Uncategorized

Czy wartości umierają?

Kultura współczesnego świata oparta jest na wartościach chrześcijańskich. Chrześcijaństwo narodziło się w 1 wne i trwa nieprzerwanie dwa tysiące lat. Choć w dziejach religii chrześcijańskiej były różne zawirowania, w dziejach Watykanu nie brakuje ciemnych stron, które nie jeden praktykujący chciałby wyprzeć ze świadomości, to jednak kardynalne wartości, na jakich Jezus Chrystus zbudował swoje Królestwo od  dwóch tysięcy lat pozostają niezmienne, trwają i powodują, że religia chrześcijańska wciąż zdobywa.  W czym leży podstawa triumfu chrześcijaństwa?

Na czele katolicyzmu stoi papież, dla Polaków Ojciec Święty jest szczególnie bliski, gdyż  ćwierć wieku papieżem był nasz rodak – Karol Wojtyła – Jan Paweł II. Jan Paweł drugi pozostawił niezatarte piętno na świadomości Polaków. Duma z pontyfikatu Wielkiego Polaka sprawiła, że wielu polskich ateistów się nawróciło, a wartości, które Papież – Polak wyznawał i popularyzował w świecie są dziś bliskie niejednemu katolikowi w Polsce. Był jednak dzień, w którym zamarł świat, łzy same toczyły się z oczu, to 2 kwietnia 2005r – Papież Polak, Jan Paweł II został powołany do Królestwa Pana. Nasz Papież dostąpił Wiekuistego Szczęścia, skończyło się dla niego naznaczone wielkim bólem życie i to tym fizycznymi i tym psychicznym z powodu odsuwania się od Boga jego rodaków i ludzi na całym świecie, on stał się szczęśliwy, w sercach jednak nas – żyjących pozostawił niezatartą pustkę i udrękę: kto nam teraz pokaże drogę do raju? No cóż, musimy ją odkryć sami. To zaś jest bardzo trudne…

Ja szczególnie wspominam Pogrzeb Jana Pawła II. Jestem daleką krewną Karola Wojtyły i najbliższą jeszcze żyjącą.  Otrzymałam więc z Watykanu zaproszenie na uroczystości pogrzebowe Jana Pawła II. Wzięłam ze sobą moją ulubioną koleżankę Anię, pochodzącą w rodziny Kossaków i wnuczkę Magdaleny Samozwaniec. Ani chybi Wojciech Kossak to jej pradziadek ze strony matki. Koleżanka boleje nad tym, że po Kossakach nie odziedziczyła ani talentu malarskiego, ani literackiego.  Ma jednak coś innego. Ma inteligencję, wiedzę i intuicję, której niejedna koleżanka jej zazdrości. Jest historykiem sztuki. W swojej pracy magisterskiej błysnęła talentem literackim. Być może nie zajmuje się literaturą nie dlatego, że nie ma talentu, a dlatego, że nigdy go nie ćwiczyła, bo miała kompleks, że nie stworzy nic na miarę przodków.  Niedawno namawiałam ją do podzielenia się swoimi wspomnieniami na blogu. Odmówiła, bo…boi się hejtu.  Na uroczystościach pogrzebowych posadzono ją obok księcia Karola. Popatrzyłam na nich i…zdębiałam. Ania, która zawsze się śmiała, że my obie znamy angielski w postaci” How do you do? Du ju hau hau! , tak się zagłębiła w rozmowę w księciem Karolem, że o Bożym Świecie zapomnieli. Po uroczystościach zapytałam się jej, o czym tak zawzięcie dyskutowała z Karolem, usta się jej po prostu nie zamykały. Uśmiechnęła się i odpowiedziała jak niegdyś jej babcia / Magdalena Samozwaniec na balu w ministerstwie spraw zagranicznych Rumunii poznała dziadka Karola, Jerzego VI/ : A o czym można rozmawiać z Anglikiem? O sztuce i o…butach.  Póżniej Karol Wojtyła został doceniony przez  Kościół Katolicki. Kanonizowano go. Mój tato, który już w Niebie pewnie widuje naszego papieża powiedział żartem po kanonizacji Karola Wojtyły: No teraz nie zginiemy! Kościół dba o rodziny swoich świętych! Oczywiście, w tym powiedzeniu tkwi głębsza prawda: kanonizacja w rodzinie zobowiązuje. Rodzina Świętego musi tak żyć, by być przykładem dla wiernych, by Chrystus był dumny z rodziny świętego. Wtedy łaski same się pojawią… Żyjmy więc tak, jakby Karol Wojtyła był wujkiem nas wszystkich!

Jakie wartości zaszczepił w nas Pontyfikat Jana Pawła II? To przede wszystkim kardynalne wartości chrześcijaństwa: wiara, nadzieja, miłość. Czy to są złe wartości? Polska od dawna jest członkiem Unii Europejskiej. Obecnie w Polsce rządzi ultra katolicka partia Prawo i Sprawiedliwość. Lider tej partii Jarosław  Kaczyński postawił sobie za punkt honoru, by przywrócić państwom Unii wartości chrześcijańskie. Państwa europejskie wyrosły na wartościach chrześcijańskich. Wartości chrześcijańskie są nieodmiennie związane z historią największych państw Unii, Niemiec i Francji. Niestety, dziś w dobie opanowania Unii przez poglądy lewicowe Unia odchodzi od wartości chrześcijańskich. W prawdzie te wartości kłębią się jeszcze w świadomości niejednego decydującego o przyszłości Unii polityka unijnego. Niewątpliwie zwrotem ku kardynalnym wartościom chrześcijańskim jest nawoływanie do miłości emigrantów napływających do Europy, do pomocy im. Zwrotem ku wartościom chrześcijańskim jest nawoływanie do równego traktowania ludzi innych ze względu na rasę, wyznanie czy poglądy polityczne czy  ludzi chorych, chodzi tu o odmieńców seksualnych. Z drugiej jednak strony politycy przeczą wartościom chrześcijańskim. Twierdzą, że eutanazja, aborcja są takie nowoczesne i uszczęśliwią ludzi. A przykazanie: Nie zabijaj!

W Polsce znowu zrobiło się głośno o aborcji, za sprawą sejmu, który do udoskonalenia w komisji skierował obywatelski projekt ustawy o zakazie aborcji płodów trwale uszkodzonych. W Polsce toczy się dyskusja o prawo do życia osób z zespołem Downa. Feministki skierowały do Komisji Europejskiej wniosek o ukaranie sankcjami Polski, jeśli taki zakaz aborcji wprowadzi, bo złamie prawa człowieka. Czy prawo do śmierci to prawo człowieka?

Aborcja to zło! Jednakże nie należy z nią walczyć przez prawną jej penalizację, bo wywoła odwrotny skutek. Niech aborcja sobie istnieje! Kościół Katolicki jest przewodnikiem dusz! Niech tak swoim duszom przewodzi, by ludzie wiedzieli, że aborcja to zło i nie powinni jej robić. Państwo niech nie wpływa na sumienie ludzi! Jeśli kobieta uważa, że dokonując aborcji nie popełnia grzechu, to sprawa jej sumienia. A może wie, że to grzech tylko nie ma innego wyjścia? Chrystus ją rozliczy… O nasze sumienia walczył papież Jan Paweł II. I nie penalizacją a stawianiem nam dobrych przykładów do naśladowania. Naśladujmy więc Naszego Świętego! Ja kiedy słuchałam mszy pogrzebowej Jana Pawła II z goryczą pomyślałam: Co z nami będzie, gdy ciebie zabraknie? I łzy same się cisnęły do oczu. Dziś Papież Franciszek kontynuuje naprawę Kościoła Katolickiego… Oby Jezus Chrystus i Święty Jan Paweł II czuwali nad tym, by nie zabrakło mu siły.DSCN0061

1 thought on “Czy wartości umierają?”

  1. Reblogged this on Observateur and commented:

    Dzisiaj jest finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Święto charytatywności Jurka Owsiaka celebrują i w Polsce i zagranicą. Znamienne jest, że polską Służbę Zdrowia przez dawanie pieniędzy na WOŚP wspiera coraz więcej darczyńców będących obcokrajowcami nie Polakami. Liczba dających ludzi dzisiaj jest najlepszą odpowiedzią na to… czy wartości umierają?

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s