Bez kategorii

Na dobre i na złe…

Polski serial o służbie zdrowia ” Na dobre i na złe” wciąż bije rekordy oglądalności, a w życiu dochodzi do takich absurdów, że …ludzie mówią, iż chcą się leczyć w Leśnej Górze. Są jednak ludzie, głównie rekrutujący się z tych, co mówią, że gardzą lekkim kinem, a oglądają filmy tylko z tzw. górnej półki, którzy twierdzą, że ” Na dobre i na złe” to chłam nie mający nic wspólnego z życiem. Twierdzą zaś, że prawdę o polskiej służbie zdrowia pokazywał pastiżowy sitcom ” Daleko od noszy”? Czy takie twierdzenia nie są krzywdzące dla polskiej służby zdrowia?
Nie da się ukryć, że w ostatnich czasach polska służba zdrowia jakby wychodzi z zapaści. I choć dalej jest nie do finansowana, a lekarze w państwowych szpitalach dalej się gimnastykują, by wyegzekwować z Narodowego Funduszu Zdrowia jak najwięcej pieniędzy, a ten nadal skąpi, a podział pieniędzy ociera się o absurd, to jednak w naszej służbie zdrowia coś drgnęło. Mamy coraz więcej fachowo i nowocześnie wyszkolonych lekarzy, którzy się podejmują nowatorskich operacji. Można też zauważyć, że personel w państwowych szpitalach jakby…miał więcej empatii w stosunku do pacjentów. Nowy minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedział zmiany w służbie zdrowia na lepsze. Ponoć już pracuje nad reformą, która państwową służbę zdrowia zrewolucjonizuje. Trzymamy za słowo! A tymczasem chodzi, by pacjent nie bał się iść na planowy zabieg…
Zdarzył się cud!
Ortopedia w Lubinie / woj. Dolnośląskie/ cieszyła się do tej pory bardzo złą sławą. Ludzie mówili, że w Lubinie nie potrafiono nawet prawidłowo zrobić najprostszej operacji, wstawić endoprotezę stawu kolanowego. Ludzie na te zabiegi wybierali się wszędzie, tylko nie do Lubina. A po Lubinie chodzi pełno kobiet po sześćdziesiątce, które po wstawieniu endoprotezy stawu kolanowego już do końca życia będą chodzić o kulach.
Ostatnio jednak ortopedia w lubińskim regionalnym centrum zdrowia / szpitalu powiatowym/ przeszła gruntowne zmiany. Zatrudniono młodych i ambitnych lekarzy. Zakupiono nowoczesny sprzęt do zabiegów. Ortopedia w lubińskim szpitalu reklamuje się jako nowoczesna. Czy łatwo jest odzyskać zaufanie ludzi?
Mój kręgosłup to, jak sama żartobliwie mawiam, to kręgosłup weterana wojennego. Skoliozę zafundowałam sobie w szkole, kiedy to tornister był dla mnie wielki obciach i nosiłam ciężkie teczki wypełnione książkami na ramieniu. Na mój kręgosłup też nie wpłynęły wypadki, jaki uległam, czyli upadek z okna i dwa upadki ze schodów. Miałam więc kręgosłup skrzywiony na lewą stronę i zwyrodnienia kręgów. To było zaś tanie ciężkie, że nie mogłam oprzeć łokci na stole, bo mi ręce drętwiały. Dzisiaj rano się doczekałam! Miałam operację usunięcia skoliozy. I to w lubińskim szpitalu powiatowym. Dla lubińskich ortopedów była to pierwsza taka operacja. I to trudna, bo wymagała obecności neurochirurga. Pierwsza operacja dla chirurga to…jak pierwsze kocham cię dla pensjonarki. Bałam się, ale zaufałam lubińskim lekarzom. Spisali się na medal. Już jestem w domu. Czuję jeszcze skutki narkozy i jestem cała obolała, bo wiadomo, jak jest naruszony kręgosłup to boli całe ciało, ale już mogę położyć łokcie na stole. A jutro idę na basen…Po Nowym Roku czeka mnie rehabilitacja.
Zbliżają się najpiękniejsze i najbardziej rodzinne święta, Święta Bożego Narodzenia. To czas pojednania, czas , w którym gasną wszelkie spory. Czas, by także cieplej pomyśleć o naszych lekarzach. Oni naprawdę wykonują ciężki i odpowiedzialny zawód, a państwo rzuca im jeszcze kłody pod nogi. Połowa sukcesu w zabiegu medycznym to zaufanie pacjenta do lekarza. Czy polski lekarz zasługuje na zaufanie pacjenta? Ja trafiłam na dobrych lekarzy i…nie wiem czy mi uwierzycie w to co napisałam? Z okazji Świąt Bożego Narodzenia lekarzom życzę spełnienia się w zawodzie i dobrych warunków do pracy! Pacjentom życzę, by nie tracili zdrowia psychicznego stojąc w gigantycznych kolejkach do lekarzy i na zabiegi i by ze szpitala wychodzili zdrowi fizycznie i psychicznie i zadowoleni! Z okazji Świąt Bożego Narodzenia można raz w roku błysnąć górnolotnością i powiedzieć: Dziękujemy Wam lekarze za wasz trud! Czy tak będzie zawsze? A tymczasem po świętach 27 grudnia idę do szpitala na zabieg usunięcia woreczka żółciowego…Sylwester tuż…tuż…Czy jest się czego bać?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s