Wszystko

” Gdy się farsa zmienia w dramat…”

DSCN0054

W pierwszych dniach września 1982r miał się odbyć w Lubinie woj. dziś dolnośląskie, wtedy legnickie Kabareton. Kabareton miał być wydarzeniem kulturalnym nie tylko Lubina, ale i kraju, bo był Stan Wojenny i była to jedyna impreza kulturalna, na którą zgodzili się przyjechać najsławniejsi artyści. Do Lubina przyjechało wielu sławnych artystów, byli już… 30 sierpnia 1982r. Kabareton wymyślił i zorganizował ówczesny dyrektor Domu Kultury w Lubinie, wówczas jeszcze po pan Mirosław Drews. Niestety, kabareton się nie odbył. Zawisło nad nim fatum dnia… 30 sierpnia 1982r. – nielegalnie w Stanie Wojennym obchodzonej rocznicy podpisania porozumienia w Szczecinie. Wielu sławnych artystów nie wróciło z Lubina, gdzieś przepadli. Plotki mówią, że ponoć wybrali zagranicę. Granicę dwóch światów – Ziemi i Nieba…

Nie zaliczam się do osób mściwych. Staram się odrzucać urazy , choć nie eliminuję ich z pamięci i pomagam wszystkim ludziom, bez względu na ich przeszłość. Dla mnie nie ważne, czy to syn Ubeka, czy sam ubek czy bohater, dla mnie ważne, że to człowiek potrzebujący pomocy, że trzeba do niego wyciągnąć rękę. Jednego jednak nie potrafię do dziś wybaczyć…tchórzostwa. Miałam niegdyś ciotkę – staruszkę, siostrę mojego dziadka, która chorowała na schizofrenię i przebywała w szpitalu psychiatrycznym na Kraszewskiego we Wrocławiu. Otóż moje dwie koleżanki, jedna bardzo ” sławna” o imieniu Ewa, pojechały do niej do szpitala w tragicznym dla Lubina dniu 30 sierpnia 1982r. Ciocia zwierzyła im się, że przed śmiercią chciałaby odwiedzić córkę. Koleżanki obiecały, że ją zabiorą do córki. Przywiozły ją do Lubina, ciotka z powodu artretyzmu poruszała się na wózku inwalidzkim. Wywiozły ją z autobusu i szły ulicą. W Lubinie trwało wtedy polowanie przez ZOMO na ludzi, ZOMO strzelało. Nadjechała ” suka” i…koleżanki zostawiły wózek z ciotką na ulicy i…uciekły. Moja ciotka została zastrzelona …pod domem swojej córki. Mój kuzyn miał dziesięć lat i…widział ” bohaterstwo” moich koleżanek z okna. Do tego czasu ja tę Ewę nawet lubiłam, od tamtej pory jej nienawidzę. Trudno nie jestem Chrystusem i nie potrafię przebaczyć tchórzostwa, kiedy to w ekstremalnej sytuacji, jak powiedział mój kolega ze studiów, każdy chroni swoją d….

Ja do tej pory uważam i nie jestem w swoich sądach odosobniona, że Lubin w Stanie Wojennym został wybrany na pokazową akcję siły Służby Bezpieczeństwa. W lipcu 1982r w ręce Ruchu Oporu trafiła nawet lista osób, które SB planowało zabić. Harcerze chodzili po domach i ostrzegali ludzi. Niestety, Ludzie nie uwierzyli i marsz z petycją do sekretarza miejskiego w Lubinie się odbył. 30 sierpnia 1982r – tragiczny i wrosły w pamięć wtorek. Pod Komitet Miejski jakiś prowokator  rzucił butelkę z benzyną. To było hasłem do rozpędzenia manifestacji. ZOMO zaczęło strzelać do ludzi. To było prawdziwe polowanie na ludzi… W dniu 30 sierpnia 1982r zastrzelono 30 osób, 95 tych, którzy próbowali uciekać kanałami wytruto gazem w kanałach. W nocy w Lubinie był osobiście gen. Wojciech Jaruzelski / jeden straceniec się przedarł przez otoczone przez ZOMO miasto i powiadomił centralne władze, co SB wyprawia w Lubinie/ i zakazał używania ostrej amunicji. 31 sierpnia 1982r. od rana ludzie zaczęli zbierać się w rynku, by zaprotestować przeciwko masakrze. O trzeciej w południe na rynek przyjechała delegacja podobno Solidarności z ZG Lubin i jakaś pielęgniarka, których nikt nie znał i zaczęli składać kwiaty pod stojącym w rynku pomnikiem żołnierzy II Armii Wojska Polskiego. To było hasłem do rozpędzania zgromadzenia. ZOMO znowu użyło ostrej amunicji, zginęły trzy przypadkowe osoby. Do dziś nie wiadomo, kto sprzeciwił się rozkazowi gen. Jaruzelskiego i wydał rozkaz strzelania ostrą amunicją w dniu 31 sierpnia 1982r. Moim zdaniem wydarzenia 31 sierpnia 1982r, były prowokacją SB skierowaną przeciwko gen. Jaruzelskiemu. Czy w Stanie Wojennym SB planowało przejąć władzę w Polsce? 1 września 1982r. ludzie ponownie się zbierali w Lubinie, ale ZOMO już tylko rozpędzało manifestacje używając gazu, armatek wodnych i pałek, bo…odebrano im ostrą amunicję. Dziś Lubin pamięta…

Począwszy od 1991r, kiedy to władzę w Lubinie przejęła…Solidarność, władze miasta uroczyście obchodzą rocznicę Wydarzeń Sierpniowych. Rocznica obchodzona jest z uporem maniaka prze władze w dniu 31 sierpnia, kiedy to zginęły trzy przypadkowe osoby, a dziś Rada Lubina planuje skwer przy pomniku Solidarności, gdzie na mostku zastrzelono Pożniaka, który był jednym z trzech osób, które zginęły w dniu 31 sierpnia 1982r, nazwać nazwiskiem Pożniaka.  W 1993r. sądzono trzech zomowców, którym przypisano winę strzelania do ludzi. Proces był kabaretem, a wyroki śmiesznie niskie. Dziś wznowiono proces przeciwko zastępcy komendanta w Lubinie w tamtym dniu. Podobno go nawet aresztowano…Czy czeka nas powtórka z kabaretu? W 1993r sądzono tylko za strzelanie w dniu 31 sierpnia 1982r, o tragicznym wtorku dnia 30 sierpnia 1982r nawet nie wspomniano. Wymazuje go się z pamięci ludzi. Czy skutecznie?

Obchody ” Zbrodni Lubińskiej” w dniu 31 sierpnia władze organizują sobie a muzom. Mieszkańców, którzy na nie przychodzą można policzyć na palcach. Ale ludzie pamiętają. Tragiczny wtorek nawiedza ich w snach. Wielu mieszkańców Lubina jak zdiagnozowali psychiatrzy , cierpi na syndrom weterana wojennego, a wielu pacjentów z nerwicą mówi terapeucie: nie chcę umierać pod domem! Czy ludzie potrafią wybaczyć?

Być może drogą do wybaczenia byłoby wskazanie zbrodniarzy winnych polowania na ludzi w Lubinie? Może pomogłoby należyte uczczenie ofiar! Ale nie kabaret! Kabareton już kiedyś Lubin organizował… I stał się przestrogą dla przyszłych pokoleń …” Gdy się farsa zmienia w dramat…” – Jak w piosence Agnieszki Osieckiej i Jana Pietrzaka śpiewali Adrianna Biedrzyńska i Zbigniew Zamachowski. Ale Kazimierz Grześkowiak śpiewał też : ” Chłop żywemu nie przepuści!” Kazik , pamiętamy Cię!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s