Bez kategorii

Sakrament Na Całe Życie!!!

Czym jest Chrzest dla Katolika?

Żydzi nie mają Sakramentu Chrztu, chociaż ten Sakrament wywodzi się od Żydów. Od zarania dziejów dla Żydów inicjacją do wstąpienia w szeregi Ludzi Wierzących było obrzezanie, zwane inaczej, co ukuli ” dowcipnie ” chrześcijanie, chrztem za pomocą noża. Pierwszym Apostołem, który dokonywał Chrztu Wiernym był Jan Chrzciciel. Chrzcił ludzi dorosłych za pomocą zanurzania ich w wodzie. Temu Sakramentowi z rąk Jana Chrzciciela poddał się Chrystus, choć nie musiał, bo urodził się bez Grzechu Pierworodnego. Chciał jednak pokazać, jak ważny dla Chrześcijanina jest Sakrament Obmycia z Grzechów. Jezus miał 34 lata, gdy Jan Chrzciciel ochrzcił go w rzece Jordan. Człowiek, który ochrzcił Chrystusa, żle skończył. Został skazany na śmierć, bo namawiał do Chrztu…kochankę króla Heroda.

Chrześcijanie od zarania dziejów chrzczą swoich wyznawców. Jest jednak wiele odmian wyznań chrześcijańskich i każde z nich ma odmienną celebrację tego obrzędu.

Ja przygladałam się obrzędowi chrztu, którego dokonywali Świadkowie Jehowy. Oni za przykładem Chrystusa chrzczą dorosłych adeptów swojej wiary.

Jak wygląda ich ceremonia?

W jednym mieście ich wierni zebrali się na stadionie. Młodzi wyznawcy zostali rozebrani do naga i ” kapłan” ich polewał wodą. A póżniej … Jak kolwiek jestem tolerancyjna dla różnych wyznań, tym razem byłam zniesmaczona…

Pozwolili mi to kręcić!

Powróćmy jednak do normalnych ludzi!

Katolicy od dawna chrzczą swoich obywateli nowo narodzonych. Różnie się na to ludzie zapatrują. Jedni krytykują twierdząc, że człowiek sam powinien wybrać wiarę, w której chce żyć. Drudzy wierzą, iż chrzest zmywa z niemowlaka Grzech Pierworodny. Chrzcili i chrzczą wszyscy katolicy swoje dzieci. Do paranoi dochodziło za Komuny. Członkowie PZPR, którzy na codzień deklarowali się jako ateiści, jeżdzili chrzcić swoje dzieci na drugi koniec Polski. Co za obłuda!

III Rzeczpospolita uczyniła z Sakramentu Chrztu ” święto snobizmu”. Za chrzest daje się księdzu bajońskie ” co łaska”, żeby tylko zgodził się zrobić prywatną ceremonię dla zainteresowanej rodziny. Póżniej jest wielka feta i prezenty dla nowego ” chrześcijanina” liczące się w milionach złotych. Żeby go całe miasto podziwiało!

Ja sama nie potrafiłam uwolnić się od odrobiny snobizmu. Kiedy żył Jan Paweł II, jeżdziłam do Watykanu, by Papież osobiście ochrzcił mi dziecko o pobłogosławił medalik, który dostało z okazji tej ceremonii

Teraz jednak zmądrzałam. Wiem, że Chrzest to Sakrament, który jest jednakowo ważny, gdziekolwiek go się weżmie. Ważne jest, by dał go Ksiądz, który ma do tego uprawnienia. Chrzczę więc swoje dzieci w swoim mieście, w parafialnym, zabytkowym kościele, na publicznej ceremoni/ razem z moim dzieckiem Ksiądz chrzci tuzin innych/. Nie narzekam. Chrzest taki tak samo wzrusza jak prywatny, może nawet bardziej, bo… miło jest patrzeć, że tak dużo dzieci wstępuje w grono Chrześcijan.

Chrzest a Prawo Kanoniczne!

Prawo mówi jasno. Kapłan nie ma prawa ochrzcić dziecka, którego rodzice nie mają ślubu wyznaniowego. Jeszcze na początku dwudziestego wieku, ostro tego przestrzegano. Choć były wyjątki! Jest taka ładna książka pt.” Tessa D’ Urberville”. Bohaterka urodziła nieślubne dziecko. Ksiądz chciał je ochrzcić, nie zgodził się ojciec bohaterki, bo się bał gniewu Bożego z powodu udzielenia Sakramentu bękartowi. Dziecko zmarło i …ksiądz odmówił pochówku w Poświęconej Ziemii.

Dzisiaj w dobie swobody obyczajowej nie traktuje się już tego przepisy tak rygorystycznie. Choć zdarzają się księża…biurokraci! Dochodzi nawet do absurdalnych sytuacji. Znam przypadek, kiedy ksiądz powiedział parze żyjącej w konkubinacie, że nie ochrzci im dziecka. Kazał… przyszłej matce w ósmym miesiącu ciąży założyć białą sukienkę, welon i …wziąć ślub. Śmieszne nieprawdaż!

Czy Sakrament chrztu ma sens?

Ludzie odpowiedzcie sobie sami! Ja byłam chrzczona, jak miałam trzy lata. Choć już samej ceremoni nie pamiętam, o swoich chrzesnych usiłuję zapomnieć, długo błądziłam na drodze poszukiwania wiary, to jednak cieszę się, że jestem Chrześcijanką. Swoje dzieci chrzczę w niemowlęcym wieku. Staram się je wychowywać tak, by nie musiały błądzić. Mają jednak wolną wolę. Kim zostaną? Czas pokaże. Oby tylko nie musiały drogo płacić za swoje błędy. Tego, jako matka im życzę. Życzę też i innym ludzią. Człowiek uczy się na błędach. Lepiej jednak na cudzych niż własnych!

/ Dużo tej pisaniny. Ciekawa jestem, ile ludzi przyśnie podczas czytania!/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s