Bez kategorii

” Niech się święci…11 Listopada”

Drobna szlachta to była baza, na której zostało zbudowana potęga Państwa Polskiego. I nie jest to bynajmniej pusty slogan. Drobna polska szlachta bardzo dobrze rozumiała, co znaczą hasła: Bóg, Honor, Ojczyzna. Była bardzo patriotyczna. Jej patriotyzm doceniali polscy literaci. Bardzo pięknie oddanie Ojczyżnie drobnej szlachty opisał Henryk Sienkiewicz w Trylogii. Sam zresztą był godnym reprezentantem tej warstwy społecznej. Matka Józefa Piłsudskiego wywodziła się z Billewiczów…

Co było po ponad stu latach niewoli?

Dopiero zawierucha historyczna w Europie, czyli tak niedobre wydarzenie jak wojna spowodowała, że Polska mogła się odrodzić.

W czerwcu 1914r. w Sarajewie zamordowano Arcyksięcia Ferdynanda – następcę Austro- Węgierskiego tronu…

O wydarzeniach I Wojny Światowej, w wyniku których Polska odzyskała niepodległość za Komuny mówiło się tylko półgębkiem. Jedynie o czym mówiono głośno, to o tym, jakie było znaczenie Rewolucji Pażdziernikowej i jej Dekretu o Samostanowieniu Narodów dla odzyskania niepodległości przez Polskę. W rzeczywistości Rewolucja Pażdziernikowa miała ” wielkie’ znaczenie dla Polaków. Wypędziła tysiące polskich ziemian z Kresów. Moja babcia ze swoją matką też w tym okresie uciekały do Polski. Jak wyglądała taka ucieczka? Opisał ją Stefan Żeromski w ” Przedwiośniu”. Grob pradziadka pozostał w Sewastopolu.

Wróćmy jednak do Warszawy!

W 1915r. Rosjanie wycofali się ze stolicy Przywiślańskiego Kraju. Oddali Warszawę Niemcom. Feldmarszałek Niemiecki u tworzył w Warszawie czteroosobową Radę Nieustającą. Powstał pierwszy polski rząd na Ziemiach Polskich.  Inicjatywę przejął Józef Piłsudski. Swoje działania oparł o współpracę w Niemcami. Za zgodą niemieckiego dowódstwa utworzył Polską Formację Wojskową, Legiony. Mój dziadek był wtedy młodym chłopakiem, ale jak tysiące jego rówieśników zgłosił się na ochotnika. Nie tylko jednak Józef Piłsudski działał na rzecz odzyskania niepodległości. We Francji gen. Józef Haller także utworzył Legiony Polskie. To smutne, że żeby odzyskać niepodległość Polacy ginęli w bratobójczej wojnie. Musiał strzelać brat do brata. Piłsudski trafił do Szlisesburskiej twierdzy…

Wojna się skończyła!

11 listopada 1918r. Niemcy podpisały kapitulację. Dzień wcześniej zwolniony z więzienia Józef Piłsudski przybył do Warszawy. Rada Nieustająca rozwiązała się i przekazała pełnię władzy Józefowi Piłsudskiemu. Polska była wolna! Zaczął się bohaterski okres walki o granice Państwa i formowanie się pierwszego rządu wolnego Państwa. Wkrótce konferencja pokojowa dzięki działaniom dwóch wielkich patriotów” Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego / ten ostatni dzisiaj niedoceniany/, potwierdzi powstanie Państwa Polskiego.

11 Listopada…

W II Rzeczpospolitej było to Święto Narodowe. Każdy Polak je uroczyście obchodził. Po 1945r. Komuna skazała to Święto na zapomnienie. Był nawet okres, że karano za wywieszenie flagi na Jedenastego Listopada.

Mój dziadek nigdy nie opuścił tego kraju i nie zmienił nazwiska. Był dumny ze swojego nazwiska. Oczywiście wiele przez nie wycierpiał. Urząd bezpieczeństwa wiele się dopatrywał, bo jego nazwisko … kończyło się na ” ski.”

A przecież jak sam mawiał za życia:” jego rodzina była tylko zaściankową szlachtą z kieleckiego”.

III Rzeczpospolita po 1990r. przywróciła święto 11 Listopada – Święto Niepodległości. Czy jednak jest należycie rozumiane. Są uroczyste wiece, kwiaty pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza, Biegi Niepodległości. Gdy jednak w Dzień 11 Listopada spaceruję po mieście i oglądam domy, policzyć na palcach można te, na których wiszą flagi. Ludziom jakby przestało zależeć, jakby spowszedniało.

… Ot kolejny dzień wolny… kolejny długi weekend…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s