Bez kategorii

MAŁA STABILIZACJA

Kiedy Olga Lipińska w 1990 r. zaczynała kręcić w Wolnej Polsce swój Kabaret, aktorzy już w nim śpiewali:

” A Balcerowicz wyciął nam numer i różnicować dochody chce,

Pazerny może zbijać fortunę, a ten normalny – państwowy nie.”

Dalej były następujące słowa:

” Kapitalizm – tak, ale bogaczy oddać pod straż.

Rąbnąć podatkiem, domiar dowalić, tym co należy dolę odpalić.”

Nie minęły dwa lata demokracji, a ludzie już się do niej rozczarowali. Wyobrażali sobie zmiany w Polsce na wzów socjal – kapitalizmy szwedzkiego lub japońskiego. Tymczasem Balcerowicz zafundował nam ostry, drapieżny kapitaliz dziewiętnastowieczny. Gra wolnego rynku, sprzedaż dobrze prosperujących zakładów obcemu kapitałowi, likwidacja gorzej funkcjonujących. Bezrobocie liczące się na miliony i dla ludzi pracy perspektywa zupki – kuroniówki. Nic więc dziwnego, że bardzo szybko Solidarność przegrała. W najblizszych wyborach wygrała Komuna. Do władzy doszła lewica, ale…to już była inna lewica.

Na określenie sytacji za Komuny publicyści ukuli zwrot: ” mała stabilizacja” i …on bardzo dobrze określał sytuację w tamtych czasów!

Za komuny chodziłam do podstawówki, ogólniaka i studiowałam. Moja charakterystyka tamtych lat może nie być wiarygodna, bo zostanie napisana z punktu widzenia harcerskiego mundurka, nie znającej hamulców małolaty i studenckiego idealisty.

W tamtych czasach panował unitaryzm. W szkołach obowiązywały mundurki z dederonu, często bez gózików, bo tych brakowało i tarcze. Rodzice mieli stałą pracę, niewiele płatną, ale zabezpieczoną. Co roku jeżdziło się na wczasy, dofinansowywane z Funduszu Wczasów pracowniczych. Każdy miał zagwarantowane mieszkanie. Wprawdzie musiał na nie czekać dziesięć lat, ale władze miały obowiązek mieszkanie mu dać. Oczywiście było to upragnione … m-1. Rodzina ośmioosobowa gnieżdziła się w jednym pokoju.

Załamanie ” małej stabilizacji” przyniosły lata osiemdziesiąte. Wszystko znikło ze sklepowych półek. Kolejki za mięsem, cukrem, nawet w pewnym okresie za gazetami. Kartki na mięso, cukier, słodycze alkohol. Pralki nie można było kupić bez zaświadczenia, że się jest młodym małżeństwem, a garnituru i butów bez… aktu zgonu członka rodziny. Nastały ciężkie czasy dla kobiet. Nie było tak pożądanych produktów jak… wata i lignina. Nam ten luksus co miesiąc dawano w szkole.

Jednocześnie były to czasy młodych idealistów i zapaleńców. Czy dzisiaj tacy się znajdą? Młodzież latała w nocy pisząc hasła na murach. Roznosiła ulotki. Rzucała butelką wódki w czołg / benzyna nie było/. W kościołach były msze za Naród. Kabarety nabijały się z absurdów Komuny. Ludzie śpiewali:

” Żeby Polska była Polską!”

Nadszedł Okragły Stół i przewartościował życie ludzi o sto procent!

Nowa Polska wylansowała hasło: ” Weż sprawy w swoje ręce!” I… dużo ludzi wzięło.

Przestano się wstydzić tego, że miano pieniądze. Ludzie otworzyli swoje konta w zachodnich bankach i zaczęli inwestować swoje pieniądze w interesy w kraju. Wyrosły fortuny.

Mnie najbardziej dziwi jeden fenomen! Balerowicz ogłosił swój plan, a już nazajutrzy w Polsce pojawili się milionerzy. Skąd? Się pytam! Przecież za Komuny nie było ludzi bogatych.

Otóż W demokratycznej Polsce mamy dwa rodzaje fortun. Ci, którzy za Komuny mieli zarobili pieniądze za granicą i mieli je  w tamtejszych bankach, a po reformie Balcerowicza tylko się ujawnili oraz tak zwani milionerzy nomenklaturowi. Dorobili się na przejęciu państwowych firm. Tych było więcej.

Podsumowanie!

Życie zweryfikowało ludzi. Dziś spółki nomenklaturowe to historia, a jej właściciele to emeryci lub renciści. Jednak dzisiejsza Polska to kraj kontrastów. Dobrze prosperujące firmy rodzinne i bezrobotni. Kobiety wydające miliony i operacje plastyczne i dzieci mdlejące na lekcjach z głody. Prezesi Kombinatów Górniczych jeżdżący limuzynami z własnym kierowcą i górnicy żyjący od pierwszego do pierwszego. Gwiazdy zarabiające w Telewizji Publicznej miliony i emeryci chodzący po chleb do kościoła.

Czy takiej chcieliście Polski?

Była III Rzeczpospolita. Bracia Kaczyńscy chcieli robić Czwartą. Może będzie Piąta?

W WY Obywatele jakiej chcecie Polski???

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s