Wszystko

…La poule d’ autriche…

Tzw. hejt internetowy to nie jest nowy wymysł. Niegdyś może nie było komputerów, ale obrzucanie inwektywami ludzi znanych i popularnych, których ludzie z danej opcji politycznej nienawidzili i chcieli ich pogrążyć w oczach społecznych, było znane już od dawna. Najbardziej spektakularnym przykładem będzie osiemnastowieczna Francja. Wielu ludziom związanym z dworem wersalskim nie odpowiadała królowa Maria Antonina. Paryż więc był zalewany pamfletami ośmieszającymi królową. Krążyły po francuskiej stolicy epitety obrażające królową, z których najłagodniejszym było…” la poule d’ autriche”. Zalew nienawiści, które rzucano pośród lud francuski miał swoje apogeum w Rewolucji Francuskiej. W czasie Rewolucji Francuskiej nie było bardziej znienawidzonej osoby przez lud francuski niż królowa Maria Antonina i ta eskalacja nienawiści zaowocowała skazaniem królowej na śmierć. Kiedy Maria Antonina szła na gilotynę nie było nikogo kto, by jej współczuł. Przeciwnie lud z niej szydził i wznosił wrogie okrzyki. Od tamtych czasów minęło dwieście lat z okładem. Dziś mamy nowoczesne środki przekazu. Mamy internet. Czy zmieniły się środki oddziaływania na społeczeństwo?

Katarzyna C. jest chora na schizofrenię paranoidalną. Siedzi sama w domu, nie ma się do kogo odezwać. Nikt nie chce z nią rozmawiać. Nikt nie chce jej słuchać. Nie ma przyjaciół. Jest sama. Kiedy rodzice założyli jej internet, to była…wygrana jej losu. Internet to jej okno na świat, jej komunikowanie się z ludżmi. Zaczęła wykorzystywać tę metodę komunikowania się z ludżmi, to miała być jej terapia w chorobie. Czy rzeczywiście? Katarzyna C. nie chce się leczyć. Chodzi do lekarza, bo wysyłają ją rodzice, wykupuje przepisane tabletki, ale ich nie je, wyrzuca je. Kamufluje się przy rodzicach, mało odzywa i rodzice nie wyczuwają, że mówi od rzeczy. Tymczasem folguje sobie po forach internetowych. Wydaje jej się, że w internecie jest anonimowa, więc …błyszczy w internecie całą gamą objawów swojej choroby. Ubliża ludziom, obraża ich, używa rynsztokowego języka / co jest typowe dla chorych na schizofrenię z fazie ostrej/. Udziela się w dyskusjach na forach internetowych przez.. ubliżanie rynsztokowym językiem nieakceptowanym politykiem. Ostatnio zaangażowała się w dyskusję nad zdarzeniem, które o mało nie skończyło się wypadkiem prezydenckiego samochodu na autostradzie. Napisała, że….powinno się bombę podłożyć w samochodzie prezydenta Dudy. Po zdarzeniu na autostradzie w internecie nastąpił wysyp hejtów ubliżających prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Czy internetowe hejty należy traktować jako bredzenie chorych psychicznie czy…traktować je poważnie?

Dziennikarka telewizji Republika ostro się wypowiedziała o hejtach po tym jak limuzyna prezydenta Dudy o mało co nie uniknęła wypadku. Powiedziała, że to chamstwo bez precedensu i powinno być z całą surowością ścigane. Czy bez precedensu?

Wszyscy dobrze pamiętamy zalew nienawiści w mediach na prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w czym brylował poseł Palikot. Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk wprawdzie mówił, że odcina się od głosu nienawiści, jednakże nie zrobił nic, by pohamować występy posła Palikota. PiS odpłacił Platformie z nawiązką. Takich obelg, inwektyw i gróżb, które były kierowane pod adresem prezydenta Komorowskiego do tej pory nie było. Kulminacja chamskiego hejtu na prezydenta Komorowskiego miała miejsce podczas ostatniej kampanii prezydenckiej. Wielu polityków Platformy mówi, że Bronisław Komorowski przegrał właśnie przez hejt internetowy i przez to, że Prawo i Sprawiedliwość potrafiło w kampanii prezydenckiej wykorzystać siłę jaką ma internet. Czy rzeczywiście hejt internetowy to taka straszna broń?

Nie da się ukryć, że nasze życie polityczne się spauperyzowało. Mowa nienawiści zaczęła się, kiedy na początku  pierwszej dekady dwudziestego pierwszego wieku rozeszły się drogi Jarosława Kaczyńskiego i Donalda Tuska. PiS zaczął ziać wtedy nienawiścią do Platformy, a Platforma nie pozostała PiSowi dłużna. Dziś już nie wiadomo, kto zaczął eskalację nienawiści . Pewne jest tylko to, że naród polski jeszcze nigdy w historii nie był tak skłócony i nigdy nie ział taką nienawiścią do przeciwnika politycznego. Na porządku dziennym jest grożenie politykom śmierciom na portalach internetowych. Mieliśmy nawet przykład, że grożby nie są tylko słowne. W Łodzi szaleniec zastrzelił posła PiSu i p0owiedział prokuraturze, że…chciał zabić Jarosława Kaczyńskiego. Czy gróżb należy się bać?

Oczywiście jest paragraf na ściganie hejtujących w internecie. Wiele osób twierdzi, że grożby w internecie powinny być ścigane z całą surowością prawa. Ale niewiele to da! Skazanie jednego hejtera spowoduje…efekt domina. Zamknięcie jednej strony z grożbami spowoduje otwarcie dziesięciu innych. Internet to niestety nie jest typowe medium. Internet jest nieograniczony i na dłuższą metę nie do opanowania. Tak samo piętnowanie hejtu i promowanie zasad fair play w internecie niewiele da. Raz uruchomiona kampania nienawiści jest nie do opanowania. Czy zatem…na nas nie ma mocnych, jak powiedział niegdyś Kazimierz Pawlak w komedii ” Nie ma mocnych”?

Jest. Po prostu trzeba hejty olać , puszczać mimo uszu, nie odpowiadać na nie. Jak piszą internauci: Nie karmić trolli! Jak wiadomo hejterów najwięcej podnieca jak się odpowiada na ich wpisy, nawet jeśli w odpowiedzi nazwie się hejtującego idiotą. Człowieka, który sam jest sfrustrowany i cierpi z niedocenienia najlepiej cieszy, jak…inny też się zdenerwuje. Działa zasada: Dlaczego tylko ja mam żle? Nic tak nie zdenerwuje hejtujacego jak…brak wpisu na jego durne posty.

A zatem internet to bardzo cenne zródło przekazu. Przez internet można znależć przyjaciół. Bawmy się więc w internecie i pamiętajmy, że hejtujący to może być biedny, chory psychicznie człowiek, którego mózg w tak pokrętny sposób, nie zrozumiały dla nas, szuka pomocy i przyjaciół! Jaka jest rada? Jak się ma w domu psychicznie chorego, to bardzo cennym żródłem o jego stanie zdrowia jest to9, co pisze w internecie. Kontrolować internetowe wypowiedzi? Dylemat konieczności z …wolnością. Każdy ma prawo do prywatności…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s