Bez kategorii

Same sobie winne…

O aborcji i jej skutkach w psychice narosło wiele legend. W zależności od tego, kto jaką prezentuje opcję, ten wysuwa sobie tylko właściwe wnioski. Zwolennicy aborcji na życzenie uważają, że usunięcie dziecka to jak usunięcie…czyraka. Nie wywiera żadnych skutków w psychice. Przeciwnicy aborcji twierdzą, że usunięcie dziecka powoduje nieobracalne zmiany w psychice kobiety. Zarówno przeciwnicy jak i normalnie myślący zwolennicy uważają, że decyzja o pozbyciu się płodu jest niebywale ciężka dla kobiety i że kobieta decydująca się na usunięcie ciąży musi mieć niezwykle mocne przesłanki. Nie decyduje się od tak, bo dziecko jej zawadza jak czyrak.
Jak jest naprawdę?
Podam dwa przypadki / fikcyjne z popularnych seriali, ale…może któraś kobieta dopatrzy się w nich swojego problemu/:
Moja znajoma kiedyś przebywała w Moskwie i złamała nogę. Uziemiona w hotelu z nudów oglądała rosyjską telenowelę. Telenowela była z życia wzięta, coś jak nasz ” Klan”. Bohaterka tej telenoweli, co bardzo uderzyło moją znajomą, bo u nas byłoby niemożliwe pokazanie problemu od tej strony, studentka traktowała życie dość lekko. Zmieniała kochanków jak rękawiczki i nie angażowała się uczuciowo. I…pigułka zawiodła i zaszła w ciążę. Dziecko było jej zawadą, bo nie zamierzała zawierać zobowiązań, bo studiowała. Dokonała aborcji. Póżniej zaś normalnie wróciła do życia. Nadal uprawiała seks i…nie miała żadnych rozterek moralnych, ba nie miała żadnych zaburzeń psychicznych.
W polskiej telenoweli ” Barwy szczęścia” jest podobny przypadek. Karolina została wykorzystana przez chłopaka, który zmusił ją do usunięcia ciąży. Przeżyła traumę. Zerwała kontakty z rodziną, zmieniła nawet nazwisko. Problem psychiczny jednak narastał i…przerodził się w ciężką psychozę. Narodziła się u niej obsesyjna chęć posiadania dziecka. nachodziła swoich kochanków i wmawiała im że jest w ciąży, w którą sama wierzyła. W końcu posunęła się do porwania dziecka, bo jej się uroiło, że to jej. Wylądowała w zakładzie zamkniętym na leczeniu…
Który z tych fikcyjnych tematów filmowych jest bliższy prawdzie?
Ja jako psycholog twierdzę, że ta sytuacja z polskiej telenoweli jest bliższa prawdy. W szpitalu psychiatrycznym, w którym pracuję, jest bardzo dużo kobieta z zaburzeniami psychicznymi od lekkiej schizofrenii zwykłe, przez ostre psychozy ze schizofrenią paranoidalną w fazie obłędu aż do psychozy maniakalno – depresyjnej włącznie. A leczyć takie choroby jest wtedy bardzo trudno. Sukces bowiem w leczeniu chorób psychicznych pojawia się zwykle, kiedy zdiagnozuje się przyczynę. W chorobie psychicznej powstałej na skutek dokonanej w przeszłości aborcji przyczynę jest bardzo trudno odkryć. Aborcja jest u nas wciąż tematem tabu. Kobiety się nie przyznają. O tym fakcie lekarz dowiaduje się zwykle na skutek leczenia hipnozą.
Objawy:
Objawy zaczynają się bardzo niewinnie i mogą być niezauważone. Nikt nie wie, że kobieta jest chora. Zaczyna się zwykle od obsesyjnej chęci posiadania dziecko. Pojawia się ciąża urojona. Jest zaś ona na tyle silna, że nie tylko pojawiają się psychiczne objawy ciąży jak zachcianki pokarmowe, wstręt do niektórych potraw czy nadwrażliwość na zapachy, ale pojawiają się także objawy fizjologiczne. Są nawet przypadki, że dochodzi do zatrzymania miesiączki. Kolejny etap to już normalne objawy pozytywne choroby psychicznej jak urojenia, omamy, błędy w myśleniu. Bardzo często pojawia się też depresja. Kobieta trafia na oddział szpitalny, kiedy tak jak w ” Barwach szczęścia” porwie cudze dziecko lub…targnie się na własne życie.
Przypadek z życia:
Jedna z pacjentek mojego kolegi psychiatry / niegdyś moja podwładna w pracy/ Agnieszka J podchodziła do życia tak lekko jak ta bohaterka rosyjskiego serialu. Seks, a różnica była taka, że …środki antykoncepcyjne to były jej wróg. Dziecko już miała, a ponieważ była rozwódką i uważała, że wstyd jest mieć dziecko bez męża, skrobała się, kiedy się tylko dało, mniej więcej raz na kwartał. Na skutki nie dało się długo czekać. Zachorowała na ostrą paranoję.
Czy ją wyleczono?
Dziś dobiega czterdziestu pięciu lat, znalazła sobie męża i zamarzyła o dziecko. Dziecko stało się jej obsesją, choć robiła badania hormonalne i wyszło jej, że ma nikłe szanse. bo liczba jej komórek jajowych jest bliska zeru. Jednakże obsesja posiadania dziecka jest tak silna, że zamęcza męża i…otoczenie.
Czy należy ją leczyć z bezpłodności czy psychozy?
Czy żal jest ludziom tych kobiet?
Niewątpliwie przeciwnicy aborcji powiedzą, że nie. Same są sobie winne i płacą za grzech.
Jednakże jesteśmy chrześcijanami. Rzeczą chrześcijanina jest poznać człowieka, zrozumieć go i…wybaczyć.
Wszak nie wiadomo, co kieruje kobietami, kiedy dokonują aborcji…
W końcu każda z nas może znależć się kiedyś w takiej sytuacji…
Nigdy nie wiadomo, co szykuje nam los…
I jak się poczujemy, kiedy nam powiedzą: Sama jesteś sobie winna!?
Ja jako psycholog pomagam każdej chorej i…przyczyna jej choroby interesuje mnie tylko po to, by zlikwidować skutek.
Warto więc otworzyć się przed lekarzem!!!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s