Bez kategorii

Wybrańcy Boga!

Zwykło się mówić, że chorzy psychicznie to wybrańcy Boga. Coś w tym jest. Chora psychicznie, najprawdopodobniej wg. dzisiejszych kryteriów na chorobę dwubiegunową była Maria Magdalena. Ewangelia Mówi, że Chrystus wypędził z niej…kilkanaście demonów. Niektórzy historycy wysuwają hipotezę, że sam Jezus Chrystus chorował na…schizofrenię. Oczywiście, historycy katoliccy uważają, że takie poglądy tworzą historycy – ateiści i że to szkalowanie Jezusa Chrystusa i że…powinno być ścigane jako obraza uczuć religijnych. Ja nie wiem, czemu: są bowiem religie, w których chorzy psychicznie uważani są za świętych. A w naszej kulturze choroba psychiczna w pewnym sensie nobilituje. Statystyki mówią, że na psychozy cierpią ludzie ponad przeciętnie inteligentni, najczęściej obdarzeni dużą wyobrażnią: artyści, pisarze, malarze, muzycy. Choć nie da się ukryć, że chorują także ludzie o niskim wskażniku inteligencji, a nawet chorzy na …zespół Downa. Nieleczona choroba psychiczna zaburza intelekt, tworzy chaos myśli, zaburza logiczne myślenie, w skrajnych przypadkach prowadzi do zaburzeń otępieńczych, a trzeba powiedzieć, ze np. schizofrenia ma różną skalę zaburzeń jażni i emocji, od lekkich do bardzo ciężkich, kończących się zamknięciem chorego w ośrodku zamkniętym. Stąd prawdopodobnie wzięło się przekonanie ludzi, że cierpiący na psychozę to idiota. A społeczeństwo wciąż mamy nietolerancyjne dla chorych psychicznie. Dlatego ludzie chorzy na schizofrenię czy chorobę dwubiegunową i ich rodziny, te ostatnie zresztą bardziej, bo się wstydzą przypadku choroby psychicznej w swojej rodzinie, ukrywają przed światem fakt choroby. A tymczasem Maria Magdalena cierpiała na chorobę dwubiegunową…
Czy choroba psychiczna jest karą za grzechy?
…Moja mama mawia, że…ja jestem jak Kmicic. Ilekroć uległam jakiemuś wypadkowi, obrażeń doznała moja głowa. A było tego kilka przypadków. Jak Kmicic z Potopy Henryka Sienkiewicza byłam przez rozum zacięta. Nigdy jednak mój rozum nie doznał szwanku. Kiedy mi robili EEG mózgu / tzw. krzywą mózgową, bo za komuny nie było jeszcze tomografii komputerowej/ wynik był prawidłowy. Wszystkie moje wypadki nie pozostawiły śladu. Wyjątkiem było kiedy…w 1982r wypadłam z okna Domu Kultury w Lubinie. Po tym wypadku straciłam pamięć. Wyniki badań mózgu nie wykazały zmian,lekarz powiedział, że przyczyna jest raczej psychosomatyczna. Za porządne leczenie wziął się dopiero…mój były mąż – znany w całej Polsce lekarz psychiatra na początku lat dziewięćdziesiątych, leczył mnie wtedy z choroby dwubiegunowej i…wyleczył. Leczył hipnozą! Spowodował także, że częściowo odzyskałam pamięć. Przypominam sobie zdarzenia z odległej przyszłości. Pamiętam co działo się w moim dzieciństwie, niestety, nie pamiętam, co wydarzyło się wczoraj. Paradoks jest taki, że siedzę z kolegami prawnikami na piwie, a…godzinę potem nie jestem w stanie ich poznać, kiedy ich spotkam na ulicy. Pocieszeniem jest fakt, że przypomnę sobie zdarzenia sprzed dwóch godzin, jak…upłynie od nich dwadzieścia lat. Mój lekarz powiedział, że na dzień dzisiejszy nie jest w stanie nic zrobić i że prawdopodobnie tak już zostanie. Żyję jednak normalnie, pracuję i…nie dam się oszukać metodą na wnuczka, zwłaszcza, że mój najstarszy wnuk ma pięć lat.
Mój kolega i moja koleżanka nie mieli już takiego szczęścia.
Darek – najbardziej ” znany” dziennikarz w Lubinie choruje od dzieciństwa na padaczkę pourazową. Kiedy miał dwanaście lat, spadł z konia. Skutkiem był uraz głowy i skończyło się padaczką.
W Lubinie niegdyś w centrum miasta – vis a vis szpitala było wielkie śmietnisko, zwożono nań gruz z rozbieranych domów. W połowie lat siedemdziesiątych wysypisko zasypano ziemią i zrobiono pagórek. Pagórek ten dzieci zaczęły wykorzystywać w zimie do zjeżdżania na sankach. Moja koleżanka Ewa – z prymuska w podstawówce, miała same piątki i świadectwo z paskiem, była chowana przez rodziców pod kloszem. Rodzice jej byli bardzo apodyktyczni i surowi, na nic jej nie pozwalali, nie miała dzieciństwa, musiała prosto ze szkoły przychodzić do domu i się uczyć. To dziw , że w piątej klasie pozwolili jej iść ze mną na rower. Wycieczka ta zaważyła na…całym jej życiu. Pojechaliśmy na górkę i …wpadłam na durny pomysł, by zjeżdżać rowerami z górki. Ja zjechałam bez przeszkód, ale Ewa się rozpędziła i straciła kontrolę nad rowerem. Przewróciła się i poleciała na głowę. Skutkiem było nieodwracalne uszkodzenie mózgu jak wykazało badanie EEG. To prawdopodobnie ono jest skutkiem, że kiedy w 1986r zawaliła egzaminy i wyrzucono ją z romanistyki w Krakowie zachorowała na schizofrenię. Leczy się do dzisiaj, ale skutek jest mierny. Nie skończyła żadnej szkoły, nie jest w stanie pracować, nie ma rodziny, ma tylko żal do wszystkich o nieudane życie. Wylewa zawiść do wszystkich w internecie używając wyzwisk i wulgarnych słów i…popada w coraz większą schizofrenię. Trudno mieć to jej za złe, bo nie zdaje sobie z tego sprawy , co robi! Nie ma życia. A może życie takiego człowieka to życie w chorobie? Może ona jest szczęśliwa właśnie dlatego, że żyje z daleka od realnego świata? Trudno zrozumieć człowieka chorego na schizofrenię!
Czy choroba psychiczna to kara boska?
Najbardziej uproszczone pytanie jakie można sobie wyobrazić i najbardziej nieskomplikowana intelektualnie odpowiedż.Nie, choroba psychiczna to nie kara boska. To choroba jak każda inna. Dotyka różnych ludzi i tych mniej inteligentnych i tych wybitnych, i dobrych i złych, anioły i kanalie. To choroba, choć przyczyna jej ciągle jest nieznana, a leczenie ciągle jeszcze przypomina lunatyka poruszającego się we mgle. Moja koleżanka powiedziała mi, że leczenie chorego na schizofrenię to loterię. Byli tacy, których wyleczono, choć leczono ich w osiemnastym wieku przykuwając łańcuchem do ściany i polewając wodą, a dzisiaj jak chory ma predyspozycje do leczenia to wyleczy go twoja psychoanaliza. Ważne jest, by chorego na psychozę zaakceptować w społeczeństwie. Chorzy psychicznie to tacy sami ludzie jak my. Jezus Chrystus wyleczył Marię Magdalenę wypędzając z niej kilkanaście demonów. Maria Magdalena była dla Chrystusa najdroższa. Ja też nie powinnam się winić za wypadek i chorobę Ewy… Chory psychicznie wyczuje, kiedy motorem naszego zainteresowania nim jest litość i…zamknie się.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s