Bez kategorii

” Dzień Flagi”

Książę Bogusław Radziwiłł powiedział w Potopie, że Rzeczpospolita to kawał czerwonego sukna, za które ciągnie każdy, kto może, dopóki się nie podrze.
Święto 3 Maja
Czy ludzie w dzisiejszej Polsce wiedzą, na jaką pamiątkę zostało ustanowione to Święto? Pragnąc napisać tego bloga usiłowałam się coś na ten temat dowiedzieć. Napisałam w wyszukiwarce hasło ” 3 maja” – wyświetliło się wszystko prócz tego, co trzeba. Będę więc pisała z głowy. Wybaczcie mi LUDZIE, jeśli znajdziecie błędy.
Osiemnasty Wiek to okres rozpadu totalitarnych rządów. Pierwsza była Ameryka. Ludzie w Bostonie wyrzucili do morza angielską herbatę i rozpoczęli walkę o niepodległość. Zakończyła się pełnym sukcesem i uchwaleniem pierwszej w świecie demokratycznej Konstytucji. Amerykanom w walce pomagali cudzoziemcy, miedzy innymi: Kościuszko, Pułaski i … Lafayait.
Następną w kolejce była Francja. Jej rewolucja przyniosła Europie Deklarację Praw Człowieka i Obywatela. Wolność, Równość, Braterstwo.
W ” demokratycznej” Rzeczpospolitej Obojga Narodów absolutyzm królewski rozpadał się już od dawna. W osiemnastym wieku doszło jeszcze warcholstwo szlachty i sprzedajność magnatów. Król był tego, kto więcej za niego zapłacił. Nastał czas Stanisława Augusta Poniatowskiego i całkowity upadek społecznego morale narodu. Ocknięto się wreszcie. W 1788 r. zebrał się Sejm Wielki. Trwały kłótnie, próby zerwania, w końcu… udało się 3 maja 1791r. uchwalono konstytucję. Ustawa ta wprowadziła to wszystko, co najlepszego wywalczyły rewolucje: amerykańska i francuska. Wielką nowością był trójpodział władzy, co postulował już… Montesquieu.  Jednakże ta Konstytucja nigdy nie weszła w życie. Rozpoczęto walkę. Mimo że Patrioci Polscy walczyli dzielnie, niepodległość Polski przegrała. Nie przegrała jednak… DEMOKRACJA!
Państwowość Polska odzyskała dopiero w 1918r. Pierwszą czynnością nowego Sejmu w II Rzeczypospolitej było ustanowienie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja Świętem Narodowym. Przez dwadzieścia lat Przedwojennej Polski uroczyście obchodzono to Święto. Flaga narodowa wisiała na każdym domu. Urządzano uroczyste wiece, koncerty dobroczynne, na których śpiewano Pieśni Narodowe.
Socjalizm.
Pierwszą rzeczą, którą zrobił komunistyczny rząd  to zniesienie Święta 3 Maja. Zakazano jego obchodzenia i karano, gdy się ktoś wyłamał. Na otarcie łez wprowadzono Narodowi ” święto Wedla”.
Mój dziadek zawsze wywieszał na 1 Maja Flagę Biało – Czerwoną, która wisiała jeszcze 3 Maja. Gdy go póżniej wzywano do Komitetu i kazano się tłumaczyć dlaczego, mówił, że ma sklerozę i zapomniał zdjąć. Wierzono mu, bo był już rzeczywiście bardzo starym Sekretarz tylko pogroził palcem i w najszybszym terminie kazał Flagę zdjąć.
Trzecia Rzeczpospolita.
W tym okresie Polska była szybka ja Maratończyk. Od razy zniesiono ” Święto Wedla”, w przywrócono rocznicę Konstytucji 3 Maja.
I co z tego?
Nic . Wprawdzie instytucje państwowe wieszają biało – czerwone flagi, ale nic po za tym. Ludzie traktują to jako długi weekend i oddech od pracy, bo jest maj i ciepło. Wyjeżdżają z rodziną nad morze, a w mieście organizowane są festyny. Pamiętam ile było hałasu, gdy za Komuny organizowano w Boże Ciało festyn z piwem… koło kościoła!
Ja gdy remontowałam swój dom znalazłam w piwnicy flagę biało – czerwoną, ale już jej nie wieszam ani na 1Maja ani na 3 Maja, bo jest brudna i podarta i… straszna szmata!
Teraz sobie LUDZIE sami odpowiedzcie, czy Święto Narodowe ma sens?
AMEN!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s