Uncategorized

Show by night!

Każdy normalny człowiek przynajmniej raz w życiu przeżył swój bal. Dla każdego normalnego człowieka jest całkiem normalne cieszenie się z tego, że czeka go udział w balu i każdy normalny człowiek z utęsknieniem czeka, by się zabawić, potańczyć, być może na balu poznać swoją drugą połówkę. No właśnie, każdy normalny człowiek! A co z tymi co są tzw. inteligentni inaczej? Większość z tych ludzi nigdy w życiu nie bawiła się na żadnym balu. Być może na to wpływ miała ich choroba? Cechą schizofrenii jest głównie to, że chory zamyka się na świat zewnętrzny, kisi się we własnym chorym, samotnym świecie. Statystyki są nieubłagane, większość młodych ludzi, którzy zachorowali na schizofrenię, miała tzw. osobowość schizoidalną, czyli predyspozycje do zachorowania na tę chorobę. Osobowość ta cechuje się głównie tym, że taki osobnik ma trudności z nawiązywaniem kontaktów z innymi ludżmi, a skutkiem tego jest zobojętnienie i zamknięcie się w swoim własnym świecie. Schizofrenik nie ma przyjaciół, choć obsesyjnie ich pragnie.  Być może ratunkiem dla tych ludzi jest zmiana nastawienia do tej choroby i to, by zdrowy pierwszy wyciągnął rękę z przyjażnią do chorego. Ci ludzie cenią przyjażń, a nawet potrafią kochać. Zdrowi powinni mieć trochę empatii i nie oceniać tych chorych wyłącznie przez pryzmat swojej ciężkiej doli w życiu z takim chorym, kiedy ma nawrót choroby. Tymczasem mamy Nowy Rok. Minął Sylwester – czas, kiedy na balu życia spełniły się marzenia niejednego zdrowego człowieka. Ta notka powstała ku pokrzepieniu serc wszystkich, którym psychika nie dała się bawić na balu marzeń…

My z mężem drugi raz w tym roku byliśmy na publicznym balu sylwestrowym i to…dzięki temu, że za darmo, znajomy męża dał nam dwa zaproszenia. W Polsce bale sylwestrowe są drogie. Wcześniej bawiliśmy się na domówkach u kolegi męża, dawnego posła lewicy z terenu Lubina, Ryszarda Zbrzyznego. Ryszard Zbrzyzny przychodził do nas na przyjęcie w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Szczęśliwy zapraszał wszystkich obecnych do siebie na Sylwestra. Na przyjęciu u mnie w święta była też moja koleżanka Ewa, zaproszona trochę z litości, bo jest samotna i od ćwierć wieku chora na schizofrenię paranoidalną. Zaproszenie na Sylwestra objęło więc i ją. Namówiłam ją i się zgodziła. Jej nikt do tej pory nie zaprosił na żadną imprezę. Jedynym Sylwestrem, na którym była był ten słynny Sylwester w moim Ogólniaku w 1982r. A i tak nie bawiła się dobrze. Gdy znalazł się jeden chłopiec, który poprosił ją do tańca, przestraszyła się i uciekła. Boi się mężczyzn. W dzieciństwie była molestowana. Do dzisiaj ma uraz i uważa, że nie jest dziewicą. To oczywiście jest nieprawdą, bo nigdy żadnego mężczyzny nie miała, a wykorzystywano ją w dzieciństwie w…zupełnie inny sposób. Na studiach/ filologia romańska/ nie miała czasu, by chodzić na imprezy, bo kuła.  Po drugim roku zawaliła egzaminy i ją usunięto ze studiów. A potem…zachorowała na schizofrenię paranoidalną i roztyła się do monstrualnych rozmiarów. Na tym Sylwestrze, na którym była…przesadziła z alkoholem, tak się cieszyła, że ktoś ją zaprosił. Ja z mężem holowaliśmy ją do domu, a… ciężka to była praca, bo waży 150 kg.

Wczoraj byliśmy z mężem na balu sylwestrowym w lokalu, który dawniej nazywał się NOT. Ja żartuję, że spędziłam Sylwestra w Nocie. Wśród ludzi NOT to skrót. Sylwester w Nocie to…Nocne Oglądanie Telewizji. Bawiliśmy się do piątej rano, tak było fajnie, choć mąż nie pozwalał mi tańczyć szybkich tańców z racji na…moją operację zastawek, która była w sierpniu. Ja uwielbiam tańczyć i zawsze rwę się do tańca, choć nie mam do niego predyspozycji, bo mi słoń nadepnął na ucho. Grałam nawet główną rolę w filmie o tańcu / Patrick Swayze uczył mnie tańczyć/ i reżyser nie wściekał się, że ja się ruszam w swoją stronę, a muzyka idzie w swoją. Przeciwnie chwalił, że mam oryginalne podejście do tańca.

Wczorajszego Sylwestra bawiła się cała moja rodzina. Osiemnastoletnia córka była na domówce ze swoim chłopakiem i swoją paczką z liceum. Syn był na dyskotece ze swoją dziewczyną. Gimnazjaliści i z szóstej i piątej podstawówki bawili się u mnie w domu. Niania miała ich pilnować, ale…chyba nie szło jej najlepiej. Mieli przykazane, by bawić się tylko do północy. Z tej racji, by moje młodsze dzieci mogły spać. Efekt był taki jak…w serialu polskim ” Czterdziestolatek” O godzinie pierwszej w nocy przedszkolaki dzwoniły do nas na bal i żaliły się, że …Gabriel zaprosił kolegów i gra strasznie głośna muzyka. Pięcioletnia córka wykablowała nawet, że Gabriel z kolegami  / Gabriel jest w drugiej klasie gimnazjum/ mają prawdziwego szampana i piją go. No cóż,  ma karę w postaci szlabanu na wszystkie zabawy w tym karnawale. Ja ze swojej zabawy jestem zadowolona i nie mam za złe mężowi, że dziś leczy kaca. On już nie pije, a w końcu Sylwester jest raz w roku – to wyjątkowy dzień, w którym każdy może się bezkarnie upić.

Kolejny Sylwester za nami. Jesteśmy o rok starsi. Ale czy dojrzalsi. Są ludzie, którzy nie lubią Sylwestra. Mówią: czym się cieszyć? Czy tym, że się starzejemy i co roku zbliżamy do kresu naszej ziemskiej wędrówki? Myślę, że to objaw depresji! Zdrowy człowiek cieszy się z każdego przeżytego dnia i cieszy się, że przeżywa dni, które za kilka lat będzie mógł pięknie wspominać. Także Sylwester to nie tylko szampańska zabawa, to okazja do pięknych wspomnień, to okazja do chwalenia się tym, w jakiej wspaniałej zabawie braliśmy udział. Obyśmy zawsze mieli co wspominać i czym się chwalić! Bo wspomnienia to objaw zdrowia psychicznego! Także chwalenie się to objaw zdrowia psychicznego! Oczywiście, jeżeli to nie jest mitomania! Mitomania to chorobliwe zmyślanie na własny temat. Mitomania jest objawem schizofrenii, a skłonni są do niej ludzie zakompleksieni, którzy nie mają poczucia własnej wartości. A zatem z okazji Nowego Roku 2018 wszystkim przede wszystkim zdrowia psychicznego i takiego przeżycia tego roku, by mieli się czym chwalić! Bez mitomanii…DSCN0040

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s