Bez kategorii

Pro publico bono…

Po zalegalizowaniu Pierwszej Solidarności, kiedy społeczeństwo polskie zachłysnęło się pierwszymi oznakami demokracji i wolności słowa, w 1981r Jan Pietrzak w Kabarecie pod Egidą się nabijał: ” Teraz każde biuro to biuro…polityczne…” I to była prawda. W 1981r polityka w społeczeństwie stała się modna. Wszyscy Polacy dyskutowali na tematy polityczne, każdy miał pomysł na naprawę kraju, ile było w Polsce ludzi, tyle pomysłów na naprawę kraju. Czy takie rozpolitykowanie kraju było dobre? Dziś moja mama, kiedy chcę z nią rozmawiać na tematy polityczne, mówi: A co mnie polityka obchodzi? Nie moje małpy, nie mój cyrk! Społeczeństwo polskie ma już dość polityki. Ma już dość kradzieży, łapówkarstwa polityków, bogacenia się rządzących na koszt społeczeństwa, podgryzania się i siania nienawiści przez polityków. Społeczeństwo polskie chce po prostu normalnie żyć w tym kraju! Ta niechęć do polityków przeradza się na udział w wyborach. W ostatnich wyborach do parlamentu, kiedy w tak pięknym stylu wybrał Prawo i Sprawiedliwość wzięło udział dokładnie 50% narodu. Zwykło się mówić, że brak udziału w wyborach to niechęć rodaków do polityki. Nie, to też wybór polityki. Ludzie po prostu głosują nogami! Interesowanie się polityką społeczeństwa nie jest objawem…zaburzeń osobowościowych. To pozytywny objaw. zwykły obywatel powinien głośno mówić o tym, co sądzi o rządach. Może do rządzących choć cząstka jego zdania dotrze? Ponieważ jednak zwykły obywatel nie ma wpływu na politykę, może jedynie wyrazić swoje zdanie przez udział w wyborach albo przez…dyskusje w ” biurach politycznych”. Ja miałam szansę, by mieć realny wpływ na politykę!
Moje…” Biura polityczne”
Na początku lat dziewięćdziesiątych w Kabarecie Olgi Lipińskiej pani Belunia powiedziała: ” Dziękuję, wysiedziałam się na Wiejskiej. Już mnie d…boli”. I ja mogę o sobie powiedzieć, że od bycia posłem, tylko mnie d…bolała od siedzenia całymi dniami i nocami na twardej ławie poselskiej. Dziś poseł nie ma problemu, prezydium polskie poszło po rozum do głowy i…w sejmie zainstalowano miękkie fotele. Czy to jednak wpłynęło na merytoryczną jakość obrad sejmu?
Byłam posłem przez dwie kadencje: w sejmie kontraktowym i w pierwszym sejmie wybranym w pierwszych wolnych wyborach w 1991r. Zostałam posłem trochę nie z własnej woli, a trochę na przymus. Byłam wtedy bardzo młoda, kończyłam studia i podchodziłam do życia egzaltowanie, wmówiłam sobie, że Ojczyzna mnie woła i muszę spełnić obowiązek wobec niej. Było po Obradach Okrągłego Stołu, opozycję zalegalizowano, dostała miejsca w sejmie do obsadzenia, wybory do sejmu wyznaczono na dzień 4 czerwca 1989r. Powstał Komitet Obywatelski Solidarność. Opozycja szukała ludzi znanych, lubianych w społeczeństwie, na których ludzie zagłosują. Byłam wtedy światowej sławy aktorką, miałam na koncie nagrody literackie i dziennikarskie, odznaczyłam się w działalności w nielegalnej opozycji, ludzie mnie lubili, ba, nawet mnie naśladowali, zaproponowano mi więc udział w wyborach do sejmu z listy Komitetu Obywatelskiego Solidarność. Poza tym jeszcze inna sprawa zadecydowała o wyborze mojej kandydatury. Przez krótki okres czasu byłam…najmłodszą Pierwszą Damą Stanów Zjednoczonych. Małżeństwo z prezydentem USA trwało krótko, rozwiedliśmy się na prezydent ponownie się ożenił z pierwszą żoną. Zaowocowało jednak potomkiem. Prezydent Stanów Zjednoczonych spłodził córkę, Anię. Być może przy wyborze mojej kandydatury do sejmu kontraktowego zadecydował fakt moich znajomości w Białym Domu i że zaproteguję Polskę u Ronalda Reagana. Wybory wygrałam, ludzie na mnie zagłosowali, byłam jednym z nielicznych kandydatów, co otrzymali największą ilość głosów, a nawet…nie fotografowałam się z Lechem Wałęsą.
Druga moja przygoda z polityką była w moim rodzinnym mieście w Lubinie, na początku dwudziestego pierwszego wieku. Świeżo się wtedy otworzyła Platforma Obywatelska . Miejscowe PO poprosiło mnie, bym ich wsparła swoją kandydaturą do Rady Miejskiej. Zgodziłam się. Ba, namówiłam jeszcze do kandydowania dwie moje koleżanki, Anetę i Bożenę, które również w środowisku lubińskim były znane z bohaterstwa w nielegalnej działalności opozycyjnej w Stanie Wojennym. Wszystkie trzy dostałyśmy się do Rady i…wszystkie trzy rozczarowałyśmy się naszą ” misją polityczną”. Żadne nasze pomysły na rozwój miasta nie uzyskiwały zainteresowania, za to w radzie były godzinne nasiadówki o niczym, podgryzanie, kopanie pod sobą dołków, intrygi i chwyty w zwalczaniu przeciwników politycznych poniżej pasa. Na kolejną kadencję nie dałyśmy się namówić. Nie nasze małpy, nie nasz cyrk… Dziś od czynnej polityki trzymam się z daleka. Mam dość! Jedynie lubię sobie na tematy polityczne potrollować w internecie i podyskutować niegrożnie w domu. Jednakże mój autorytet w sferach rządowych pozostał. Politycy, nawet z różnych partii, przychodzą do mnie po radę. Mój mąż, Mirek, nazywa mnie nawet żartobliwie…Piłsudski w spódnicy. Chociaż kłania się fakt, że jestem tylko kobietom, ja radzę, ale po czynne działania politycy przychodzą do mojego męża czy do…Jarosława Kaczyńskiego i oni są na świeczniku. Czyżby nasze społeczeństwo wciąż było patriarchalne i zaufanie wzbudzali tylko mężczyżni, a kobieta jest tylko…odpoczynkiem wojownika?
Działanie pro publico bono… to obowiązek czy misja? Większość naszych polityków działa …pro koryto, ale zdarzają się zapaleńcy, dla których działanie pro publico bono jest misją. I którzy w działalności politycznej mają ideę. Śmieszni, co? Wielu ludzi mądrych twierdzi, że cała tragedia naszego systemu politycznego, to zrobienie z z posłów, senatorów, czy rządu polityków zawodowych. Politycy nie powinni brać za swoją działalność wynagrodzenia, w wyborach nie powinno się głosować na listę, a na konkretnego kandydata, który był znany ludziom, szanowany, mądry i miał jakieś plany do zrealizowania w kraju czy w samorządzie. Tylko że…za Komuny , kiedy funkcje polityczne były honorowe, na posłów i radnych brano z łapanki, bo nikt nie chciał być. Czy współcześnie nie ma już mody na działanie pro publico bono? A jest…na działanie pro własne koryto? No, cóż to cecha społeczeństwa konsumpcyjnego, w które Polska też weszła po przemianach ustrojowych w latach dziewięćdziesiątych! Polskiemu społeczeństwo pozostaje tylko dyskutowanie, a nawet plucie na polityków w ” Biurach politycznych”. Nie miejmy tego ludziom za złe! ” Nie moje małpy, nie mój cyrk” to nie najlepsze wyjście, bo może się okazać jak w piosence z Kabaretu Olgi Lipińskiej jeszcze z lat dziewięćdziesiątych: ” …Gdy mi się znów dostało w dwa końce kręgosłupa, krzyczę: to moje małpy i mój cyrk, to moja własna…dupa.”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s