Bez kategorii

Być jak Lady Di!”

Każda kobieta chciałaby być elegancka jak Księżna Diana.

Każda kobieta chciałaby, aby ją okrzyknięta domina elegantiae.

W Polsce przez długi okres czasu nie było ku temu warunków. Najgorzej było zaraz po wojnie. Przemysł nie funkcjonował, prywatny handel zlikwidowano, a państwowy był jeszcze w powijakach. Po kraju chodziły dowcipy, że kobiety szyły garsonki z materiałów na spadochrony, a na nogach nosiły walonki. Mimo to gdy w sobotę wieczorem była zabawa na mariensztackim rynku, postronnym obserwatorom zza granicy aż dech zapierało. Tak było kolorowo.

Polki zasłynęły w świecie, że umiały coś zrobić z niczego!

Za Komuny bez przerwy czegoś brakowało. Nie było materiałów. Królowały stylony, dederony i etamina. Włóczka szetlandzka i moherowa były na wagę złota. Triumf zaś święcił tzw. anitex. W tych ciężkich czasach moja mama z etaminy umiała wyczarować cuda. Robiła mi tak modne i ładne swetry z anitexu, że koleżankom w szkole i na studiach aż dech zapierało. Na początku lat osiemdziesiątych miliony kobiet przed telewizory przyciągał australijski serial ” Powrót do Edenu”. Kobiety na wzór Sary Harper zaczęły się elegancko ubierać. W modę weszła drewniana biżuteria.

Kiedy Wałęsa otrzymał nagrodę Nobla, odbierać ją do Sztokholmu pojechała jego żona. Nasze panie tak ją elegancko ubrały, że gdy zagraniczne księżne, markizy czy hrabiny obejrzały relację, to aż dech im zaparło. Po świecie poszło: ” tak przed wojną wyglądała Prezydentowa Mościcka!”

Drugi szok spowodowała Aneta Kręglicka, gdy została miss Świata. Miała najskromniejszą suknię, z polskiej etaminy i ze sztucznym boa na szyi. Projektowała ją i szyła jej mama. Zrobiła taką konkietę, że z całego świata posypały się propozycje od firm projektanckich.

Do eleganckiego stroju trzeba samemu być eleganckim. Trzeba umieć go nosić.

Po II Wojnie Światowej całkowicie zmieniły się warunki!

Koło domu mieszkał sąsiad N, nauczyciel z awansu społecznego. Jego żona codziennie chodziła do miasta wystrojona w kapelusz, futro i szpilki. Dziadek chował się za firanką i ją obserwował. Mówił póżniej do babci:

– Czego się nie ubierzesz jak pani N?

Babcia przed wojną uchodziła za najelegantszą kobietę w Polsce. Teraz na pytanie dziadka kiwała głową i odpowiadała:

– A gdzie ja man ubrać tę kapelusz? W kolejkę po mięso czy na targ z jabłkami?

Ale to już przeszłość. Dziadek i babcia nie żyją, a ich sąsiadka ma osiemdziesiąt lat, przestała się stroić, jest schorowana i nigdzie nie wychodzi.

Czy w dzisiejszych czasach są warunki, by kobieta została domina elegantiae?

Są, ale jakoś z tym krucho. Ludzie mają pieniądze, sklepy zaopatrzone, projektanci się prześcigają w lansowaniu mody, tylko…kobietom coś nie wychodzi. Jako przykład podam dziennikarki. Są to kobiety stojące na świeczniku. Powinny świecić przykładem. Niestety, ich sposów ubierania przypomina bal gałganiarzy. Dziennikarka potrafii iść na wywiad w kusej spódniczce, w obcisłej bluzeczce, spod której widać pępek i z dekoltem po pas. Potrafi na bal absolwentów przyjść w dzinsowej katanie. Jej się wydaje, że to taki ” dziennikarski luz”, a wygląda to żałośnie.

Inne panie, które powinny kreować modę dla maluczkich. Nasze milionerki i…biznes woman. Te drugie przez cały dzień nie wychodzą z przyciasnej i przygniecionej garsonki. Te pierwsze lansują owszem, ale… pokaz, że ociekają forsą, snobizmu i bezguścia. Polska milinerka potrafi w kwietniu wyjść na ulicę w kapeluszu i norkach nie bacząc, że norki w Polsce o tej porze roku wywołują raczej śmiech. Kapelusz zas w ogóle nie pasuje do norek.

Przed Wojną moja babcia była domina elegantiae. Dziś czasy się zmieniły. Czy to dlatego, że już w Polsce nie ma księżnych, hrabin?

Kultura, która…przeminęła z wiatrem!!!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s