Bez kategorii

Dla dobra kobiety….

Jakiś rok temu do mojego gabinetu psychologicznego przyszła czterdziestoletnia kobieta na skraju depresji i prosiła o radę. Otóż w całym swoimi życiu nie pocałował jej żaden mężczyzna. Wszystkie jej koleżanki miały w szkole chłopaków, póżniej mężów i dzieci, a ona…wiecznie nic. Wyjawiła mi, że panicznie boi się mężczyzn. Rozmawia z nimi, ale kiedy któryś się do niej uśmiechnie, u niej zapala się lampka ostrzegawcza i zasklepia się w swoją samotność. Jest już u granic wytrzymałości i prosi o pomoc. Może jeszcze będzie miała szansę kogoś poznać? Po półgodzinnej rozmowie wyciągnęłam od niej, że w całym swoim życiu nie była ani razu u ginekologa, bo…się wstydziła.Umówiłam ją na wizytę do psychiatry i…udało mi się ją przekonać do wizyty u ginekologa. Poszłyśmy razem.
Skutek!!!
Okazało się, że namówiłam ją w samą porę. Miała w macicy mięśniaki w macicy wielkości orzechów włoskich. Kobieta już nigdy nie urodzi dziecka! Wycięto jej macicę. Potem miała serię naświetlań.
A teraz…
Teraz czeka ją jeszcze terapia u psychiatry.
Ciężka dola kobiety…
Tak już jest z kobietami, że w swoim organiżmie mają bardzo delikatne organy, o które trzeba dbać. Organy te decydują o komforcie całego życia seksualnego kobiety i jej realizacji jako matki. Niestety, kiedy przegląda się sonadaże, w których kobiety wypowiadają się o swoich wizytach u ginekologa, cytologii czy mammografii, pojawia się smutna prawda: kobiety nie bardzo zdają sobie sprawę, jak dbać o siebie.
Jak kobieta powinna dbać o siebie?
To nie pusty slogan, że każda kobieta powinna regularnie badać się u lekarza ginekologa. Reklama telewizyjna, która namawia kobiety do robienia cytologii, to nie tylko zabawa pięknej modelki z reklamy. Za Komuny był obowiązek, że każdy pracownik miał obowiązek co roku robić badania okresowe. U kobiet w zakres tych badań wchodziły wizyty u ginekologa. Ciężko to było przeżyć kobiecie, bo, niestety, te badania nie należą do przyjemnych, a…za to należą do wstydliwych. Były jednak potrzebne. Niejednej kobiecie przy okazji badań okresowych wykryto nadżerkę zanim jeszcze przekształciła się w raka szyjki macicy. Nadżerkę się wypala, usunięcie raka szyjki macicy to skomplikowany zabieg i dłuższa po nim rekonwalescencja. Przy bardziej zaawansowanym stadium kończy się wycięciem macicy. Po tym zabiegu ma się kłopoty z zajściem w ciążę.
Ja jeszcze do 1995r. chodziłam w pracy na badania okresowe. Póżniej ich zaniechano. Tzn. w Kodeksie Pracy obowiązują nadal, ale pracodawcy nie przywiązują do ich obowiązku wagi. Wiszą one także Państwowej Inspekcji Pracy, która już nie kontroluje pracodawców nie tylko pod tym kątem, ale…także każdym innym. A…prawa pracownicze w firmach prywatnych łamane są nagminnie!!!
” Fałszywy” wstyd!!!
Kobiety nagminnie się nie badają. Kiedy czekam na wizytę, ginekolog to jest chyba jedyny lekarz, przed którego gabinetem jest pusto. Nawet nie ma ciężarnych. Znam przypadek, że jedna kobieta nie wiedziała, że już rodzi. kiedy poszła do szpitala na Izbę przyjęć, bo…brzuch ją bolał i lekarz stwierdził, że właśnie rodzi i zażądał od niej karty ciąży, żdziwiona stwierdziła, że takowej nie ma, bo…nie chodzi do ginekologa.
Czy można zmusić kobiety do lekarskiej kontroli?
Ministerstwo zajęło się tą sprawą. Wprowadziło rygorystyczny obowiązek regularnych comiesięcznych wizyt u lekarza ginekologa i prowadzenia regularnej karty ciąży pod rygorem utraty becikowego. Ministerstwo Pracy ma zamiar wprowadzić regularny obowiązek robienia pracownicom w ramach badań okresowych cytologi i mammografii.
Ministerstwo dba o zdrowie kobiety…
Dziś rak piersi i rak szyjki macicy to w Polsce choroby społeczne…
A z chorobami społecznymi trzeba walczyć.
Czy ta walka odniesie skutek?
Czy zmieni mentalność kobiet ugruntowaną przez lata, że lekarz ginekolog to wstyd?
Kobiety, lekarz ginekolog to nie wstyd!
Kiedy patrzy na ciebie, to widzi tylko kobietę, której trzeba pomoc, a…nie obiekt seksualny!
Kobiety róbcie regularnie USG, mammografię i cytologię!
To bardzo ważne badania…
” …Ja też chodzę na te badania…”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s