Bez kategorii

Dziady czy Halloween?

Wszystkich Świętych to Święto chrześcijańskie. Szczególnie uroczyście jest ono obchodzone w Polsce. 1 listopada, a także w Zaduszki 2 listopada nasi Rodacy idą na cmentarz, wspominają swoich drogich zmarłych, palą im znicze. Piękny zwyczaj! Pięknie się w ten sposób wyraża uwielbienie Jezusowi Chrystosowi. Święto Zmarłych przejęło wiele zwyczajów z tradycji pogańskich. Starożytni Słowianie mieli swoje Święto Zmarłych – Dziady. Pięknie je opisał w swoim utworze Adam Mickiewicz.

Czy dziś w dobie komercjalizacji ktoś jeszcze pamięta, że było Święto Dziady?

Czy nasza młodzież zna dzisiaj ten piękny utwór Wieszcza?

Adamie…!

Jolu…!

Agnieszko…!

Wasze Święto! Stańcie do Apelu!!!

Z tradycji celtyckiej wywodzi się inne święto. Halloween. Dawni mieszkańcy Brytanii wierzyli, że w Wigilię 1 listopada duchy wstępują na zimę. Duchy są jednak złośliwe i ludzie się ich bali. Duchy szukały sobie ciała, by w nie wstąpić. Ludzie więc przebierali się za maszkarony, by w ten sposób odstraszyć od siebie duchy.

Wraz z kolonizacją Ameryki przez Anglików i Irlandczyków święto dotarło na Nowy Kontynent.

Dzisiaj w Stanach Zjednoczonych święto to nie ma nic wspólnego ze swoją tradycją. To biznes i komercja. Handel na wyprzodki zarabia na sprzedarzy wydrążonych dyń i upiornych przebrań. W wigilię Wszystkich Świętych młodzież przebiera się za upiory, strzygi, wampiry i wychodzi na ulicę cieszyć się i straszyć ludzi

Biznes polski z powodzeniem wprowadza Halloween u nas. I u nas widzi na tym zarobek. Dzisiaj wieczorem w Warszawie stada przebranych za straszydła wyrostków biegało po ulicach i straszyło przechodniów. Żałosne!!! Ludzie różnie reagowali. Głównie patrzyli się z pobłażliwym uśmiechem i… politowaniem. Zwłaszcza starsi. Polacy wychowani w tradycji słowiańskiego chrześcijaństwa wciąż w dniu 1listopada widzą Swięto Zadumy. Trudno im się przyzwyczaić, że … z Dnia Zmarłych trzeba się śmiać. Myślę, że Hallowen to moda i jak każda moda z czasem się znudzi. Młodzież zaś na nowo odkryje smak odwiedzania grobów swoich zmarłych. Pójdzie na cmentarz, by w ten szczególny dzień w roku… spotkać swojego drogiego dziadka czy babcię. Wiara czyni CUDA, tylko trzeba uwierzyć!

A co ze Świętem Dziadów?

Starożytni Słowianie wierzyli podobnie jak Celtowie, że w Wigillię 1 listopada duchy zmarłych przychodzą na cmentarz. W tym miejscu kończy się jednak zbieżność. Nasi przodkowie szli na grzebalnik zanosili duchom jadło i napój i czekali aż duchy przyjdą się posilić. Wierzyli, że duchy do ludzi przychodziły głodne, ale nie miały złych zamiarów. Chciały się spotkać ze swymi drogimi, którzy żyli. Duchy też tęskniły.

Piękny zwyczaj!!!

Adamie…!

Jolu…!

Agnieszko…!

Pamiętamy! Zawsze jesteście z nami!!!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s