamie.

Nie oto chodzi, by nasza młodzież szła na wojnę za granicę czy domową i ginęła. Niech panuje pokój i ” dobre ” czasy nigdy nie wrócą.

Patriotyzm współczesny rozumie się w ten sposób, że młody człowiek, który wykształcił się w Polsce za państwowe pieniądze, będzie pracował dla chwały i rozsławienia dobrego imienia swojego kraju w świecie. Nie tylko dla pieniędzy! Dumny będzie ze swojego narodu i jego władzy dzisiaj a także z pięknej histori. Nie będzie się wstydził za to, że jest Polakiem, a ludzi, którzy chcą mu to wpoić będzie kwitował uśmiechem lekkiej ironii.

Tak mi dopomóż Bóg!

2 thoughts on “Bóg Honor Ojczyzna.”

  1. Nie zgodzę się, że polscy żołnierze walczą za pieniądze. Wojsko to zawód i trzeba im płacić bo jak by przeżyli. Jestem strzelcem ZS O.S.W. i znam paru żołnierzy, którzy są w Afganistanie i walczą za bezpieczeństwo Polski. Są to bohaterowie i należy im się szacunek. Wśród młodzieży niestety rzeczywiście jest z patriotyzmem coraz gorzej, ale też nie wszędzie. Są jeszcze harcerze, strzelcy (sam jestem ze Związku Strzeleckiego) i ludzie z innych tego typu organizacji jak i zwykli ludzie, którzy na 100% gdyby była taka potrzeba oddali by życie za Ojczyznę. :)Bóg, Honor, Ojczyzna!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Like

  2. Oni tam nie jadą za kasę tylko dlatego że są zawodowymi żołnierzami. Moim zdaniem zołnierz zawodowy nie jest od tego żeby siedzieć w koszarach. Tym którzy pojechali na misję trochę współczuję ale taki zawód wybrali. Należy im się szacunek choćby za odwagę w wyborze wojskowego rzemiosła.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s