Bez kategorii

Dzieci to…przyszłość Narodu!!!

Dzieci to przyszłość Narody więc należy o nie dbać. To oni w przyszłości nas zastąpią i będą budowali dobrobyt państwa. Kiedyś ktoś powiedział, że na młode roślinki trzeba chuchać. Czy jednak z tym chuchaniem się nie przesadza? Mądre ludowe przysłowie mówi, że można zagłaskać kota na śmierć!
Czy dobrze wychowujemy nasze dzieci?
Do napisania tego felietonu natchnął mnie zbliżający się Dzień Wagarowicza – Pierwszy Dzień Wiosny, bezsprzeczne święto dzieci i młodzieży.
Ja mam piękne wspomnienia z czasów dzieciństwa, choć nie wiem, czy to samo mogą powiedzieć o moich nauczycielach i rodzicach. Moim opiekunom przybył pewnie niejeden siwy włos przeze mnie. W szkole biłam się z chłopcami, z dziewczynkami było gorzej, bo należałam do pokolenia, które uczono, że dziewczynki nie można tknąć nawet kwiatem. Ale moja cierpliwość miała swoje granice. Potrafiłam puścić wiązankę. Szczególnie dała mi się we znaki jedna koleżanka. Była kaleką i strasznie zazdrościła mi powodzenia u chłopców. Ciągle  mi więc mówiła przykre rzeczy i śmiała się, że jestem kujon fałtłapa / byłam prymuską/. Kiedy jednak mi się znudziło i puściłam jej wiązankę, której nie powstydziłaby się dzisiejsza gimnazjalistka, wyzwiska ustały. Kaleka odtąd traktowała mnie z szacunkiem. Wiedziałam, co to są wagary / nie tylko w teorii/, niejeden raz w dzienniku przerobiło się nieobecność na spóżnienie. Rodzice i wychowawczyni narzekali, że się notorycznie spóżniam. Były jednak przypadki, że po prostu nie uchodziło przerobić na pełną obecność.
Czy dobrze chowamy swoje dzieci?
Niedawno do szkolnego psychologa przyszła matka żaląc się, że ma trudności ze swoją córką, trzynastolatką. Córka nie uczy się / tzn. uczy ale w nocy i po łebkach/ wagaruje i interesują ją chłopcy. Psycholożka powiedziała jej, że córka jest normalną nastolatką. Do nauki musi sama dojrzeć, przymuszanie nic nie pomoże, dopóki sama nie zrozumie, że nauka jest ważna w życiu. A chłopcy? To też normalne. Trzynastolatki zaczynają interesować się chłopcami. Nawet Hanna Ożogowska napisała książkę o trzynastolatkach ” Za minutę pierwsza miłość”. Wszystko jest pod kontrolą dopóki nie dochodzi do patologii.
Co powinno wzbudzać czujność rodziców?
Ja jako psycholog mówię rodzicom, że niepokoić nas powinno, kiedy dziecko jest …za idealne!
Miałam koleżankę w podstawówce, była prymuską. Była dzieckiem, a nie miała  dzieciństwa. Chłopcy jej nie lubili, bo była niesympatyczna. Cały dzień się uczyła. W szkole nauka, po szkole nauka i tak do póżnej nocy. Nie wiedziała, co to znaczy pobiegać z koleżankami po parku. Dziś choruje na schizofrenię i strasznie mi zazdrości, kiedy dzielę się swoimi wspomnieniami na naszej klasie. Ona…nie ma co wspominać!
Co to jest osobowość schizoidalna?
Koleżanka, którą opisałam była typową osobowością schizoidalną. Osobowość ta ujawnia się w okresie dojrzewania / najczęściej dziesięć jedenaście lat/. Dziecko jest zamknięte w sobie, ma trudności z nawiązywaniem znajomości, często unika rówieśników, ma kłopoty z koncentracją. Mówiąc najprostszym językiem to typowy kujon, szkoła dom, szkoła dom i zero życia z rówieśnikami. Jeżeli zajdą sprzyjające okoliczności osobowość schizoidalna rozwija się w chorobę psychiczną. Opisana w przykładzie koleżanka zachorowała, kiedy poszła na studia i…okazało się, że za wysoko postawiła sobie poprzeczkę. Nie dała sobie rady i wyrzucili ją ze studiów.
Rodzice więc nie wyrywajcie sobie włosów z głowy, kiedy wasze dziecko pójdzie na wagary w Dzień Wagarowicza!
To normalne zachowanie, jeżeli…nie przekracza granic.
Nie przejmujcie się uwagami, że wasze dziecko rozmawia na lekcji!
To też normalne zachowanie.
Ale…nie normalne jest kiedy dziesięciolatek nie ma kolegów i dzień i noc kuje.
Obserwujcie swoje dzieci…
Wczesne wykrycie anomalii w zachowaniu pociechy pozwala na uniknięcie w przyszłości rozwinięcia się u niego choroby psychicznej.
A…przecież o to chodzi, by społeczeństwo było zdrowe.
Na koniec maksyma poetycka:
” Mierz siły na zamiary,
Nie zamiar podług sił!”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s