Bez kategorii

Czy śmiech może być chorobą?

Dziś nie podzielę się przypadkami z mojej praktyki. Opiszę przykład znany wszystkim, z dziesiejszego odcinka serialu ” Barwy szczęścia”.

Czy tak będzie lepiej?

Malwina ciężko przeżyła zdradę męża. Zamknęła się w sobie, straciła chęć do życia, zrobiła się smutna. Zdiagnozowano u niej depresję. Po jakimś czasie smutek zniknął jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Zrobiła się nienaturalnie wesoła, zaczęła się śmiać z byle czego, ma sto pomysłów na życie w jednej minucie. Dla osób z zewnątrz te pomysły są dziwne. Zaczęła się dziwnie zachowywać, mówić od rzeczy. Lekarz zdiagnozował u niej chorobę afektywną – dwubiegunową, zwaną prościej psychozą maniakalną – depresyjną.

Co to jest psychoza maniakalno – depresyjna?

Choroba dwubiegunowa należy do rodziny chorób schizoidalnych. Jest chorobą rzadziej spotykaną niż schizofrenia, ale za to ciężej przebiegającą. Nazywa ją się chorobą dwubiegunową, bo składa się jak gdyby z dwóch faz. Zaczyna się depresją, dlatego na początku ciężko ją zdiagnozować. Mylona jest z depresją. Chory robi się smutny, wycofuje się z życia, często ociera się o samobójstwo. Nieleczona właściwie pierwsza faza przechodzi w fazę maniakalną. Chory robi się nienaturalnie wesoły, nadpobudliwy, ma urojenia. Teraz już łatwo zdiagnozować chorobę, tylko…leczenie jest dłuższe.

Czy choroba afektywna to wyrok?

Dziś już nie!!!

Niegdyś chory na psychozę maniakalno – depresyjna był uważany za klasyczny okaz wariata. Chorobę uważano za nieuleczalną, a chorych odizolowywano od normalnych ludzi. Dziś chory na chorobę dwubiegunową może żyć normalnie…jak się leczy.

Sposoby leczenia psychozy maniakalno – depresyjnej.

Leczy się ją tak samo jak schizofrenię. Leki i psychoterapia. Nowoczesne lekarstwa na chorobę afektywną całkowicie znoszą jej objawy. Chory, który je przez cały czas zażywa może żyć normalnie i normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Może pracować, założyć rodzinę, wychowywać dzieci. Najbardziej popularnym lekarstwem na psychozę maniakalno – depresyjną jest lit. Są jeszcze nowsze leki. Niestety, w Polsce nierefundowane. Jedynym lekiem refundowanym w Polsce jest lit, ale, niestety, nie całkowicie. Z konieczności polscy psychiatrzy leczą chorobę dwubiegunową lekami na schizofrenię. Trochę pomagają, ale nie zupełnie. Tylko nieco wyciszają objawy pozytywne. Dlatego chorzy na tę chorobę nie mogą odnależć się w społeczeństwie. Zasilają liczbę rencistów. Są ubezwłasnowalniani, jako nie radzący sobie z czynnościami życiowymi.

A…mogliby żyć normalnie, gdyby…lit był dostępny…

Czy łatwo jest leczyć chorych na chorobę dwubiegunową?

Tak samo jak z chorymi na schizofrenię. Chory musi chcieć się leczyć. Jeżeli nie będzie współdziałania chorego, całe leczenie na nic. Chory będzie ukrywał tabletki, kłamał, że idzie do lekarza, a będzie włóczył się po mieście. Tacy chorzy zachowują się jak ludzie uzależnieni. Są wyspecjalizowani do perfekcji w ukrywaniu swojej choroby, w oszukiwaniu. Dlatego w leczeniu tak ważna jest rola psychoterapeuty, który przekona chorego do wizyty u psychiatry. Często pomocna w tym jest rozmowa z kimś bliskim choremu, np. z przyjaciółką.

Czy śmiech może być chorobą?

Zwykło się mawiać: śmiech to zdrowie! Śmiech leczy! Śmiech to antidotum na bolączki życia!

Niestety, w chorobie afektywnej śmiech to objaw choroby. Nienaturalny śmiech powinien nas uczulać.

Ludzie, chorzy są wśród nas!

Wyciągnijmy do nich pomocną dłoń!

Nasza pomoc i nasze dostrzeżenie ich pomoże im wyzdrowieć…

Pomoże im normalnie żyć…

…A przecież o to chodzi, by społeczeństwo było zdrowe…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s