Bez kategorii

” Biało – Czerwona” czy ” Czerwona”

Do napisania tego felietonu natchnęła mnie refleksja koleżanki, która powiedziała mi, że zamierzała wywiesić flagę narodową na święto 3 Maja, niestety, objechała całe województwo Dolnośląskie i nigdzie jej nie mogła kupić. Pozostało jej postąpić jak w czasach okupacji niemieckiej – kupić materiał i samej uszyć.

Czy tak powinno być w wolnej Polsce, o którą tyle ludzi walczyło, by słowo patriotyzm było rozumiane właściwie?

Jak bywało za Komuny?

Pamiętam 1 Maje w czasach gierkowskich. Każdy gospodarz domu miał obowiązek wywieszania flagi. Często była to flaga czerwona, flaga symbol walki robotników. Niestety u nas znienawidzona. Ludzie kojarzyli ją z flagą narodową bratniego mocarstwa, czerwoną z sierpem i młotem w rogi. Na prywatnych domach Pierwszego Maja wisiały flagi. Większość ludzi wieszała jednak biało – czerwone. Na miesiąc przed 1 Maja w każdym sklepie można było kupić flagę. Czy to biało – czerwoną, czy czerwoną, czy biało – czerwoną z orłem pośrodku. W każdym kiosku pełno było małych papierowych chorągiewek. W pochodzie pierwszomajowym każde dziecko machało papierową chorągiewką.

Komuna troszczyła się o patriotyzm Narodu!

A dzisiaj?

Po słowach mojej koleżanki zaczęłam rundkę po sklepach. Na moje zapytanie, czy jest narodowa flaga? Ekspedientka mówiła, że nie ma. Ja pytam dalej:

– A kiedy będzie?

– Nie będzie. – Odpowiada obojętnie ekspedientka.

– A dlaczego? – Pytam niestrudzona.

Ekspedientka robi wielkie żdziwione oczy i odpowiada obojętnie:

– Bo to towar niechodliwy!

Zamyśliłam się i wyszłam ze sklepu. Po drodze przypomniałam sobie niedawną wycieczkę do Niemiec. Tam w każdym sklepie można kupić niemiecką flagę.

W czym jesteśmy gorsi od Niemiec?

Nie jesteśmy. Niedawno był mecz Ligi Mistrzów. Grały Niemcy. Musiałam wyjść wieczorem na zakupy do Reala. I ucieszyłam się. W Realu znalazłam flagę …niemiecką.

W zeszłym roku byłam w Szkocji. Zadziwił mnie patriotyzm tego Narodu. Na każdym gospodarstwie wisiała narodowa flaga i to nie od święta, ale na co dzień. Szkoci po prostu w ten sposób demonstrują swoją przynależność narodową.

A czy My – Polacy jesteśmy patriotyczni?

Dziś 1 Maja, na palcach można policzyć domy, na których wisi flaga. Pojutrze Święto narodowe. Czy będzie lepiej? I pomyśleć, że za Komuny ludzie wywieszali Flagi Narodowe, pomimo, że mieli póżniej nieprzyjemnośći. Mogli za to zapłacić zwolnieniem z pracy, a był okres, że i więzieniem.

Święto Flagi!

Pochylmy z czcią głowę nad historią naszej flagi narodowej! Warta jest tego!

Czy flaga czerwona jest Święta?

Czerwona flaga kojarzy nam się z barwami znienawidzonego ” Wielkiego Brata”. Ale nie jest to cała prawda. Międzynarodówka Robotnicza też ukradła ten kolor.

Był okręt, który zwał się Purpura…

Niegdyś w Prusach było miasto, które posiadało specjalny staatut. Jego nazwa brzmiała helligenkranz. Miało własne godło. Był nim okręt i własną flagę. reprezentował je kolor czerwony. Nawet nasz noblista, Henryk Sienkiewicz zauważył to miasto. Poświęcił mu nowelę.

” Był okręt, który zwał się Purpura…”

Dziś to miasto przypomina raczej Tytanic.

A na gmachu urzędu miejskiego w Święto Narodowe Polski 3 Maja powiewa Biało – Czerwona chorągiew!!!

2 thoughts on “” Biało – Czerwona” czy ” Czerwona””

  1. http://www.TOFIKGAME.com – jest to brama do gry w przestrzeni kosmicznej. Tysiące generałów gromadzi się jednocześnie, by grać i podejmować decyzje nad losami swojej galaktyki. Bądź najlepszym strategiem by władać całym wszechświatem.Aby grać z nimi, potrzebujesz tylko zwykłej przeglądarki internetowej. Zarejestruj się już teraz i miej siły by walczyć i zdobywać kolejne planety.Władaj potężnym wszechświatem już teraz wystarczy, że zarejestrujesz się na: http://www.TOFIKGAME.comWSZYSTKIE DODATKI W GRZE SĄ DARMOWE!

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s