Bez kategorii

” Złota ” młodzież

Nastały wakacje. Luz. Laba. Młodzież wyjeżdża na kolonie, obozy, na biwaki z przyjaciólmi. Będzie pełna swoboda, nikt nie będzie kontrolował. Będzie można robić, co się chce. Będą imprezy suto zakrapiane piwem z wkładką, będą tańce, będzie pigułka gwałtu. Niejedna małolata wróci z wakacji… z chorobą alkoholową!

Jak to dawniej bywało?

Młodzież od zawsze sięgała po alkohol. Alkohol dla młodzieży był owocem zakazanym, a owoc zakazany przyciąga jak nic. Jednakże niegdyś młodzież była kulturalniejsza. Mogła narozrabiać w kawiarnii, mogła pić piwo w bramie, ale nigdy nie przyszła na lekcję pijana. Na kacu, owszem, zdarzało się!

Dzisiaj!

Dzisiaj czasy się zmieniły. Młodzież jest rozwydrzona, nie czuje żadnych autorytetów, kontroli. Nie słucha nauczycieli ani rodziców. Normalnym jest, że gimnazjalista chodzi na dużą przerwę na piwo. Piją piwo nawet na lekcjach. Nikogo nie dziwi widok śpiącego, pijanego ucznia na ławce. Nauczyciel omija go szerokim kołem i udaje, że nic się nie dzieje. Boi się! Kogo? Uczniów? Rodziców?

Opowiem Wam zdarzenie, jakie miałam w dniu końca roku szkolnego. Do sklepu monopolowego weszło dwóch osiemnastolatków. Obaj mocno nawaleni zachowywali się jak menele, którzy wyszli z knajpy o mianie ” Piekiełko”. Stanęli przy ladzie przede mną. Jeden popatrzył na mnie mętnym wzrokiem i powiedział do ekspedientki: poproszę … batonika. Wyszłam ze sklepu, schowałam się i specjalnie zaczęłam się przyglądać, co będzie dalej. Młodzieniażkowie z powrotem podeszli do lady i poprosili: absolwenta. Ekspedientka dała bez szemrania.

” Nietrzeżwym i młodzieży do lat osiemnastu alkoholu się nie sprzedaje!”

Takie ostrzeżenie wisi w każdym sklepie monopolowym i w każdym pubie. Jest to obowiązek, który nałożyła ustawa o wychowaniu w trzeżwości i zapobieganiu alkoholizmowi. Ustawa ta pochodzi z czasów Jaruzelskiego, ale nadal obowiązuje. Czy jest przestrzegana? Nie bardzo. Sprzedawcy bardziej troszczą się o utarg niż o wychowanie w trzeżwości młodzieży. Niedawno w telewizji była kampania reklamowa pod tytułem: ” Twój sprzeciw ma znaczenie.” Piotr Fronczewski w sklepie pytał się młodzieńca chcącego kupić alkohol, czy ma 18 lat. Kampania przeminęła. Umarła śmiercią naturalną. Rzeczywistość bowiem jest taka, że ludzie nie protestują, gdy widzą, że młodzież kupuje alkohol. Boją się. Nie chcą się narażać na wyzwiska typu: ty k…, ty sk…etc. Młodzież jest wulgarna i rozwydrzona, zwłaszcza pijana młodzież. Często sprzedawcy podają alkohol młodzieży ze strachu lub dla świętego spokoju, mimo że za nim wisi napis: nietrzeżwym i młodzieży do lat 18 alkoholu nie podajemy!”

Problem!

Niegdyś problemem wśród młodzieży była narkomania. Dziś dołączył alkoholizm. Młodzież zaczyna pić wcześnie. Gabinety psychoterapeutów są pełne gimnazjalistów mających problemy alkoholowe. Rodzice nie mogą sobie z nimi dać rady. Szukają pomocy nawet u… księdza. To jednak jak wołanie na puszczy. Młodzież bowiem do kościoła nie chodzi, a z lekcji religii się urywa.

Gdzie te autorytety?

Nie wszyscy młodzi ludzie chcą się leczyć z alkoholizmu. Nie dają się zaciągnąć do terapeuty. Wielu się stacza coraz nizej. Pije patykiem pisane za 3 zł. Wchodzi w środowisko meneli. Nierzadkie są przypadki samobójstw młodocianych alkoholików.

Co na to szkoła? Czy uznaje, że nie ma problemu czy udaje, że go nie widzi? Tak wygodniej. Wychowanie dziecka należy do rodziców. Ileż problemów ten pogląd usuwa z głowy przepracowanego, żle opłacanego nauczyciela.

Żeby zobrazować stosunek nauczyciela do problemu ” złotej” młodzieży, zakończę taką scenką, jakże znamienną dla dzisiejszych czasów.

Jednej soboty wybrałam się na spacer do lasu. Widzę na ławce siedzi grupa gimnazjalistów. Piją piwo i palą trawkę. Póżniej zaczęli rozwalać kosze na śmieci i niszczyć tablice informacyjne. Widzę idzie nauczycielka.

– Niech pani patrzy, co oni robią!- Mówię.

– To dobra młodzież, tylko musi się wyszumieć. – Odpowiada nauczycielka.

Nic dodać nic ująć. Taka mamy młodzież dwudziestego pierwszego wieku i takich nauczycieli. I ci nauczyciele chcą podwyżek!

126 thoughts on “” Złota ” młodzież”

 1. nie wszyscy jestesmy tacy sami ! wszystkicg ,wkładasz” do tego samego worka .. młodziez obojętnie jakaby była i tak bedzie najgorsza .. lecz warto zastanowić się kto tą młodzież wychowuje .. widzocznie nie ma już osób godnych autorytetu .. ,, świat schodzi na psy razem z nim Ty “”

  Like

 2. Ale jestem dumna! Mam tyle komentarzy! A co do treści dalej będę pisała kontrowersyjne teksty. Telenowele o Celeste zostawiam pseudodziennikarzom, których jak zauważyłam jest wielu. Pozdrawiam mimo wszystko wszystkie młotki!

  Like

 3. Tiaa… Mogłaś upomnieć ekspedientkę, ale wolałaś się schować. Ja jestem nastolatką i jakoś nie pasuje do mnie opis zamieszczony wyżej… Nie palę, nie biorę narkotyków, nie piję, chodzę do kościoła i w przeciwieństwie do Ciebie, gdy widzę moich rówieśników pijących czy palących rozawiam z nimi… A może powinnam tylko obserwować??

  Like

 4. Po przeczytaniu Twoich wywodów zaczęłam się po prostu śmiać. Masz poglądy prosto z zaścianka. Rozumiem o co Ci chodziło, ale uważam, że to nie jest tak. Mam różnych znajomych, od tradycyjnych kujonów po przedstawicieli twojej tak zwanej “złotej” młodzieży. Skończyłam gimnazjum w starej dzielnicy, pełnej starych kamienic, obok dużego blokowiska. Wyobraź sobie, że nawet typowi dresi dogadywali się z nauczycielami, bo nauczyciele reagowali. Nie wszyscy się tego boją i unikają. No i najważniejsze to zauważyłam, że tymi “najgorszymi” byli Ci, którzy mieli najgorszy kontakt z rodzicami. Nie możesz zrzucać całej winy na młodzież, bo nigdy nie jest tak, że cała wina leży po jednej stronie. Nie pomyślałaś, że może Ci upijający się i agresywni młodzi ludzie chcą zwyczajnie zainteresować sobą dorosłych? Nie pomyślałaś, że mogą mieć problemy, którymi się nikt nie interesuje albo je bagatelizuje? Nie pomyślałaś, że może przeżywają nieszczęśliwą pierwszą miłość, albo nie wchodzi im do głowy fizyka i nie umieją sobie sami poradzić? Naprawdę nie widać, że to jest ucieczka przed problemami? Ilu dorosłych robi to samo? Zawsze jak coś nie idzie to piją, żeby choć na chwilę zapomnieć! Młodzi ludzie przecież naśladują swoich rodziców, nauczycieli. Jak młody człowiek może nie pić kiedy nauczycielce na lekcji z torebki wypada półlitrowa butelka wódki? Nie mieści mi się w głowie jak można tak pobierznie omawiać problem, jak można wydawać sądy i wygłaszać tak daleko posunięte wnioski nie przyglądając się bliżej problemowi? Powinno się zawsze poznać sprawę z dwóch stron, bo inaczej można popełnić w ocenie straszliwy błąd. Jesteś niesprawiedliwa, tyle Ci powiem. Czasami zwykła rozmowa, chwila uwagi, odrobina zrozumienia zmienia sprawę. Ale łatwiej powiedzieć, że młodzież jest zła, prawda?

  Like

 5. Szczerze powiedziawszy, ja jako szesnastolatka nie słyszałam o połowie wymienionych przez Ciebie skrajności… Może czas się przeprowadzić do mniej żulowskiego miejsca, a nie pluc na wszystkich, którzy noszą miano młodzieży?

  Like

 6. Wiesz co? To jest po prostu żałosne. Nigdy nie piłam alkoholu (no może łyczek szampana w sylwestra, ale to pod okiem rodziców), nie paliłam, nie ćpałam… Osiągam dobre wwyniki w nauce, jestem kulturalna. Oczywiście mam też wady, ale nie ma człowieka idealnego. Mimo iż mam 14 lat nie należe do złej młodzieży!

  Like

 7. Złeee te dzieci, oj złeee. Nie uogólniaj człowieku, nie panikuj i zajmij się swoimi sprawami. Życia nie znasz.

  Like

 8. Ach no i jeszcze jedno: jak ktoś nie umie pić kulturalnie to później staje się menelem. Szkoda tylko że społeczeństwo zawsze musi szukać winnych, wymyślać żałosne kampanie i wieszać tabliczki zakazujące. Krzyżyk na drogę!

  Like

 9. żenada i dno. Ta…jakim cudem onet dopuszcza taki chał do użytku?uogólnienie i ta twoja ‘dorosłośc’ która woli obserwowac a nie reagowac?Żal…

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s