Bez kategorii

Śladami Lolity…

Aktualnie trwa histeria dotycząca pedofilii, rozpętało ją wprowadzenie w latach dziewięćdziesiątych Konwencji dotyczącej ochrony praw dziecka, która zabrania wykorzystywania seksualnego dzieci w jakiejkolwiek formie, nieważne czy to faktyczne wykorzystywanie seksualne dzieci, czy wykorzystywanie dzieci w reklamach o treści seksualnej czy filmach. Histeria jest tak wszechogarniająca, że dochodzi do paranoicznych sytuacji: ksiądz nie może przytulić dziecka, bo go się oskarży o pedofilię, nauczyciel nie ma prawa pogłaskać ucznia po głowie, bo…oskarżenie jest gotowe. Niegdyś do czynów pedofilskich nie przywiązywano takiej wagi i sceny erotyczne z udziałem dzieci nie były tabu. W ekranizacji z lat siedemdziesiątych ” Przygód Tomka Sawyera” Tomek całuje się z języczkiem z Becky, dziś nie do pomyślenia. W latach siedemdziesiątych trzynastoletnia Jodie Foster zagrała prostytutkę w ” Taksówkarzu”. W 1981r piętnastoletnia Nastassia Kinsky zagrała w ” Tess” scenę rozbieraną u Romana Polańskiego, na ludzie znający upodobania reżysera do Lolitek spekulowali, czy między nimi coś było. W 1987r piętnastoletnia Paulina Młynarska musiała wobec całej ekipy paradować nago na planie filmu ” Kronika wypadków miłosnych” u Wajdy. Aktorka ma zresztą do tej pory żal do rodziców, że byli tak zafascynowani, że ich córka gra u wielkiego Wajdy, że nie zaprotestowali. Udział w tej scenie zrobił jej wielką krzywdę, z której skutkami boryka się do tej pory… Coś z Lolity..
Pochodzę z artystycznej rodziny i to nie tylko od rodziców, ale i ze względów na przodków. Z jednej strony moim pradziadkiem był sam wielki Stanisław Wyspiański, z drugiej przez jedną z córek wieszcza rodzina jest skoligacona z Adamem Mickiewiczem. Jednakże pomimo artystycznego luzu moi rodzice mieli dość rygorystyczne pojęcie na temat wychowania dzieci i podejścia do spraw seksualnych. Np. do ukończenia 14 lat mnie i siostrze nie można było oglądać filmów tylko dla dorosłych / kiedyś były w telewizji takie napisy: film tylko dla dorosłych/ i czytać erotycznych książek. Oczywiście wielką frajdę sprawiało nam obchodzenie zakazów. Np. szczególnie długo jadłam kolację, bo odkryłam, że w oknie u sąsiadów odbija się zakazany film. A ” Dzieje grzechu” Stefana Żeromskiego czytałam pod kołdrą i z latarką.
Pierwsze doświadczenia seksualne…
Kiedy Walerian Bugajczyk ogłosił casting na obsadę do swoich ” Dziejów grzechu” miałam niecałe trzynaście lat, tyle co bohaterka Nabokova przeżywająca swoje pierwsze uniesienia seksualne i…zachorowałam na zagranie głównej roli. Trzeba było widzieć, co wyprawiałam, by rodzice się ugięli. A pomysły miałam niesamowite. W końcu zwyciężyłam i…pozwolili mi iść na casting. Wygrałam! A Bugajczyk mi póżniej powiedział, że tak właśnie sobie wyobrażał bohaterkę Żeromskiego, taką trochę dziecinną, nie całkiem jeszcze rozwiniętą fizycznie. Rodzice wymogli tylko, że nie wezmę udziału w scenach erotycznych. Bugajczyk dotrzymał słowa…Kiedy doszło do słynnej sceny miłosnej Łukasza Niepołomickiego i Ewy Pobratyńskiej reżyser nieoczekiwanie zmienił zdanie i kazał ją grać mnie i Zelnikowi. Rozpętało się piekło. Moi rodzice chcieli zerwać kontrakt i domagali się wycięcia sceny. W końcu jednak osiągnięto porozumienie. Scena została, ale była to jedyna scena erotyczna z moim udziałem. We wszystkich innych grali dublerzy. Sytuacja była…śmieszna i wiele póżniej, bo ja w filmie grałam, ale nie mogłam go oglądać.
Pokłosie…
Udział w filmie erotycznym miał jednak swoje konsekwencje. Wielu ludzi zaczęło utożsamiać mnie z bohaterką i uważać, że jestem rozwiązła. Szczególnie niektórzy mężczyżni, wielbiciele Lolitek, a wtedy za Komuny było też sporo takich, sądziło, że mogą sobie wobec mnie na wiele pozwolić. A ja…nauczyłam się dawać facetom w gębę. Byłam wtedy w latach sześćdziesiątych częstym gościem w redakcji lubińskiej gazety ” Nowej Miedzi” i znałam wszystkich redaktorów i miałam do nich zaufanie. Po tym filmie wielu z nich, redaktorzy to za wiele powiedziane, kręcili się przy naczelnym i nosili za nim teczkę, zaczęło mnie molestować. Jeden z nich obiecał , że mnie swoim samochodem podwiezie do redakcji…wywiózł mnie do lasu za Lubin. Jaki skutek? Ano wybiłam mu szybę w samochodzie i uciekłam. Nic się nie stało, tylko…piechotą musiałam wracać pięć kilometrów do Lubina. Czy pierwsze doświadczenia seksualne, nawet jeśli to była tylko gra, zostawiają trwały ślad na psychice dziecka?
Paulina Młynarska napisała, że tak. U mnie te…molestowania nie spowodowały zahamowań seksualnych. Ciągle mam apetyt na seks, a mój mąż jest często żdziwiony moją inwencją seksualną. Ale…jestem tradycjonalistką. Nigdy bym nie poszła do łóżka z facetem, który nie jest moim mężem, bo…się ich brzydzę. Nigdy też nie zgodzę się na seks analny, choć poza moim mężem świata nie widzę. Cenię tradycyjne wartości i myślę, że rodzice mnie dobrze wychowali. A co do pierwszych doświadczeń erotycznych dzieci! Myślę, że gdyby moja jedenastoletnia córka chciała zagrać Lolitę, nie zgodziłabym się. Samo udawanie może nie robi krzywdy, ale…dziecko powinno mieć dzieciństwo. Powinno być niewinne i nieskażone okrucieństwem świata dorosłych. Dlatego chyba …ta konwencja o ochronie praw dziecka ma sens. Znajomy ksiądz powiedział mi, że dla niego pedofilia to najohydniejsze przestępstwo i księża mający skłonności seksualne do dzieci powinni być karani z całą surowością prawa…świeckiego. Pamiętajcie, pedofil nie może się tłumaczyć, że jego ofiara była doświadczona i wiele chciała, jak to niegdyś przed sądem tłumaczył się Roman Polański. W amerykańskim prawie stosunek seksualny z nieletnią powyżej lat czternastu jest automatycznie klasyfikowany jako gwałt. U nas granicą wieku pozwalającą na współżycie seksualne z nieletnią jest wiek 15 lat, a są głosy, by go podnieść do osiemnastu. Może Amerykanie mają rację? Trwa dyskusja, czy nieskażone życiem dziecko jest w stanie samodzielnie podjąć decyzję i w pełni świadomie wyrazić zgodę na seks. Do trzynastego roku życia pod względem zdolności do czynności prawnych dziecko jest traktowane jak ubezwłasnowolniony całkowicie. A co na to nasza obyczajowość? Jak daleko pójdziemy w naszej nowoczesności XXI wieku? Oby nie w kierunku Sodomy…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s