Bez kategorii

Biznes plan

Niegdyś w Kabarecie Olgi Lipińskiej, a było to w 1991r kiedy w Polsce ruszał kapitalizm i otworzyło się okno do zakładania biznesu przez ludzi, w kabarecie padło takie zdanie: – A teraz ma możliwości tylko musi ruszać głową? – A z jakiej racji? Jak Solidarność była taka mądra, że obaliła Komunę, to niech sama rusza głową, żeby ludziom żyło się lepiej. Znamienne zdanie i w nieskomplikowany sposób ukazuje charakter Polaka. Ludzie są wygodni. Najbardziej by chcieli, by państwo im wszystko dało i najlepiej im się żyło jak państwo za nich myślało. Dlatego zmiany w dobie transformacji ustrojowej na początku lat dziewięćdziesiątych na wielu ludziach wywołały ogromny stres i brak stabilności życiowej. Za komuny wszyscy byliśmy dziadami, państwo guzik płaciło za pracę, obowiązywała zasada: czy się stoi, czy się leży, 2000 się należy, ale każdy musiał mieć pracę, a koszty utrzymania były niskie. Dla wielu ludzi, zwłaszcza kobiet zakład pracy był drugim domem. Dlatego dla wielu tragedią była likwidacja zakładów pracy, bankructwa i znalezienie się w gromadzie bezrobotnych. Obietnice socjalne zawsze więc cieszyły się wzięciem. To dzięki obietnicom socjalnym po dwóch kadencjach nieudanych rządów Solidarności triumfalnie do władzy wróciła Komuna w postaci…Socjaldemokracji. To dzięki obietnicom socjalnym w ostatnich wyborach Prawo i Sprawiedliwość odebrała głosy lewicy i wygrała w pięknym stylu, bo zyskała zdolność do samodzielnych rządów, czego nie otrzymała jeszcze żadna partia polityczna w Trzeciej Rzeczpospolitej. Prawo i Sprawiedliwość zrealizowała obietnice wyborcze i zapowiada dalsze. Pytanie tylko jak długo nowym socjalem się społeczeństwo polskie będzie cieszyło, bo budżet nie jest bez dna. Już zapowiedziane są podwyżki benzyny, gazu, prądu, wody, a wiadomo, jak media idą w górę, to i wszystkie ceny. Tylko patrzeć jak społeczeństwo zacznie się buntować domagając się podwyżek płac. To zaś jest nierealne, bo nawet najgłupszy rząd nie zgodzi się na uruchomienie spirali inflacji. Czy alternatywą będzie likwidacja nowych reform socjalnych? Tymczasem w Polsce jest wielu operatywnych ludzi, co nie wyciągają ręki po socjal. Wzięli sprawy w swoje ręce i dziś są wielkimi biznesmenami. Czy Polak musi sięgnąć dna, by się odbić?
Historia jednej kariery…
…Mój obecny mąż Mirek nie miał szczęścia do władzy. Służba Bezpieczeństwa go prześladowała, bo był za bardzo demokratyczny. Zlikwidowano mu gazetę, bo pisał prawdę. Potem był dyrektorem Domu Kultury w Lubinie, bardzo dobrym dyrektorem, za jego czasów Dom Kultury powołał wiele imprez, jak np. Kabareton czy Konkurs Piosenki Francuskiej, które na długo weszły w krajobraz kulturalny Lubina. Kiedy w 1990r. w Lubinie wygrała Solidarność i prezydentem miasta został Robert Raczyński pierwsze co zrobił to go zwolnił z funkcji dyrektora. Nie patrzono wtedy na zasługi, na to że się nadawał i był dobry, dostał etykietkę…komucha , bo należał do PZPR i musiał zrobić miejsce dla styropianowców. W tamtych czasach wielu fachowców na stanowiskach padło ofiarą histerycznej nagonki na komuchów. Mirek długo nie mógł znależć pracy. Tak sobie myślę, że w tamtych latach pod płaszczykiem Solidarności ukryli się byli esbecy i jego zwolnienie z funkcji dyrektora Domu Kultury to dalszy etap prześladowania go przez SB, już byłą. On sam mówi, że cieszy się, że go zwolniono. Dalej by grzał ciepłą posadkę dyrektora mało ambitnego, bo placówki kultury. A tak musiał wziąć się w garść i…zrobił karierę i biznes. Najpierw został kierownikiem lubińskiego oddziału Zielonogórskiej Gazety Nowej. Kiedy ta zbankrutowała w 1996r przejął lubiński oddział i założył własną gazetę. Lubińską Gazetę Nową. Pracowałam razem z nim. Do dziś nazywa mnie pieszczotliwie Jolą, od imienia sekretarki gazety, której nazwiska używałam podpisując swoje artykuły. Trochę tym się ze mną droczy, bo wie, że mnie to bardzo denerwuje, bo tej pani nie lubię, gdyż jest bardzo niesympatyczna i…byłam trochę zazdrosna. Już w latach dziewięćdziesiątych stworzył podwaliny pod swój obecny biznes. Wielu ludzi za pomoc zaczęło mu ” płacić” obrazkami. Na terenie jest po strychach i stodołach ukrytych wiele obrazów, często cennych, głównie niemieckich, ale trafia się i…Kossak, bo niegdyś na Ziemiach Odzyskanych grasowały rzesze szabrowników, których łupem padało mienie zostawione przez uciekających Niemców. Mirek jest historykiem sztuki, więc zniszczone obrazy odrestaurowywał i sprzedawał z zyskiem. Nowobogaccy mieszkańcy Lubina bardzo chętnie inwestują w obrazy. I tak w 2011 roku zamknął gazetę i otworzył Galerię Sztuki. Zrobił to nie z racji , że gazeta nie przynosiła dochodu, a dla rodziny. Wtedy już miał dwadzieścioro dzieci, a za tymi dziećmi przepada. Tak opiekuńczym ojcem nie był niegdyś dla Marcina, jak teraz na starość. Zrezygnował z dziennikarstwa, by mieć więcej czasu dla dzieci i…inwestuje w moją karierę. Najlepszy mąż i ojciec, jakiego mogłam sobie wymarzyć.Czy zasłużyłam na niego?
Niedawno znowu przeczytałam wykaz bisness woman roku miesięcznika Forbes. Najbogatsze kobiety w Polsce. Wiele z nich, co zdobyło to zaszczytne miejsce to znalazło się na nim przez pomyłkę. Do zdobycia majątku nie przyłożyły nawet palca, po prostu się w niego wżeniły. Te co naprawdę harowały, by zdobyć majątek i pozycję nie figurują na tabloidach. I mam do nic wielki szacunek. Wiem bowiem, ile włożyły wysiłku, by zdobyć swoją pozycję w świecie biznesu. Wiem, bo ja z mężem też ciężko pracowaliśmy na tę pozycję. Dlatego mnie dzisiaj denerwuje, że kobiety rezygnują z pracy, bo dostają tyle 500 zł miesięcznie na dzieci, że nie opłaca im się pracować. Ciekawa jestem, jak długo. Czy nie obudzą się z ręką w nocniku, kiedy nie mając dochodów narobią sobie dzieci, a rząd program będzie zmuszony zlikwidować? Ja jestem jak najbardziej za dużymi rodzinami, my z Mirkiem mamy czterdzieścioro dzieci w wieku od siedemnastu do dwóch lat i biorę na nie sporą kasę. To są jednak pieniądze dzieci, na ich start w życiu. Mnie nawet nie przychodzi do głowy, by z tego tytułu zrezygnować z pracy. Lubię swoją pracę, imam się różnych zawodów i…niektórzy nazywają mnie pracoholikiem. Mam też własny biznes. Robienie pieniędzy nobilituje. To nie jest tak, że…jak Solidarność była taka mądra, że obaliła Komunę, to niech sama rusza głową, by ludziom było lepiej. Człowiek ma po to głowę, by nią ruszał. Inicjatywa jest miła Bogu. Obywatelu więc: Nie narzekaj, że po studiach nikt cię nie chce zatrudnić, bo w kraju rządzi nepotyzm! Zrób biznes plan i ruszaj z własnym interesem. Wejdziesz w grono ludzi uprzywilejowanych. Tak jak ja i mój mąż…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s