Bez kategorii

Delikatność uczuć i…polityka

Polskie prawo cywilne i procesowe cywilne zawiera pojęcie: zdolność prawna. Zdolność prawną ma każdy człowiek od urodzenia. W prawie spadkowym zdolność prawną ma dziecko poczęte. Przepis mówi, że płód może dziedziczyć pod warunkiem, że dziecko urodzi się żywe, czyli przy zdolności prawnej w prawie spadkowym dziecka poczętego istnieje domniemanie, że dziecko urodzi się żywe. lobby prawicowo – katolickie od dawna walczą, by do prawa wprowadzić pojecie: dziecko poczęte. udowadniają, że dziecko poczęte to nie zygota, a człowiek i jak człowiek podlega przykazaniu : Nie zabijaj! Dziś w Polsce rządzi partia ultra katolicka Prawo i sprawiedliwość. W ministerstwie sprawiedliwości pod przewodnictwem Zbigniewa Ziobry działa komisja kodyfikacyjna opracowująca zmiany w kodeksie karnym, kodeksie postępowania karnego i kodeksie cywilnym i postępowania cywilnego. Muszę się pochwalić, że do komisji zostałam przyjęta jedno9głośnie, choć… nie jestem zwolennikiem pisu, a wiele ich posunięć krytykuję i to zawzięcie. W komisji też mają ze mną …ciężki orzech do zgryzienia. Bardzo poważnie komisja zajmuje się wprowadzeniem do kpc przepisu, że człowiek ma zdolność prawną od poczęcia i to bezwarunkowo. I ta zmiana pewnie przejdzie, bo sejm będzie głosował za. Szykuje się też przepis w kodeksie karnym, że aborcja jest zakazana, wyjątek stanowi tylko…stan wyższej konieczności, to znaczy, że aborcję będzie można wykonać, jeśli ciąża bądż urodzenie dziecka spowoduje śmierć matki. Kościół Katolicki od dawna walczy o zakaz aborcji!
Powróćmy jak za dawnych lat…
W ogólniaku, lata 1980 – 1984 chodziłam na religię, katecheza odbywała się wtedy nie w szkole , a w salce katechetycznej w kościele. Religia była też w pełni dobrowolna, a oceny ksiądz wystawiał za samo uczęszczanie. Ci co nie opuścili ani jednej lekcji mieli z religii piątkę. Ja nie należałam do szczególnie pilnych uczniów, z religii więc miałam czwórkę. Z religii dawano nam oddzielne świadectwo. Religię w ogólniaku miałam z księdzem Pryputniewiczem. To był mój ulubiony ksiądz. Miałam do niego takie zaufanie, że kiedy trzeba było w nocy i w tajemnicy pochować ofiary polowania przez Zomowców na ludzi w Lubinie w dniu 30 sierpnia 1982r ani chwili się nie wahałam i księdza Pryputniewicza poprosiłam o uczynienie ostatniej posługi zabitym. Ksiądz Pryputniewicz na religii bardzo ciekawie nam opowiadał o różnych etycznych sprawach życia, w które każdy z nas małolat dopiero wchodził. W 1981r do głosu doszli przeciwnicy aborcji, zbierano podpisy za ustawą o zakazie aborcji. Do akcji włączył się kościół. Furorę robił wtedy film pt. ” Niemy krzyk”. W 1983r ksiądz Pryputniewicz pokazał go nam na religii i…pomylił się.
Są poglądy, które mówią, że każdy człowiek ma w życiu swój własny cel dany mu przez Boga. Nie wiem, jaki cel w życiu przeznaczył mi Bóg, ale…chyba tym celem nie było to , bym miała dziecko bez ślubu. Bowiem ile razy z moim ukochanym tak się zapomnieliśmy, że…powołaliśmy do życia nowe życie, dziecka nie dane było mi urodzić. Zawsze zdarzył się wypadek i poroniłam.
Opiszę teraz moje drugie poronienie…
Na religii w salce w dużym kościele w Lubinie ksiądz Pryputniewicz wyświetlał nam właśnie film o aborcji pt. ” Niemy krzyk”. Byłam wtedy w ciąży, choć jeszcze o tym nie wiedziałam, podejrzewałam tylko. Film był bardzo drastyczny i…obrzydliwy. Nakręcony był w jakiejś pokątnej klinice aborcyjnej w Stanach Zjednoczonych, a aborcja była wykonywana przez lekarza – konowała, sam zabieg też był nielegalny. Film robił wrażenie i pewnie dlatego kościół go rozpowszechniał, nikt jednak nie przypuszczał, że skutki jego oglądania mogą być katastrofalne. Na filmie krew bryzgała po ścianach. Było pokazane jak lekarz – rzeżnik rozkawałkowuje płód i w kawałkach wyciąga go z ciała kobiety. jednocześnie rozdzierając drogi rodne kobiety. Obok w wiadrze były w kawałkach rączki, nóżki płodu. Nie wytrzymałam i wyszłam w salki. Zrobiłam to po cichu , w salce było ciemno i nikt mojego wyjścia nie zauważył. Salka znajdowała się na wieży, do niej prowadziły kręte i wąskie schody. Stanęłam na szczycie schodów przy drzwiach do salki i…zakręciło mi się w głowie. Nie zdążyłam się chwycić poręczy i zaczęłam spadać ze schodów. Na dziedzińcu znależli mnie ludzie, którzy wychodzili z kościoła. Czułam potworny ból brzucha i zaczęłam krwawić. Poroniłam… Na szczęście, moje poronienia nie wpłynęły na moją zdolność rodzenia dzieci. Zachodziłam w ciążę z łatwością, choć…rodzeniu się każdego mojego dziecka towarzyszył potworny ból, znacznie większy niż u normalnych rodzących kobiet. Lekarz mówił, że to powikłanie po poronieniach. Kiedy rodziłam dzieci mojemu obecnemu mężowi, ukochanemu Mirkowi, na szczęście już było znieczulenie. Jednak w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych to była dla mnie naprawdę męczarnia. Z bólu wymiotowała. Nie żałuję jednak, że mam dzieci. I to bardzo udane! A wracając do tamtej lekcji katechezy to biskup wrocławski Henryk Gulbinowicz zakazał pokazywania tego filmu młodzieży. Słyszałam, że obecnie film ” Niemy krzyk” znowu robi karierę. Ale obecna młodzież już jest inna…
Dziecko to największe szczęście, to radość, to spełnienie marzeń. Dziecko to przedłużenie naszego życia. Jak powiedziała Melania Wilkes , bohaterka ” Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell: ” W dzieciach odradza się życie” i…warto nawet poświęcić życie, by urodzić dziecko. Jednakże nie można zapominać, że dziecko to szczęście, ale tylko wtedy, kiedy jest kochane i chciane. Aborcja to grzech! Aborcja to zło! Jaki jest sposób, by do niej nigdy nie dopuścić? Ano należy myśleć zanim się pójdzie do łóżka. Ja zawsze chętnie cytuję radę starego rabina, którą ten dał młodej mężatce, która przyszła się spytać, co trzeba robić, by nie było dzieci: – Trzeba wypić szklankę wody. – Ale przed czy po? – Pyta mężatka. – Zamiast! Zamiast! Zamiast! – Odpowiada rabin. I taką mam radę tym młodym, którzy folgują swojej chuci, a w ogóle nie czuja do siebie miłości. Szklanka zimnej wody zamiast! Bowiem żeby pokochać dziecko, które się powoła do życia, na początku trzeba kochać się nawzajem i trzeba czuć szacunek do partnera, którym poddaje się szałowi uniesień. ” Szał uniesień” i skutki… To bardzo smutne mieć w ogródku rabatkę z …groszkami.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s