Wszystko

Bóg się rodzi , moc truchleje…

Do napisania mojej pierwszej notki na tym blogu natknął mnie artykuł o tym, jak ateiści spędzają Boże Narodzenie. Temat wydał mi się ważny, więc dodaję swoje trzy grosze.

Otóż nie ma wątpliwości, że ateiści świętują Boże Narodzenie, a ich dzieci na równi z innymi dziećmi chwalą się prezentami, które dostały pod choinkę. Czym dla ateistów jest Boże Narodzenie?

Mnie ateistyczne ” Boże Narodzenie” kojarzy się ze sceną z komedii ” Rozmowy kontrolowane”: Oficerowie SB w Stanie Wojennym siedzą przy wigilijnym stole i jeden mówi: Tradycja najważniejsza, musimy ją celebrować. Podzielimy się opłatkiem! Na to drugi mu zwrócił uwagę: Ale my nie mamy opłatka. Ten pierwszy się stropił i po chwili wpadł na koncept: Nie szkodzi. – Powiedział. – Podzielimy się…jajeczkiem!

Dla nas wierzących Boże Narodzenie to kolędy, wspominanie narodzin Pańskich, tradycja. Ateiści tego wszystkiego nie mają. Czy nie są przez to ubodzy duchem? Oni w swoje święto ubierają choinkę, dają sobie prezenty, jedzą karpia, czyli naśladują świętowanie wierzących. Jednakże są pozbawieni całej tej mistycznej otoczki Bożego Narodzenia, która powoduje, że wierzący wyróżnia się z pospolitości. Moim zdaniem ateiści to ludzie ubodzy duchem, im czegoś w życiu brakuje. I nie uwierzę, że kiedy mówią, iż Chrystus to bzdura, religia to opium dla ludu, są szczęśliwi. To tylko namiastka szczęścia. Sfera duchowa dla człowieka jest bowiem bardzo ważna. Człowiek bez życia duchowego…jest tylko drzewem na opał i materią, którą kiedyś zjedzą robaki. A czy człowiekowi jest miłe to, że kiedyś zjedzą go robaki i nic po nim nie zostaje. Boże Narodzenie to okres, w którym bardzo pięknie objawia się to jak ważna jest sfera duchowa człowieka. A dla ateisty Boże Narodzenie to prezenty i nażarcie się aż do wylądowania w szpitalu z przejedzenia…Panem et circenses…Czy tylko to w życiu jest ważne?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s