Bez kategorii

Godzina ” W “

1 sierpnia 1944r. o godzinie 17 ludność Warszawy chwyciła za broń, by uwolnić Stolicę od okupanta!

Przyczyny!

W 1944r. Józef Stalin triumfował. Realizowane były wszystkie postanowienia, które wynegocjował u aliantów, którym zresztą tak mocno zależało na pomocy Armii Czerwonej, że zgodziły się na wszystko, czego Józef Wisorionowicz żądał. Armia Czerwona wywiązała się ze swoich obowiązków. Działała metodą blietzkriegu. W lipcu 1944r. wyzwoliła Warszawską Pragę.

Ludność Polska z niepokojem patrzyła na Wschód!

Rząd Londyński podjął ostatnią próbę przejęcia spraw w swoje ręce. Zapadła decyzja o wybuchu powstania w Stolicy Polski. Rząd Londyński pomyślał, i słusznie, że jak zdobędzie kontrolę nad Warszawą będzie mógł znowu rozdawać karty. 1 sierpnia o godz. 17 wybuchło Powstanie.

Stalin jednak nie był głupi!

Ani mu się śniło tracić, to co uzyskał. Armia Krajowa mu zapłaci! Podjął decyzję o wydaniu na Warszawę wyroku śmierci. Oddał Stolicę Polski na żer Niemcom. Padł rozkaz, by armia zatrzymała się na linii Wisły. I tak się stało. Niemcy rzucili wszystkie swoje siły do pacyfikacji Warszawy. Żołnierz Polski stał za Wisłą, gryzł palce z bezsilnej złości i… nic nie mógł zrobić.

Nie wszyscy podporządkowali się rozkazowi Stalina!

Berling odmowił wykonania rozkazu. Został odwołany. Przedwojennego polskiego oficera zastąpił przywieziony w teczce z Moskwy Rosjanin. Ten nie miał skrupułów. Nim jednak Berling odszedł, jedna jednostka I Armii zdołała się przedrzeć do Warszawy. Walczyła do końca, a póżniej poszła do niemieckiej niewoli razem z żołnierzami Armii Krajowej. Do I Armii miała powrót zamknięty!

Armia Krajowa!

Armia Krajowa w całości stanęła po stronie Powstania. Z Kieleckiego na pomoc Warszawie szły oddziały partyzanckie. Jeden Oddział się nawet przedarł do Warszawy. Partyzanci byli z ludnością Stolicy do końca. Po upadku Powstania poszli do niewoli niemieckiej. Czy Stalin wiedział, kto wbrew jego rozkazowi, poszedł na pomoc Warszawie?

2 pażdziernika 1944r.!

1 sierpnia o 17 ludność Stolicy ogarnął entuzjazm. Dwa miesiące póżniej nic już z niego nie pozostało. Nucono znienawidzoną piosenkę ” Z dymem pożarów.” Ludność cywilną wypędzono, oddziały wojskowe poszły do niewoli, a na Miasto … Niemcy wydali wyrok śmierci.

Rosjanie zdobyli lewobrzeżną Warszawę 17 stycznia 1945r. Do tej pory Niemcy wysadzali dom po domu. Rosjan przywitała kupa gruzów.

Komuna!

Za komuny uroczyście cały kraj obchodził dzień wyzwolenia Stolicy. W szkołach były akademie, uczniowie musieli się ubierać w galowe stroje. Uroczyste akademie były w Domach Kultury, na których na uroczystym miejscu siedział sekretarz.

A co z rocznicą Powstania Warszawskiego?

1 sierpnia dla … Warszawiaków był to zawsze Święty Dzień. Począwszy od 1945 r. o godzinie 17 odzywały się w Warszawie syreny. Presja społeczeństwa Warszawy była tak silna, że nawet póżniej Partia nie miała odwagi, by sprzeciwić się obchodzenia rocznicy Powstania. To nic, że po cichu w czasach Stalinowskich aresztowano powstańców, którzy uwierzyli w amnestię i się ujawnili, syreny o siedemnastej się odzywały.

Wielu powstańców ujawniło się dopiero po 1990r. Mimo to w sprawie Powstania Warszawskiego nadal istnieją w historii ” białe plamy”. Polacy do tej pory nie słyszeli o oddziale ” Miotły”. Nie wiedzą, kto był dowódcą akowskiej partyzantki w kieleckiem, który podjął decyzję o odsieczy Warszawy.

Powstania Narodowo – Wyzwoleńcze w Polsce!

Tymczasem w zupełnie innym czasie, czasie zdawać by się mogło stabilizacji, inne Polskie Miasto miało swoją godzinę ” W “. 30 SIERPNIA 1982r. GODZ ÓSMA RANO…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s