Bez kategorii

A może na…roberka?

Brydż to gra elitarna. Rozpropagowali ją Amerykanie pod koniec XIX wieku. Rozwinął się z innej gry , z wista. Szybko zakasował swojego poprzednika i do dziś jest królem gier karcianych, choć obecnie w dobie globalnej pauperyzacji życia odszedł w cień na rzecz gier hazardowych: pokera, a przede wszystkim jego amerykańskiej odmiany ludowej Black Jacka. Swoje prawdziwe apogeum brydż przeżył na początku XX wieku, a w okresie międzywojennym salony arystokratyczne po prostu szalały na punkcie brydża. W słynnych kurortach polskich w Juracie i w Krynicy w sezonie letnim zawsze się zorganizowała jakaś czwórka do brydża i gra trwała w najlepsze. Grali i mężczyżni i kobiety. Byli tacy zapaleńcy brydża, że cały turnus wczasowy przesiedzieli przy stoliku do brydża. Fascynatką brydża była córka Wojciecha Kossaka Magdalena Samozwaniec. Po wojnie do Polski przyszły rządy ” ludowe”. Wszystko co kojarzyło się z przedwojenną sferą arystokratyczną, tzw. za komuny zaplutym karłem reakcji było tępione, a w najlżejszym przypadku wyśmiewane. Taki los spotkał też brydża i inne gry karciane. Gry hazardowe zostały wprost zakazane, a kasyna jako wynalazek zgniłej burżuazji dla otumanienia klasy robotniczej pozamykano. Namiastką gier hazardowych w PRL był toto lotek, ale właścicielem jego było państwo, a i wygrana wynosiła o wiele mniej niż na Zachodzie i dzisiaj. Była to tzw. przysłowiowa gra o milion. Polski naród był jednak przewrotny. grał z lubością. Za Komuny funkcjonowały nielegalne domy gry, grano w pokera po prywatnych domach. A brydż był namiastką powiewu wielkiego świata i…tęsknotą za sferą, którą zburzył gumowiec klasy robotniczej. Za komuny brydż był modny. A dziś? Dziś elity istnieć mogą, ale …po co nam elita? Klasa średnia to nasz wzór…Czy współczesnej klasie średniej po drodze jest z brydżem?
Brydż wyrazem buntu przeciw ustrojowi?
W czasach gierkowskich, tzw. czasach małej demokracji i małej stabilizacji moi rodzice byli młodym małżeńtwem, ja i siostra byłyśmy małe, ja chodziłam do podstawówki, siostra do przedszkola. Nic dziwnego że rodzice nie czuli się jeszcze, by skończyć zarobieni w pracy i umoczeni w pieluchach. Chcieli się bawić. Na początku lat siedemdziesiątych w moim domu było małe kółko do brydża. Mój tato przyjażnił się z dyrektorem zjednoczenia budowlanego, pochodzącym z przedwojennej inteligencji / jego rodzina to słynni przed wojną doktorostwo Dłuscy/, który był pasjonatem brydża. Do tego dokoptowano jeszcze dwóch kolegów taty: dyrektora przedsiębiorstwa budowlanego w Legnicy, potomka bogatego żydowskiego przemysłowca z Rzeszowa i dyrektora Liceum Ekonomicznego w Lubinie / tak, było kiedyś w Lubinie takie liceum/ I co sobotę u nas w domu grano w brydża. Było prawdziwe kółko brydżowe. Ludzie mówili, że to był wyraz buntu moich rodziców przeciwko siermieżnemu życiu w czasach Gierka. Cotygodniowe kółko brydżowe to także policzek wymierzony komunistycznej władzy. Kiedy kółko brydżowe się rozpadło jego kontynuacją była gra w kości. Począwszy od lat osiemdziesiątych aż prawie do śmierci mojego ojca kolega ojca, ten dyrektor przedsiębiorstwa budowlanego w Legnicy, a za demokracji prezes spółdzielni mieszkaniowej ” Nasz Dom” w Lubinie przychodził do nas codziennie i grali z ojcem w kości. Mój tata miał taki fart, że kolega żartował i mówił: ” Tobie chodzić po dworach i grać w kości!”
Jajko mądrzejsze od kury?
Ja w brydża się nigdy nie nauczyłam grać, a w remika nie chce mi się grać, bo nie chce mi się liczyć. Przy remiku zaś można się wyłożyć, gdy się zdobędzie 51 punktów. Za to …pokerowego bakcyla złapałam w mig. Po raz pierwszy zagrałam w pokera ze znajomy i…wygrałam zdjęcie rodziny mojego dziadka sprzed wojny. Złapałam wtedy pokerowego bakcyla i u tego znajomego zrobiło się regularne kółko pokerowe, czyt. szulernia. Na co graliśmy? A no niegdyś podczas rewizji ubeckich krewni tego pana ogołocili dom mojego dziadka z pamiątek rodzinnych. Wpadłam wtedy na pomoc, by moi przeciwnicy stawiali w grze pamiątki rodzinne. Sporo wtedy pamiątek po mojej rodzinie od nich wygrałam. Graliśmy często, bo…moi przeciwnicy pragnęli poznać sekret mojego farta i poznać moją metodę gry, dzięki której tak często wygrywałam. Nie wiedzą do tej pory…A ja się nigdy nie przyznałam, że ich po prostu kantowałam…Jestem stary pokerowy szuler o pokerowej twarzy… Każdemu, kto chce się nauczyć grać w pokera, powtarzam tylko: ” Nie graj w pokera jak burek ze swoim panem, który zawsze przegrywał, bo…jak mu przyszła dobra karta to merdał ogonem.”
Za komuny w pokera grało się po domach. Dziś są kasyna gry i z każdym dniem tworzą się nowe, bo kasyna to dobry biznes. Amatorów gier hazardowych jest coraz więcej. Zaczyna się to zaś w bardzo młodym wieku. Dzieci graja już w gry komputerowe i …te gry również uzależniają. Coraz więcej gimnazjalistów jest uzależnionych od gier komputerowych. Objawem uzależnienia zaś jest…brak rozróżnienia między światem realnym a światem gier komputerowych. W skrajnych wypadkach uzależnienia może dojść do tragedii, jak słynny przypadek, że wnuczek pchnął nożem babcię, bo myślał , że jest spidermanem. Młodzież w szkole średniej uzależnia się od gier na automatach, tzw. jednorękich bandytach. Liczby biją na alarm: z roku na rok coraz więcej młodzieży uzależnia się od hazardu. Uzależnienie od hazardu to taka sama choroba jak alkoholizm czy narkomania i również ciężka w skutkach i ciężko je leczyć. Najczęściej tworzy się tzw. anonimowe grupy wsparcia, ale nierzadko uzależnienie od hazardu należy leczyć w ośrodku zamkniętym. Pamiętajcie, uzależnienie od hazardu jak każde uzależnienie to choroba podwójna. Dotyka ona zarówno uzależnionego jak i jego rodzinę. Sukcesem w leczeniu jest więc leczenie nie tylko chorego, ale i jego rodziny. Ja wychodzę z założenia, że wszystko jest dla ludzi. Poker też. Trzeba jednak pamiętać i mieć na uwadze, gdzie kończy się zabawa, a zaczyna choroba. By dobra zabawa w celu złapania oddechu w wyścigu w pracy nie zamieniła się w tragedię… Bawcie się i myślcie! Zawsze jest czas, by powiedzieć dość…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s