Bez kategorii

Dzień Litości…

Historia Dnia Kobiet wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związana z walką amerykańskich kobiet o prawa socjalne i polityczne. Święto zostało zatwierdzone uchwałą II Międzynarodowego Kongresu Kobiet Socjalistek w Kopenhadze w dniach 26 – 28 sierpnia 1910r. Jego inicjatorką była niemiecka socjalistka Klara Zetkin. Od 1911r. obchodzono je w całej Europie. Demonstracje kobiet często kończyły się starciami z policją. W tamtych czasach Święto kobiet było wyrazem walki tychże o swoje prawa i miało na celu zaznaczenie, że w świecie mężczyzn kobiety istnieją w polityce i gospodarce.

Po II Wojnie Światowej idea Święta Kobiet została całkowicie wypatrzona. Państwa Socjalistyczne wzorem Związku Radzieckiego podniosły go do rangi święta państwowego. “Wędrowanie” do kobiety z gożdzikiem w ręku 8 marca stało się nieomal instytucją. Nikt nie wie, czy za Komuny to święto było uświęceniem sadzania kobiet na traktory, czy przeciwnie: chciało zaznaczyć, że nawet w Komuniżmie kobieta jest damą i należy do niej podchodzić z kwiatkiem.

Dużo wynaturzeń związanych jest z tym świętem. Niejedna żona pamięta, jak mąż wracał z pracy 8 marca o godzinie osiemnastej / normalnie robił to o pietnastej/ i już w dzwiach chwiejąc się wyciągał rękę z gożdzikiem.

W ciężkich czasach osiemdziesiątych kobiety były wyjątkowo honorowane. W zakładach pracy dostawały paczkę kawy i rajstopy. I … cieszyły się z tych prezentów. Ja sama pamiętam, jak w w stanie wojennym o trzymywaliśmy 8 marca… paczkę ligniny / dzisiaj, gdy ten produkt całkowicie zniknął z rynku, nikt nawet nie wyobraża sobie, ile dla nas znaczył ten prezent/.

Jak dzisiaj obchodzone jest Święto Kobiet?

Po upadku Komuny starano się je wykreślić z kalendarza. Krytykowano, ośmieszano. Twierdzono, że to święto ” komunistyczne”. Starano się Święto Kobiet zastapić równie obcymi Walentynkami. Wokół Walentynek rozpętana kampanię propagandy.

Nie udało się.

Dzisiejsza kobieta nadal się cieszy, gdy jej sympatia o niej pamięta 8 marca. W dzisiejszym kapitalistycznym świecie chamstwa, gdy na codzień mężczyzna przy kobiecie klnie gorzej niż szewc z Witkacego lub otwierając drzwi wali ją prosto w nos. róża dana 8 marca jest miłym przypomnieniem, że jest damą. Tęskni za rycerskością mężczyzn.

Jeśli chodzi o równouprawnienie!

Kobiety w dzisiejszym świecie je sobie wywalczyły i… drogo za to zapłaciły. Przecież zaś już chrześcijaństwo / to myślące/ postawiło kobietę na równi z mężczyzną. Wyrazem tego jest doktryna Św. Marii jako Matki Boskiej, którą w modlitwie traktuje się na równi z Trójcą Świętą. Także w chrześcijańskiej legendzie kobieta jest uznawana za równoprawną Bogu. We Francji panuje kult Marii Magdaleny jako towarzyszki, ukochanej i żony Chrystusa. Podnosi on w chrześcijaństwie czynnik kobiecy do wysokiej rangi. Kobieta staje się równa mężczyżnie.

Reasumując kobiety powinny walczyć o swoje prawa. Oby tylko w ferworze tej walki nie zatraciły swojej kobiecości. Jeśli zależy im, by mężczyżni traktowali je jak damy, to same nie stały się babochłopami goniącymi za pieniądzem i karierą.

Przypomina o tym religia. Święta Maria i Maria Magdalena to przede wszystkim kobiety, choć były prawą ręką swoich mężczyzn i wspierały ich we wszystkim.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s