Bez kategorii

Cud nad Wisłą!

Do napisania tego bloga natchnęła mnie pewna smutna refleksja, która naszła mnie, gdy obserwowałam paradę Polskiego Wojska w Warszawie.

Przytoczę to, co opowiadał mi dziadek:

W 1920r. trwała wojna Polsko – Rosyjska. Sytuacja była krytyczna. Wojsko Sowieckie stanęło pod Warszawą. Wtedy Józef Piłsudski zadziałał. Opracował genialny plan. Ogłosił powszechną mobilizację. Cała męska część narodu odpowiedziała na jego wezwanie. Mój dziadek też. Wtedy zgłosić się na ochotnika do Wojska to była chwała i wielki splendor. Dziadek z dumą nosił Virtuti Militari, które otrzymał za udział w Bitwie Warszawskiej. Dzisiaj gdy młody człowiek powiedział do kamery, że zaciągnie się do Armii Gruzińskiej, by walczyć z Rosyjskim Okupantem po Polsce rozszedł się gromki śmiech. Czy czasy aż tak bardzo się zmieniły? A może to i dobrze! Ja jestem za tym aby Armia już nigdy nie była potrzebna! By tylko na paradzie ładnie się prezentowała we współczesnych i historycznych mundurach. Dość już oglądania krwi, ran i podartych na wojnie, brudnych mundurów żołnierzy. Ja myślę, że ludzie już zmądrzeli. Teraz są inne priorytety. Chodzi o to, by na świecie się godnie i dostatnio żyło. Oto walczą politycy.

Święto Wniebowzięcia Matki Bożej!

Kim była Matka Boża ? Wszyscy wiedzą. Żyła pobożnie i skromnie, zawsze w cieniu, najpierw męża, póżniej swojego WIELKIEGO syna. Zawsze miłowała pokój i godziła zwaśnione strony. Za to dostąpiła  największego na ziemi zaszczyty. Nie umarła lecz spokojnie zasnęła. Każdy człowiek pragnąłby zakończyć życie jak Maryja. Powinniśmy więc swoimi uczynkami do tego dążyć. Taka jest idea tego świeta, ono nam przypomina, że istnieje inna śmierć niż w mękach i bólu. Na nią jednak trzeba zasłużyć.

To nie jest Święto Matki Boskiej Zielnej!

Komuna starała się wypaczyć mistyczny sens tego święta. Za Gierka 15 sierpnia odbywały się centralne dożynki. Koniec żniw. Były występy zespołów ludowych. Pierwszy przemawiał do rolników. Dzisiaj tradycja Świeta Żniw trwa nadal. Z tą różnicą, że nie ma już centralnych dożynek. Są msze. Ludzie dziękują Matce Boskiej za dobre zbiory i za to, że nie będzie GŁODU.

Dzień Wojska Polskiego!

Za Komuny tym dniem był 12 pażdziernika – rocznica Bitwy pod Lenino. Dziś całkowicie zapomniana. A szkoda! Bitwa pod Lenino nie miała żadnego znaczenia strategicznego. Stalin wiedział, że Niemcy zgromadzili tam wielkie siły i wysłał Polską Dywizję na mięso armatnie. Chciał się pozbyć Polaków.Żołnierz Polski jednak zwyciężył. Było to zwycięstwo okupione wielkimi stratami. I chożby ze względu na bohaterstwo Żołnierza Polskiego wymaga maleńkiej wzmianki. Nie bądżmy tacy jak Komuniści!

Co z rocznicą Bitwy Warszawskiej?

Za Komuny jej ” nie było”. Tę datę wymazano z encyklopedii. Weteranów Bitwy Warszawskiej prześladowano.

Ja znalazłam kiedyś przedwojenny dowód osobisty dziadka. Na zdjęciu na piersi dziadka dumnie prężył się Krzyż Virtuti Military. Nie znałam się wtedy na odznaczeniach.

– Co to za odznaczenie? – Pytam się Dziadka.

– Za ratowanie ludzi. Byłem strażakiem. – Odpowiedział.

Wtedy to wyjaśnienie mi wystarczyło. Dopiero znacznie póżniej rozpoznałam Order i dowiedziałam się za co. Dziadek umarł w 1988r. Do tej pory wierzyłam, w to, co mi powiedział, że w 1920r. zgłosił się na ochotnika do wojska, ale … nie zdążył walczyć, bo wojna się skończyła.

Ileż w Polsce jest Dziadków, o których wnuki nie wiedzą, że walczyli o wolną Polskę!

Dzisiaj rocznica Cudu nad Wisła!

Oddajmy więc hołd tym wszystkim, którzy walczyli o naszą wolność, a nie doczekali się Polski, o której marzyli, nie doczekali się, tego, by świat dowiedział się o ich bohaterstwie.

Oddajmy hołd TYM, którzy teraz tam u boku Chrystusa i jego matki walczą o to, by ich potomkowie nigdy nie musieli przelewać krwi. By żyło się w szczęśliwy świecie!

By przyszło Królewstwo Boże!!!

1 thought on “Cud nad Wisłą!”

  1. pięknie to napisałaś. szkoda, że młodzież teraz tak mało ma w sobie patriotyzmu; nie musimy o nic walczyc, wszystko mamy i zapewno dlateo tego nie doceniamy.___________www.boonoonoonoos.blog.onet.pl

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s