Bez kategorii

Dzień Świstaka…

Amerykanie wymyślili sobie takie święto: Dzień Świstaka. Święto trochę podobne do naszego Prima Aprilis. Polega ono na tym, że w tym dniu wszyscy bezkarnie kłamią i się oszukują. U nas ten dzień nie spopularyzował się, co mnie nieco dziwi, bo łaknęliśmy wszystko co amerykańskie. Tak np. mamy Walentynki i Halloween zamiast dnia Zadusznego. Czy to jednak ważne, że nie obchodzimy / jeszcze/ Dnia Świstaka, skoro wielu ludzi na co dzień kłamie i oszukuje.
Czy można wszystkim wierzyć?
Parę lat temu karierę robiła reklama czekoladek Milka, w której w fabryce czekolady pracowały różne zwierzątka. Reklama kończyła się, kiedy facet mówił: ” A świstak siedzi i zawija w te sreberka”, a słuchająca go kobieta…patrzyła na niego dziwnym wzrokiem. Reklama ta zyskała taką popularność, że powiedzenie z niej weszło w potoczne użycie. Dziś kiedy ktoś zmyśla, a my się tego domyślamy, mówimy: ” a świstak siedzi i zawija w te sreberka..”
Czy zawsze się wie, kiedy ktoś zmyśla?
Doszłam do wniosku, że wolę czytać wiadomości pisane w internecie niż oglądać te, które serwuje nam telewizja i to niezależnie: publiczna czy komercyjna. Jest jeden temat, w którym wszystkie telewizje są zgodne: Komuna. W święto Trzech Króli Wiadomości Polsatu dały reportaż na temat tego święta. Na koniec była sonda i jeden młodzieniec wypowiadał się, że pamięta, jak komuniści zabraniali obchodzenia Swięta Trzech Króli. Ja wiem, że przed kamery zazwyczaj pchają się ludzie, którzy mają najmniej do powiedzenia, a…najwięcej tupetu. Jednakże dziennikarz powinien jakoś zweryfikować takie ” rewelacje”, a nie jak jest news w telewizji, to…co minutę spada szczęka.
Kto ma najwięcej do powiedzenia?
Najwięcej ludzi, co…” przeżyli” i ” widzieli” namnożyło się spośród tych, którzy walczyli z Komuną. Bez przerwy pojawiają się jacyś ” kombatanci” z tamtych czasów. Jak grzyby po deszczu wyrastają ci, którzy spali na styropianie w Stoczni Gdańskiej obok Wałęsy albo Lecha Kaczyńskiego / to zależy jaką prezentują opcję polityczną/. A Ludzie wierzą…Trudno jest takie wspomnienia zweryfikować. Cudy niewidy o Komunie się mnożą. Historia milczy. Żaden naukowiec nie pokusił się o opracowanie tamtych czasów. Podręczniki do historii załatwiają to jednym zdaniem. Czy ktoś ma interes, by nie dawać rzetelnego pracowania tamtych czasów, a…mnożyć idiotyczne wspomnienia. Ale do czasu…
Kto najwięcej zmyśla?
Łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Najwięcej zmyślają ludzie, którzy mają kłopoty ze sobą i ze swoją osobowością. Czują się niedowartościowani i chcą się docenić. Ludzie chorzy na schizofrenię w fazie aktywnej czy inne psychozy. Takim ludziom trudno jest mieć za złe zmyślanie. Oni nie potrafią właściwie ocenić rzeczywistości. Im się wydaje, że to…co uroiło się w ich głowie jest prawdą. Tych ludzi trzeba zrozumieć i starać się namówić na leczenie…
Kto jest najbardziej podatny na choroby psychiczne?
To pewnik, że najbardziej podatni są ludzie bardzo wrażliwi, często realna sytuacja ich przerasta, nie potrafią się odnależć w realnej rzeczywistości i uciekają w świat urojeń choroby psychicznej. Bardzo duży odsetek chorych psychicznie jest wśród dawnych bojowników z Komuną. Tych ludzi wykształciła walka, poświęcili się jej bez reszty tak, że nic już innego nie potrafią robić. Kiedy nadeszła wolność, walczyć już nie trzeba, stracili sens życia i nie potrafią odnależć się w nowej rzeczywistości. I…pojawiła się choroba psychiczna, urojenia i fałszywe ocenianie rzeczywistości. Ich sensem życia była walka i…wciąż jej szukają. Stąd paranoiczna mania szukania wroga. I…niektórzy go znależli! Rosjanie! Stąd obsesyjna wprost wiara, że katastrofa smoleńska to zamach, w którym ręce maczali Putin i Donald Tusk. Stąd wymyślanie coraz to nowych teorii spiskowych na temat katastrofy smoleńskie, Tych ludzi trzeba zrozumieć1
A…nie wszyscy chcą się leczyć!
Teorie spiskowe na temat katastrofy smoleńskiej będą się mnożyć, nawet kiedy już ogłoszą wyniki śledztwa. Będą ludzie, którzy w nie nie uwierzą.
Będą ludzie, którzy będą wymyślać kolejne rewelacje na temat życia za Komuny…
Będą ludzie, którzy będą opowiadać, kim oni nie byli…
A społeczeństwo?
Musi się nauczyć odzielać ziarno od plew.
Ale to nie łatwo!
Nawet prezydent nabrał się na paru ” bojowników o wolność i demokrację” i…mamy parę dziwnych ludzi odznaczonych najwyższymi orderami państwowymi.
A Świstak siedzi i zawija w te sreberka…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s