Wszystko

Bodajbyś cudze dzieci uczył!

IMG_20171004_171106_BURST001_COVER

Starożytni Rzymianie mieli takie powiedzenie: Bodajbyś cudze dzieci uczył! W starożytnym Rzymie nauczycielami byli niewolnicy i czy praca nauczyciela była doceniana zależało od jego pana. Już starożytni Rzymianie wiedzieli, że nauczyciel to najbardziej niedoceniana praca i najmniej szanowana. To powiedzenie świadczy, że dla starożytnych Rzymian uczenie cudzych dzieci to była kara. A jak jest dzisiaj…w Polsce?

Kiedy byłam w podstawówce w czasach Gierka Dzień Nauczyciela to było bardzo ważne święto. Każdy uczeń swojemu wychowawcy przynosił kwiaty, w tamtych czasach modne były gożdziki. Każdy nauczyciel w więc w to swoje święto wracał do domu obładowany wielkim naręczem kwiatów. Nie da się ukryć, że było to dla nauczyciela bardzo miłe, a nauczycielom, którzy kwiatów nie dostali było przykro. Pamiętam moja wychowawczyni z podstawówki pani Wanda Pawłowska wybierała wtedy ze swoich kwiatów wiązankę i wysyłała delegację uczniowską, by wręczyli kwiaty i złożyli życzenia nauczycielowi, który nie miał wychowawstwa i kwiatów od uczniów w ogóle nie otrzymał. Dziś zwyczaj dawania kwiatów nauczycielom z okazji Dnia Nauczyciela zanikł. Jest zwyczaj na miarę nowej epoki, kapitalizmu: z okazji zakończenia nauki w danej szkole uczniowie się składają i kupują swojemu wychowawcy kosztowne prezenty. Dochodzi nawet do paranoi, bo rodzice uzgadniają czasami kupno naprawdę drogich prezentów, np. w jednym lubińskim gimnazjum / woj. dolnośląskie/ nauczyciel dostał od uczniów kończących szkołę laptopa i…nie było to bynajmniej prywatne gimnazjum, gdzie z zasady uczą się dzieci ludzi bogatych. Zdarzają się nawet przypadki, że…wychowawca się obraża na uczniów, kiedy na zakończenie szkoły dostanie tylko czekoladki. Na Dzień Nauczyciela nauczyciele nie dostają już od uczniów kwiatów. Dzień Nauczyciela obecnie to święto nauczycieli i…uczniów. Szkoły w tym dniu robią wolne. W tym roku 14 pażdziernika wypadł w sobotę. Już w piątek nie było lekcji, uczniowie podstawówek i gimnazjów poszli do kina, a liceów w ogóle nie przyszli do szkoły. A tymczasem Dzień Nauczyciela to czas na zastanowienie się nad…sensem istnienia tego zawodu.

Kiedy w 1998r Jerzy Buzek przeprowadził w Polsce reformę oświaty, rozległa się powszechna krytyka nowego systemu. Podnoszono, że nowy system jest w ogóle niedostosowany do polskich warunków, że to bezmyślne zmałpowanie systemu amerykańskiego. A największy krzyk się zrobił, kiedy prasa zaczęła nagłaśniać przykłady patologii w gimnazjach i zarzucano wtedy, że gimnazja skupiają środowiska patogenne. Jarosław Kaczyński będąc pierwszy raz premierem obiecał przywrócenie starego komunistycznego systemu szkolnictwa. Wtedy nie zdążył. Obecnie Prawo i Sprawiedliwość znowu rządzi i pierwszą reformą jaką zrealizowało była likwidacja gimnazjów i przywrócenie komunistycznego systemu szkolnictwa. Tymczasem od reformy Buzka minęło prawie dwadzieścia lat, system okrzepł , ludzie się przyzwyczaili, w gimnazja zainwestowano sporo pieniędzy, pobudowano nowe szkoły, ludzie nie chcą zmian. A nauczyciele?

Dla nauczycieli powstał prawdziwy boom, kiedy szkolnictwo przeszło pod samorządy. W Lubinie np. miasto sporo zainwestowało w szkolnictwo: zmodernizowano szkoły, wprowadzono darmowe obiady dla uczniów i darmowe podręczniki dla najbiedniejszych, bardzo podniesiono pensję nauczycieli. W Lubinie nauczyciele bardzo dobrze zarabiają, o ile dostaną się na etat, bo jest sporo młodych nauczycieli po studiach, którzy w szkole pracują na zasadzie wolontariatu i…nie mają żadnych widoków na etat. A tymczasem…

Reforma szkolnictwa już weszła w życie. Gimnazja będą istniały dwa ostatnie lata, w tym roku nie było naboru do gimnazjów. Już jest wiadomo, że po likwidacji gimnazjów 70% nauczycieli pójdzie na bruk. Nic więc dziwnego, że nauczyciele protestowali przeciwko reformie, walczyli o swoje stanowiska. Tymczasem w systemie nauczania w ośmioklasowej podstawówce powróci stary komunistyczny system, nie będzie już nauczycieli po pedagogice z wiedzą ogólną, będą potrzebni nauczyciele ze specjalizacjami przedmiotowymi. Czy to szansa dla młodych po studiach, którzy do tej pory bezcelowo w ramach wolontariatu czekali na etat? W szkolnictwie będą zwolnienia grupowe, ale tym co zachowają pracę planuje się podniesienie pensji i to…sporo. Trwają dyskusje w ministerstwie nad wprowadzeniem zasad wynagradzania nauczycieli podobnych do zasad wynagradzania sędziów. Czy rząd pisowski chce kupić kolejną grupę wyborców?

Główna krytyka obecnej reformy idzie w kierunku piętnowania faktu, że zmiana systemu poniesie bardzo duże koszty. Pobudowano bardzo dużo gimnazjów. Co z tymi budynkami? Na to wyjście jest! Pis obiecał przywrócić szkolnictwo zawodowe. Budynki gimnazjów są dostosowane do tego, by były w nich zawodówki. Przywrócenie szkolnictwa zawodowego, które jakiś geniusz na fali totalnej krytyki wszystkiego co komunistyczne zlikwidował w latach dziewięćdziesiątych to dobry pomysł. Ja np. codziennie widuję paru wyrostków, co skończyli gimnazjum, do Ogólniaka się nie nadają, nie pracują, tylko codziennie włóczą się z piwkiem po mieście w podejrzanym towarzystwie. Waldusie Kiepscy… Jest tylko problem, by pomysł szkolnictwa zawodowego nie rozbił się o…pieniądze, bo państwo nie ma pieniędzy. Dobrym pomysłem byłoby stworzenie przez przez państwo zachęty, by prywatny przedsiębiorca miał interes w inwestowanie w szkolnictwo zawodowe. W Lubinie np. jeden z biznesmenów pragnie zainwestować we  wznowienie zasadniczej szkoły budowlanej w Lubinie. Oby jego dobre chęci i kreatywność nie rozbiły się o kłody pod nogi rzucane przez urzędników?

Tymczasem Dzień Nauczyciela, to dzień zastanowienia się nad sensem istnienia zawodu nauczyciela. Drodzy uczniowie dajcie swoim nauczycielom z okazji ich święta maleńki dowód sympatii! Nie nauczyciele wiedzą, że ich praca ma sens, że jest potrzebna, że…za nią dostaną trochę waszego serca, a nie kubeł od śmieci na głowę. Niech nauczyciel pozbędzie się gorzkich myśli w postaci przekleństwa: Bodajbyś cudze dzieci uczył! Zawód nauczyciela jest bardzo ważny, bo to wkład w wychowanie młodego pokolenia, a takie Rzeczpospolita, jakie jej młodzieży chowanie. Niech wiedzą, że ich wkład w rozwój Polski ma sens! Drodzy nauczyciele, z okazji Waszego Święta ten mały kwiat jest dla Was! Pamiętamy o Was! A czy władza o Was pamięta?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s