Bez kategorii

” Czy te oczy mogą kłamać…”

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma w Polsce niechlubną sławę…największego złodzieja w Polsce. Jedyne czym się kieruje ZUS to …wytycznymi rządu, by wydać jak najmniej pieniędzy i mieć jak największe zwroty do budżetu. W związku z tym ZUS słynie, że coraz bardziej przykręca śrubę. Coraz więcej ludzi odchodzi z kwitkiem. A czym się kieruje ta instytucja odmawiając lub przyznając renty? Nie wiadomo! Człowiek zupełnie zdrowy dostaje rentę, a przychodzi człowiek zupełnie niepoczytalny, mówi głupoty i…ZUS uznaje go za zdolnego do pracy. Niedawno dowiedziałam się o przypadku, że ZUS odmówił renty młodej kobiecie chorej na schizofrenię stwierdzając / z uzasadnienia decyzji/ , że …jest niezdolna do nauki, a całkowicie zdolna do pracy. Słynne jest orzeczenie ZUSu, które już obiega Polskę jako gorzka anegdota:
Przychodzi do ZUSu mężczyzna bez nogi. ZUS uznaje go za całkowicie zdolnego do pracy. Na zapytanie inwalidy, jak ma pracować bez nogi, urzędnik odpowiada:
– Śpiewać pan może!
A jak na prawdę jest z tym śpiewaniem?
Niegdyś w ” Wodzireju” bohater śpiewał:
” Śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej, ale nie o to chodzi, jak co komu wychodzi”…i śmiem twierdzić, że wiele osób tak sądzi widząc, ile mamy w show biznesie śpiewających lub udających, że śpiewają.
Śpiewać przy myciu w łazience każdy potrafi, ale nie każdy ma szczęście zrobić karierę.
Mnie się udało, choć złośliwi twierdzą, że tak fałszuję, że jestem przykładem człowieka, który właśnie nie powinien śpiewać. Ja jednak bardzo chciałam…
Jak rozwijała się moja kariera?
W szkole podstawowej wzmacniałam chóry. ” Karierę” solistki rozpoczęłam w Ogólniaku w 1981r w szkolnym festiwalu piosenki francuskiej. Śpiewałam wtedy razem z kolegą, wyśpiewaliśmy pierwszą nagrodę. Więcej w szkolnym festiwalu piosenki francuskiej nie brałam uwagi, bo…po moim sukcesie koleżanki zaprotestowały. Powiedziały, że to konkurs dla amatorów, a nie dla zawodowców.
Przeszłam więc na ” zawodowstwo”…
W 1984r. w lecie Miejski Dom Kultury w Lubinie zorganizował w lecie tzw. akcję ” niedziela w parku”. O występy poproszono miejscowe talenty. Zaśpiewałam ja i moja koleżanka z klasy Ewa Łyczek. Zaśpiewałam słynną piosenkę, która weszła do legendy polskiego kabaretu: słynną ” Praczkę”
” Ten mały kapral był natchniony,
Czytał powieści de Saint Pierre,
A także nosił kalesony
I umiał kochać…o ma mere!”
Ewa zasłynęła tym, że w trakcie śpiewania okręciła się kabelkiem i…wywróciła się.
Och tak komunistyczna technika! Te mikrofony z kabelkiem! Ech, łza się w oku kręci…
W 1986r. wystąpiłam w duecie w Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Wyśpiewaliśmy pierwszą nagrodę.
W latach dziewięćdziesiątych śpiewałam już na całego i to zarówno disco polo jak i rockowe. Muszę przyznać, że moje piosenki stały nawet dość wysoko na listach przebojów.
Mówi się, że prawdziwy artysta sprawdza się w…repertuarze klasycznym!
Bogusław Kaczyński, kiedy mnie usłyszał w operetce powiedział:
” To pierwszy przypadek śpiewaczki, która tak fałszuje, ale ma tak wspaniały rzadki sopran dramatyczny i talent aktorski, że byłoby to wielką stratą dla operetki, gdyby nie śpiewała.”
Głosem jestem obciążona dziedzicznie. Mój dziadek ze strony ojca.był przed   II Wojną Światową światowej sławy tenorem. Niestety, zostałam obciążona wadą po innym przodku…kompletnym brakiem słuchu muzycznego. Znajomi mówią żartobliwie, że mi słoń na ucho nadepnął.
” Śpiewać każdy może…” – Czy nawet braku słuchu?
Mój przypadek jest zapewne wyjątkowy. Osiągnęłam cel swoich marzeń dzięki niewymiernemu wprost uporowi i pracy.
Czy jednak jest to dane każdemu, kto…śpiewać może?
Czy słowa urzędnika ZUSu realizującego politykę rządu brutalnej oszczędności i mówiącego do kaleki: Śpiewać pan może! nie jest wyrazem wyjątkowego cynizmu?
Chcieć to w życiu nie zawsze móc!
Niezrealizowane marzenia. Zderzenie mniemania o sobie z brutalną rzeczywistością i …co? Schizofrenia!
Czy ZUS przyzna rentę?
Czy człowiekowi, który zachorował dlatego, że uważał, że ma talent do śpiewania, a nikt tego nie zauważył, powie odmawiając świadczenia:
Śpiewać pan może…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s