Bez kategorii

“… I odpuść nam nasze winy…”

Pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia Jerzy Kawalerowicz nakręcił bardzo dobry film pt. Matka Joanna od aniołów” Film podejmował problem opętania. Pokazywał przeoryszę żeńskiego klasztory w XVII wieku, która została opętana przez szatana. Wypędzaniem z niej demona zajął się bardzo pobożny mnich o nieskalanym życiorysie. Na końcu on oszalał. Film w czasach komunistycznych był na indeksie i wyświetlano go bardzo rzadko tylko w kinach studyjnych. Podejmował bardzo ważny problem religijny, opętania. W komuszych umysłach nie mogło się mieścić, że opętanie może mieć inny wymiar niż religijny.
Co to jest opętanie?
Racjonalistyczny wiek XIX przyniósł naukowe zajęcie się opętaniem. Opętanych zaczęto uważać za chorych psychicznie i leczyć ich. Opętanych uważano za schizofreników. Trwało to bardzo długo. Dopiero w latach osiemdziesiątych wyodrębniono opętanie jako odrębną jednostkę chorobową. W latach dziewięćdziesiątych wpisano je na oficjalną listę chorób psychicznych. Opętanie się leczy. Są na nie specjalne leki. Skuteczne metody leczenia istnieją przynajmniej w Stanach Zjednoczonych i w Europie Zachodniej.
Opętanie w Polsce.
W czasach komunistycznych nie zajmowano się opętaniem. Uważano to za kwestię religijną, a jako taką godną zajęcia. Opętanych uważano za schizofreników. Często zamykano ich w oddziałach zamkniętych jako nieuleczalnie chorych, bo znane metody leczenia okazywały się nieskuteczne. I…tu wkracza religia.
Wraz z demokracją nastąpił nawrót do religijnych praktyk. W latach dziewięćdziesiątych jak grzyby po deszczu zaczęli pojawiać się księża – egzorcyści, którzy zajmują się wypędzaniem szatana z ciała ludzkiego. Co raz częściej słyszy się o ludziach opętanych. Idą oni po pomoc do egzorcystów…
Definicja choroby psychicznej o nazwie OPĘTANIE.
Opętanie objawia się jak schizofrenia. Chory ma urojenia, omamy i mówi od rzeczy. Dlatego tak trudno odróżnić je od schizofrenii. Do tego dochodzą objawy fizyczne. Chory ma drgawki, rzucawkę. Według historycznych opisów opętanych toczy on pianę z ust, jego kręgosłup się wygina, co u normalnego człowieka jest niemożliwe. Dlatego od dawien dawna się uważało, że w ciało opętanego wstępowała siła nieczysta, którą trzeba było wypędzić egzorcyzmami. Tak egzorcysta wypędzał demony z Matki Joanny we wspomnianym na początku filmie.
…I odpuść Nam nasze winy…”
W Polsce dzisiaj tylko nieliczni lekarze psychiatrzy uważają opętanie za chorobę i usiłują ją leczyć. Na liście oficjalnych leków nie ma lekarstw na tę chorobę. Lekarze, na szczęście, mają u nas materialistyczne podejście do chorób psychicznych i nie uważają, że z chorych trzeba wypędzać szatana. Jednakże tych chorych uważają za chorych na schizofrenię i na nią ich leczą.
Z miernym skutkiem…
Spróbowalibyście powiedzieć waszemu psychiatrze, że uważacie, iż wstąpił w was szatan i…szukacie egzorcysty.
Najlepiej coś, czego się nie rozumie, tłumaczyć chorobą psychiczną.
Kiedy nasza psychiatria dotrze do standardów europejskich?
Opętani są wśród nas…
Potrzebują pomocy…
Czy egzorcysta w krzyżem i wodą święconą daje im tę pomoc?
Na pewno leczy duszę i…daje nadzieję.
Ale czy leczy ciało?
A ciało i dusza u człowieka są nierozłącznie powiązane.
Ksiądz leczy duszę..
…Nie bójmy się powierzyć ciała fachowemu lekarzowi.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s