Bez kategorii

17 września…

Dzisiaj 17 września. Czy jest jeszcze w Polsce obywatel, który nie wie, co wydarzyło się 17 września 1939r.

17 września 1939r. wojska sowieckie wbiły nam nóż w plecy, złamały Pakt o nieagresji i zajęły wschodnie ziemie Polski realizując swoją umowę rozbiorową z Niemcami. Data 17 września 1939r. jest tak samo ważna jak data 1 września 1939r. Stanowiła początek II Wojny Światowej, ale o tym wiemy tylko my Polacy. Europa woli tego sobie nie uświadamiać, bo tak jej wygodnie. Zresztą uswiadomienie tego faktu zdyskredytowałoby znanych przywódców, którzy do tej pory uznawani są za ludzi, którzy zagwarantowali pokój Światu.

Ja gdy myślę o dacie 17 września, mam przed oczami scenę z filmu ” Katyń ” Andrzeja Wajdy. Graniczny most na Wschodzie. Masa ludzi biegnących w obie strony. Ktoś krzyczy:

– Dokąd biegniecie? Tam są Niemcy!

Z przeciwnego kierunku człowiek mu odkrzykuje:

– Dokąd biegniecie? Tam są Sowieci!

Agresja Związku Sowieckiego na Polskę była dla wielu ludzi ciężkim ciosem. Cierpieli nawet… komuniści. Wielu nie było w stanie pogodzić się z tym faktem. Najbardziej znany jest przypadek Stanisława Ignacego Witkiewicza. Witkacy na wieść, że do Polski wkroczyli Rosjanie 18 września 1939r. popełnił samobójstwo. Uznał, że nie ma po co żyć. Spełnia się jego apokaliptyczna wizja, którą zawarł w ” Nienasyceniu”. Trochę inne światło na  samobójstwo artysty rzuca fakt, iż był on schizofrenikiem. Nie zmienia to jednak tego, że wielu ludzi nie mogło sobie dać rady z tym, iż zostały pogrzebane ich marzenia. Związek Sowiecki zaatakował Polskę…

Doktryna historyczna!

Sprawa znaczenia agresji sowieckiej budzi od dawna kontrowersje. Zajmować się nią wolno dopiero od 1990r. Jednakże dzisiaj historycy traktują to po macoszemu. Ot była i wszystko. Więcej ich interesowała za Komuny, gdy o Pakcie Libentrop – Mołotow nie było można mówić. Czyżby ta historia już się przejadła? Szkoda! Tyle jeszcze jest w tej kwestii do odkrycia.

Trochę wspomnień!

Ja w Stanie Wojennym miałam swoją gazetkę. Zajmowałam się w niej różnymi sprawami. Opisywałam prawdziwą historię mojego miasta. To ja pierwsza podałam, że w Helligenkrenz Niemcy przed wojną mieli Zagłębie Miedziowe. W czasie wojny zamierzali uruchomić tam wydobycie uranu potrzebnego do sfinalizowania zbudowania bomby atomowej. To dzięki pracy polskiego wywiadu Anglicy mogli zbombardować kopalnię, przez co nie dopuścili do zmiany losu wojny.

Do mojej gazetki pisał też Jerzy Łojek publikujący pod pseudonimem Leopold Jerzewski. Zajmował on się Paktem Libentrop – Mołotow i agresją Związku Sowieckiego na Polskę. Przedstawił beznadziejną sytuację Polski w czasie II Wojny Światowej. Wysunął hipotezę, że Polskę mogło uratować pójście na czasową współpracę z Adolfem Hitlerem, zgodzenie się na ten przeklęty korytarz do Gdańska. Kto wygrał na współpracy z Hitlerem? Stalin!

Niestety, ten kierunek myślenia jest wśród polskich historyków bardzo niepopularny. Nikt nawet nie podjął dyskusji z Jerzym Łojkiem. Koncepcja umarła śmiercią naturalną, choć od dawna mamy wolność i … można o wszystkim mówić.

Jak MY POLACY widzimy wojnę obronną we wrześniu 1939r.?

Ja do niedawna wyobrażałam sobie Wojnę Obronną Polski przez pryzmat filmu ” Lotna ” Andrzeja Wajdy. Jeszcze mam przed oczami widok szarży dzielnych ułanów z szabelkami na koniach na niemieckie czołgi.

My Polacy kochamy symbole. Piękniej nam wyobrazać sobie legendę niż uzmysłowić sobie fakty.

Czy dzisiaj ktoś wie, że we wrześniu 1939r. była też bitwa pancerna. Niewiele mieliśmy tych czołgów, ale … mieliśmy. My Polacy od zarania lubimy pokój. Armię mamy do obrony pokoju nie do agresji i… nie lubimy się zbroić.

Może to i dobrze?

Oby rok 1939 się nigdy nie powtórzył!

Po co nam dzisiaj armia?

5 thoughts on “17 września…”

 1. Przygotowuję się właśnie do olimpiady historycznej dotyczącej II wojny światowej, więc chciałabym przedstawić kilka swoich zastrzeżeń.1. Pakt Ribbentrop-Mołotow. Nie Libentrop.2. Oficjalnie (podkreślam – oficjalnie) Sowieci nie złamali paktu o nieagresji. W notce wręczonej polskiemu ambasadorowi w Moskwie napisali, że “Warszawa jako stolica Polski przestała istnieć. (…) Rząd polski załamał się i nie daje znaku życia. Oznacza to, że państwo polskie i jego rząd przestały istnieć”. Dodano też, że przez to wszystkie traktaty zawarte z Polską przestały istnieć, a ZSRR musi bronić swoich “braci z krwi” – Ukraińców i Białorusinów na ziemiach polskich.3. Hipoteza, że “Polskę mogło uratować pójście na czasową współpracę z Adolfem Hitlerem, zgodzenie się na ten przeklęty korytarz do Gdańska” według mnie nie może być prawdziwa. Państwa zachodnie obawiały się, że pójdziemy na współpracę z Niemcami i obiecały, że w razie czego wesprą nas na pewno. Dlatego rząd polski odrzucił propozycję Hitlera, gdyż murem stały za nim Francja i Anglia. [Jaki to był mur, przekonaliśmy się dopiero później.]Dziękuję za uwagę 🙂

  Like

  1. To dzisiaj w szkole uczą młodzież, że atak Sowietów na Polskę 17 września 1989r. nie był agresją, tylko jak powiedział Stalin dbając o pozory: ” Ratowaniem zamieszkującej na wschodnich Ziemiach Polski ludności rosyjskiej przed Armią Radziecką. Przy okazji ” uratowano ” ludność polską deportując ją na Syberię i polskich oficerów mordując w Katyniu. A tak między nami: po co Polska miała ze Związkiem Sowieckim Pakt o Nieagresji?

   Like

   1. “To dzisiaj w szkole uczą młodzież, że atak Sowietów naPolskę 17 września 1989r. nie był agresją” – ten atak był agresją, ale formalnie nikt nic nie miał na Stalina, bo on przecież tylko bronił swojego ludu, a Polska i tak już nie istniała (już 12 września na konferencji w Abbeville Francja i Anglia uznały Polskę za straconą).”po co Polska miała ze Związkiem Sowieckim Pakt o Nieagresji?”Czy była to ironia, czy tak na serio? Polska utrzymywała politykę równowagi miedzy Rzeszą Niemiecką a ZSRR i już w 1932 zawarliśmy z ZSRR pakt o nieagresji, a w 1934 z Niemcami. Jednak wiadomo, że państwa te niezbyt przejmowały się paktami o nieagresji :/ ZSRR też na tym stracił, gdy został zaatakowany przez Niemcy.

    Like

   2. Formalnie nikt nic nie miał na Stalina? A odkrycie przez Niemców zbrodni katyńskiej? Moim zdaniem Niemcy odkryli, gdzie NKWD pochowało pomordowanych jeńców, bo umożliwił im to nasz albo radziecki wywiad. W tamtych czasach Stalin też miał opozycję. Tylko musiała działać w ukryciu, bo wiadomo, czym się kończyło sprzeciwienie Generalissimusowi. Alianci uwierzyli Niemcom, że zbrodni dokonali Niemcy. Tylko sytuacja już była taka, że wygodniej im było się z tym nie ujawniać. Myślę, że dużo nam wniesie do sprawy fakt, gdy Anglicy ujawnią wreszcie swoje archiwa z czasów II Wojny Światowej. Zarówno Anglicy jak i Rosjanie mają swoje tajemnice.

    Like

   3. Pewnie, że Niemcy i Związek Sowiecki nie przejmowały się Paktami o Nieagresj. Niemcy uderzyły na Polskę bez wypowiedzenia wojny, a Sowieci weszli na Wschodnie Ziemie Polski, by ” ratować swoją ludność” … w obcym państwie. Co do Francji i Anglii to od 3 września byli formalnie w stanie wojny z Niemcami, a to rzuca inne światło na fakt radzieckiej agresji.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s