Bez kategorii

Miss Anoreksja

Był piękny, letni dzień. Taki jak dzisiaj. Tylko patrzeć przez różowe okulary na świat i podziwiać go. Siedziałyśmy z koleżanką na tarasie jej wiejskiego domu i dyskutowaliśmy na lużne tematy. W pewnej chwili powiedziałam:

– Połowa uczennic w wieku szesnastu lat ma anoreksję. – Mieszkam koło Ogólniaka i codziennie widzę jak młodzież wychodzi ze szkoły. Mogę więc podziwiać niepomiernie chude ręce i nogi uczennic.

Koleżanka się zastanowiła, westchnęła i zawtórowała mi:

– A druga połowa bulimię.

Czy wśród współczesnych dziewcząt nie ma normalnych nastolatek?

Nawet za moich czasów grubasy nie były modne. W szkole młodzież musiała być idealna. Tolerowano tylko ładnych, szczupłych i mających przeciętne wyniki w nauce. To był ideał. Wszystko inne to odstępstwo od normy, które należało tępić. Z grubymi kolegami nie chciano się bawić. Nazywano ich grubymi, parówami. Gruby musiał sobie pięściami wywalczyć poważanie w społeczności uczniowskiej. Płaczliwy i przepraszający wszystkich za to że żyje był nikim.

Burzliwe hormony.

W czasie dojrzewania zmienia się psychika dziewczynki. Czternastolatka staje się wrażliwa, podatna na sugestie. Zaczyna się interesować płcią przeciwną. Chciałaby się podobać, by chłopcy zwracali na nią uwagę. Jeśli była grubym dzieckiem zaczyna się odchudzać. Jest to jednak odchudzanie spontaniczne bez kontroli lekarza. Polega na głodzeniu się. I nie wiadomo, kiedy przekracza się granicę…

Zaczyna się choroba. Anorektyczka sprytnie się maskuje. Rodzice nie wiedzą, że jest chora. Przy nich nakłada sobie na talerz jedzenie. Udaje, że je. Rodzice się cieszą, że córka ma apetyt. Kiedy jednak zostaje sama, wrzuca jedzenie do… doniczki z kwiatkiem. Dlatego ważne jest przeszukiwanie pokoju anorektyczki. Czy nie znajdzie się gnijących resztek jedzenia na dnie szafy z ubraniami. Widocznym objawem anoreksji jest brak miesiączki. Gdy nastolatka się odchudza, a miesiączki nie miała już trzy miesiące, jest to niepokojącym objawem.

Często matki są winne, że ich córki zostają anorektyczkami!

Anoreksja szerzy się pośród dziewcząt w przedziale wieku czternaście szesnaście lat.

Matki, które za młodu były przeciętnymi, najczęściej mało atrakcyjnymi dziewczynami, pragną by ich córki zrekompensowały ich zawiedzione ambicje. Dzisiaj panuje moda na modelki. Matki pragną, aby ich córki zrobiły karierę. Były piękne, bogate i rozchwytywane. Prasa lansuje modę. Na zachudzone diwy. Karierę zrobiły Naomi Campbel, a u nas Aneta Kręglicka. Matki pragną, ażeby o ich córki też bili się Versace, Couture czy Chanel. Same każą im się odchudzać. Wbijają im w głowę, że są za grube. Wożą po różnych castingach dla modelek i winią je, że… są za grube, gdy się nie dostaną. Tracą kontrolę i nawet nie zauważają, kiedy zaczyna się choroba. Wtedy pretensje do wszystkich, najczęściej do szkoły, że jest tak stresująca, a nie do siebie.

Anoreksję bardzo trudno się leczy. Wymaga zrozumienia, poświęcenia i wiele samozaparcia. Nieleczona anoreksja prowadzi do śmierci.

Czy nastolatka, żeby się podobać, musi być chuda?

Nie. To kwestia osobowości, kochania samej siebie. Jeżeli dziewczyna akceptuje samą siebie, kocha każdy centymetr swojego ciała, zawsze się będzie podobała chłopcom.

To co powiem teraz nie będzie tylko pustym sloganem, ale zdaniem wyrobionym na podstawie długoletniego doświadczenia. Mężczyżni nie lubią chudzielców, anorektycznych lalek Barbie. Wartościowy mężczyzna zakochuje się we wnętrzu dziewczyny. Wtedy nie widzi wcale, że ona jest gruba i ma krótkie nogi. Jest coś w starym powiedzeniu:

” Kochanego ciałka nigdy dosyć”.

Dziewczyny , nie wpadajcie w manię odchudzania!

Nie każda dziewczyna musi być modelką. Za to każda powinna być wartościową kobietą kochającą siebie i swoją rodzinę.

Warto patrzeć na świat przez różowe okulary!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s