Bez kategorii

Niech żyje bal!

Niegdyś Maryla Rodowicz śpiewała taką piosenkę: ” Niech żyje bal! Bo to życie jest bal nad bale. Niech żyje bal! Drugi raz nie zaproszą nas wcale…” Tak, życie to bal i wielu z nas chciałoby to życie przetańczyć do końca. Niestety, życie to nie tylko taniec. To sen, to spokój, to wichry, to w końcu ciężka praca. Wszystko to sprawia, że życie ma różne barwy i odcienie i za to tak wszyscy kochamy życie. Choć może nie wszyscy? Są ludzie, którzy zadają sobie pytanie: po co ja żyję? Moja koleżanka powiedziała kiedyś: Gdyby życie miało d…, to bym je kopnęła. To oczywiście był żart, jednakże wielu ludzi uznaje to…za motto swojego życia. Chandra jest nieodzowną towarzyszką naszego życia. Mówimy, że nam coś siadło na nosie, że mamy depresję jesienną, że mamy depresję z powodu braku słońca. Wszystko to są jednak stany przejściowe, normalne w naszym codziennym życiu. Kiedy jednak chandra, brak chęci do życia, czarne myśli utrzymują się przez dłuższy czas / lekarze psychiatrzy zwykli tę granicę ustalać na miesiąc dzień w dzień/ mamy do czynienia z choroba. Depresja kliniczna to ciężka choroba psychiczna, ale depresja to także objawy towarzyszące psychozom. Depresja jest objawem choroby afektywnej dwubiegunowej, depresja towarzyszy schizofrenii. Zazwyczaj łatwo jest odróżnić chorobę dwubiegunową od schizofrenii. W chorobie dwubiegunowej depresja to etap, który przechodzi w fazę manii. W schizofrenii depresja może występować cały czas i to nie tylko podczas objawów wytwórczych, ale także w okresie remisji. Skutkiem depresji może być samobójstwo. Tymczasem zdrowy człowiek cieszy się życiem. Objawem radości życia są nasze udziały w zabawach i balach. Zdrowy psychicznie człowiek zaliczył ich w życiu sporo. Począwszy od balów karnawałowych w przedszkolu, poprzez szkolne dyskoteki, komers na zakończenie podstawówki, studniówkę, rodzinne zabawy na weselach aż po dancingi z chłopakiem czy mężem. Każdy bal zdrowemu psychicznie człowiekowi pozostawia wspaniałe wspomnienia. Wspomnień czar to też objaw naszego zdrowia psychicznego.
Moje niezapomniane bale…
Na trzecim roku studiów na prawie na Uniwersytecie Wrocławskim, wówczas, nie ma się czym chwalić! imieniem Bolesława Bieruta, moja grupa urządziła imprezę wyjazdową w Szklarskiej Porębie, połowinki. Organizatorem i wszystko pięknie załatwił był mój kolega z grupy Jaś Zienkiewicz. Na połowinki zaprosiliśmy ulubionych ćwiczeniowców: z kpk i filozofii. Byli bardzo sympatyczni i słynęli na wydziale jako bardzo rozrywkowi. Moja koleżanka Sylwia / dzisiejsza sędzia w Wydziale Karnym Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z perspektywą zostania sędzią Sądu Najwyższego/ żartowała nawet: Co wy robicie? Oni dwaj wam wszystek alkohol wypiją! Zaproszeni ćwiczeniowcy jednak nie bratali się z nami. Bawili się sami w swoim pokoju. Ja, moja koleżanka Beata i Gosia wyszliśmy z sali ogólnej na zaplecze i zajęliśmy się kolegów. Byliśmy trzy naiwne dziewoje, bo że kolega przesadził z alkoholem dostrzegliśmy dopiero jak…zaczął mówić, że jest Chrystusem. Potem nam uciekł i…stłukł szybę w drzwiach kalecząc się. Myśmy uciekły, bo bałyśmy się, by nikt nie pomyślał, żeśmy razem z nim piły. Zabawa była udana. Ja się przed kolegą zamknęłam na klucz w pokoju. Kolega się godzinę dobijał aż pobudził moje koleżanki. Ja…udawałam, że śpię. To była moja kara za to, że kolega na połowinki zaprosił inną dziewczynę. Drogo potem zapłaciłam, że tak zawzięcie walczyłam o…jego miłość. Rozwód w porównaniu z piekłem, które mi zgotował, to była przyjemność.
Drugą zabawą, która utkwiła mi w pamięci był Sylwester w 1991r. Było to już po zakończeniu studiów na prawie. Moja koleżanka Beata załatwiła zabawę sylwestrową w górach. Była to impreza składkowa. Beata zaprosiła swoich kolegów po medycynie. Było nas razem dwanaście par. Był to rok 1991r – pierwszy rok po przemianie ustrojowej, czas, kiedy zachłysnęły nas pełne półki w sklepach, możliwość robienia biznesu, czyli wolność gospodarcza. Za komuny szampana na Sylwestra trzeba było wystać w kolejce, a i tak miały go najczęściej gospodynie domowe i sprzątaczki, które do południa miały czas stać w kolejce. Na Sylwestra w 1991r każdy z nas przywiózł …wino musujące i mieliśmy po szampanie na parę. Ja znowu nie rozpoznałam, że kolega jest pijany i do rana wdałam się z nim w dyskusję o…Przeminęło z wiatrem. Spaliśmy koedukacyjnie i…nikt nikogo nie zgwałcił. Tylko jedna koleżanka poczuła się żle i obudziliśmy tego kolegę, z którym dyskutowałam o Przeminęło z wiatrem, bo był lekarzem. Do dzisiaj ten kolega się dziwi, że jej nie zaszkodził, bo…był tak pijany, że nic nie pamięta. W Nowy Rok rano zrobiliśmy sobie ognisko. To były czasy wolności! Dla mnie lata dziewięćdziesiąte to okres mojej beztroskiej młodości. Choć byłam żoną Marka, przekonałam się, że miłością mojego życia jest Mirek. Przepraszam cię Marku, jeśli cię skrzywdziłam! Lubię cię i zależy mi na twojej przyjażni!
Obecnie jestem świeżo…po Andrzejkach. W tym roku poszliśmy z mężem trochę na wariackich papierach. Dwa dni przed Andrzejkami znajomy restaurator lubiński z podziękowaniu za przygotowanie córki do egzaminu na aplikację sędziowską dał nam za darmo dwa zaproszenia. W tym roku Andrzejki wypadły w czwartek i planowaliśmy być tylko do północy, by rano być wyspanym do pracy. Bawiliśmy się do…piątej rano, a po powrocie do domu mąż miał jeszcze ochotę na małe co nieco. Było bosko i…zasnęliśmy czule objęci i wciąż jeszcze złączeni. Ja lubię czuć męża w sobie, jesteśmy bowiem jednością. Biblia jednak mądrze uczy! Zabawa była udana, towarzystwo na luzie, orkiestra dobrze grała, a towarzystwo więcej tańczyło niż piło. Mój Mirek od kiedy jego kolega, młodszy od niego przekręcił się przez to, że nie wylewał za kołnierz, przestraszył się i przestał pić. Teraz chętniej napije się ze mną wina niż z kolegami wódki. Zresztą mój Mirek dba o siebie. Ma dzieci, za którymi przepada i mnie, ma dla kogo żyć. Kiedy u mojego taty stwierdzono raka nerki, poszedł do szpitala i gruntownie się przebadał. Mirek jest zdrowy jak byk i teraz martwi się moim zdrowiem. Na Andrzejkach ograniczał mi tańce, bo bał się o moje serce. Moje serce jest już zdrowe, już zapomniałam o operacji i…nie mogę się doczekać wiosny. Znowu zacznie się sezon wycieczkowy. Czekają mnie Beskidy i Tatry…
Co w życiu jest najważniejsze? Ja się przekonałam: najważniejsze jest zdrowie, bo jak żartują moi znajomi, wszystko inne można kupić za pieniądze. Dla mnie najważniejsza jest rodzina, miłość, przyjażń. Najważniejsza wartość to tak przeżyć życie, by było co wspominać, by wspomnienia były piękne i by był ktoś, kto stale towarzyszy wspomnieniom. Ja mam to wszystko. Jestem szczęśliwa! Czy przypadkiem nie za dużo dostałam od losu. Jest takie przysłowie: grosz dany w potrzebie, złotem wróci do ciebie! Pomagam ludziom, dla których życie nie jest balem, którzy to życie chcą tylko kopnąć w d… Pomagam, by los nie doszedł do wniosku, że nie warto mi sprzyjać i by się ode mnie nie odwrócił. Czy to nie egoizm? Wszak Chrystus chciał byśmy pomagali ludziom bezinteresownie. Ja jednak jestem tylko człowiekiem…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s