Bez kategorii

Kompleks Elektry

W poniedziałek Dzień Ojca. O czym napisać? Pewnie sobie Państwo wyobrażacie, że będzie to kolejny blog rocznicowy, peem pochwalny na cześć rodziciela. Będzie o tym, jak dzieci będą rysować laurki i wędrować z życzeniami do swoich ojców. Otóż nie! Byłby to banał. Ja chciałabym napisać o Dniu Ojca coś orginalnego. Spróbuję o… stosunkach patoligicznych między dziećmi , a ich ojcami. Materiał jest słabo opracowany, wybaczcie mi więc państwo, jeśli sobie nie poradzę z tematem.

Kompleks Edypa

Zygmunt Freud opisał, że synowie czują pociąg seksualny do swoich matek. Przez ten pryzmat poszukują sobie zyciowych partnerek. Nazwał to kompleksem Edypa, od imienia greckiego bohatera, który zabił ojca i ożenił się z własną matką.

Kompleks Elektry.

Elektra to była grecka heroina, która zakochała się we własnym ojcu. Drogą analogii psychoterapeuci po Freudzie wyodrębnili w psychiatrii pojęcie kompleks Elektry. Syndrom ten w Polsce traktowany był i jest po macoszemu. Doktryna się nim w ogóle nie zajmuje. A szkoda! Wg. mnie ma on w praktyce większe znaczenie niż kompleks Edypa.

Jest normalnym, że każda dziewczyna czuje jak starożytna bohaterka pociąg fizyczny do swojego ojca. Kiedy jest dorosła szuka sobie partnera, który byłby do jej ojca podobny. Jeśli go znajdzie, takie związki są najszczęśliwsze.

Nie o tym jednak chciałam!

 Czasami dochodzi do patologii. Pociąg seksualny do własnego ojca jest tak silny, że dochodzi do wynaturzeń. Jest to między innymi przyczyną CHORÓB PSYCHICZNYCH.

Opiszę jeden przykład z mojej praktyki. Mam ich kilka, ale ten jaskrawo pokazuje, jak silnie kompleks Elektry może wpłynąć na powstanie i rozwój choroby psychicznej.

Katarzyna K była od najmłodszych lat zapatrzona w swojego ojca jak w obraz. Ojciec dla niej był Bogiem. Była mu bezwzględnie posłuszna. Jej ojciec był w domu autokratą. Kazał jej się uczyć, uczyła się. Zabraniał kontaktować z koleżankami i kolegami, była posłuszna. Gdy zażądał od niej … najwyższego oddania, zgodziła się beż protestu. Przez cały okres swojego dojrzewania żyła z ojcem jak z mężem. Dla niego uczyła się. Dostała na studia. Tu jednak… katastrofa. okazała się za mało inteligentna do wyższego wykształcenia. Oblała egzaminy i wyrzucili ją z uczelni. Ojciec nie mógł jej tego wybaczyć. Nie potrafił znieść, że nie ma zdolnej córki. zatruł jej życie. To dołączyło do wyrzytów sumienia, że żyła z ojcem. Rozwinęła się u niej schizofrenia. Dzisiaj Katarzyna K ma czterdzieści trzy lata. Jest chora i samotna. Przypomina monstrum. Waży 200 kg. Boi się mężczyzn. Jako ucieczkę przed aykorzystaniem przez mężczyzn zaczęła się obrzerać. Podświadomość jej wbiła jej w głowę, że gdy będzie koszmarnie gruba, to ojciec jej nie tknie, nie dotknie jej też żaden mężczyzna. Zrodził się u niej paradoks.!

Mając 43 lata i widząc swoje koleżanki szczęśliwe chciałaby mieć męża i rodzinę. Boi się jednak i … nadal tyje. Jej terapia trwa już 10 lat. Dopiero niedawno psychiatrzy odkryli, co wywołało u niej przyczynę choroby psychicznej. Odkrycie zaś przyczyny to połowa sukcesu w leczeniu. Życzę jej wszystkiego najlepszego! Ojciec już z nią nie mieszka. Zreszta jest stary i niezdolny do… szaleństwa. Życzę jej więc wszystkiego najlepszego.

Jak pisałam, nie jest to jedyny znany mi przypadek. Są kobiety, które z własnymi ojcami mają dzieci. Są i przypadki nie tak drastyczne. Przypadki kobiet, które były molestowane przez swoich ” ojców “. Przez molestowanie mam tu na myśli dotykanie i obnażanie się w ich obecności. Dziś te kobiety nie potrafią w pełni zażywać rozkoszy ze swoimi mężami. Tak jak w tym dowcipie:

” Gospodarzu macie wrzątek?

Mam.

A dacie?

Nie, bo wystygł!”

Nie każda kobieta oczywiście trafia do terapeuty. Nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest chora.

Dzień Ojca!

Są więc różni ojcowie. Tacy, za którymi przepadamy na codzień. Tacy, którzy będą mieli łzy w oczach, gdy z okazji swojego święta dostaną różowe buciki niemowlęce z życzeniami, by wnuczka była do niego podobna.

Są też tacy, o których ” dzieci” starają się zapomnieć i wymazać z pamięci, a z podświadomości wymazać wspomnienia z dzieciństwa. Żeby je wymazać, trzeba je najpierw sobie uświadomić. Nie wstydzcie się więc psychiatry!

Oby ojców, ktorych chce się wymazać z podświadomości było jak najmniej!

Amen!

4 thoughts on “Kompleks Elektry”

 1. nie zgadzam sie z tym ze czuje sie pociag fizyczny do ojca. to obrzydliwe. to jednak prawda ze na zachowaniach nazych rodzicow budujemy swoj swiat, poglady itd. to jednak wynika z wychowania i wiezow rodzinnych a nie pociagu … ble! moge np. uwazac ze moj tato jest przystojny a mama tez wyglada bardzo ladnie i mlodo. ale to nie znaczy nic wiecej! jesli jest inaczej to jest to juz objaw jakiegos schorzenia.pozdrawiam

  Like

  1. Zgadzam się! Zarówno kompleks Edypa jak i Elektry zostały w Ameryce uznane za jednostkę chorobową. Ja jednak o tym nie pisałam, bo się na tym nie znam. Skupiłam się na opisaniu przypadku paranoi jako jaskrawego przypadku wynaturzonego stosunku do ojca. Dobrze by było, gdyby głos zabrał jakiś psychiatra. Moim zdaniem to problem ważny, choć u nas w Polsce niedoceniany. Dobrze piszę?

   Like

 2. Jeżeli ojciec molestuje córkę, to nie jest to kompleks Elektry. Poza tym te kompleksy nie muszą być wcale okazane fizycznie. Mówi się, że ma je każde dziecko, jednak szybko z nich wyrasta.

  Like

 3. Miało być o dniu ojca, a wyszedł z tego jakiś koszmarny obraz rodzica – gwałciciela, który chce wykorzystać swoje dziecko. Jak bardzo trzeba być skrzywdzonym, by o takim dniu, zamiast przyjemnie i ciepło, pisać o potworach??? To tak jakby w dniu matki zamiast laurek opowiadać o matkach, które wyrzuciły swoje dzieci na śmietnik w plastikowych workach. Przyjemne? Raczej nie. Świat jest pełen okropieństw i tego nie zmienimy. Nikt tego nie zmieni. Też jestem ojcem i też wymagam, aby moje dziewczyny dobrze uczyły się. Nie dla mnie – dla siebie! Uważam, że są bardzo ładne i pewnie kiedyś będą z nich niezłe laski. Ale to nie oznacza, że robię im krzywdę. Wierzę, że większość ojców to normalni ludzie.

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s