Bez kategorii

Gość w dom, Bóg w dom.

Polska gościnność jest po prostu przysłowiowa. Bardzo dobrze ją charakteryzują dwa staropolskie przysłowia: Gość w dom, Bóg w dom i Zastaw się, a postaw się. Jednakże obecne konsumpcyjne czasy powodują, że się izolujemy, zamykamy w swoich czterech ścianach, zaganiani z pracy do domu i odwrotnie, nie mamy czasu usiąść na skwerku przed kościołem i poplotkować ze znajomą czy zaprosić przyjaciół do domu. Ten zwyczaj pozostał jeszcze u emerytek. I może szkoda, że kiedy widzimy na skwerku przed pomnikiem papieża siedzące starsze panie, mówimy o nich: stare plotkary. A one kultywują starą polską tradycję. Mama opowiada mi, jak w latach pięćdziesiątych był w kamienicy jeden telewizor i wszyscy sąsiedzi schodzili się oglądać Kobrę. Dziś sąsiedzi się nie znają. Nawet wyjeżdżając nie ma komu w kamienicy powierzyć, by miał baczenie na nasze mieszkanie, aby nie włamali się do nas złodzieje. Dziś każdy pilnuje swojego nosa. Czyżby opanowała nas choroba społeczna zwana znieczulicą? A może niejeden z nas tęskni do czasów, kiedy sąsiedzi przychodzi do siebie, siadali w kuchni i plotkowali. Ech, ploteczki! Może jeszcze nic straconego? Trochę dobrej woli z naszej strony i można odnowić staropolska tradycję. Staropolską gościnność. Jak słowa pięknej filmowej piosenki: ” Lata dwudzieste, lata trzydzieste, powrócą sukni szelestem zapachem dawno już zwiędłych bzów.Melodyjką zwiewną…” Dołóżmy starań, by odnowić piękną staropolską gościnność i spotkania przy zastawionym stole! Ta tradycja to kwintesencja polskości i warto o nią dbać, by…Polska nie zginęła.
Gość w dom, Bóg w dom…
Pochodzę z rodziny, u której gościnność jest we krwi, zwłaszcza w rodzinie mojego ojca, przed II Wojną Światową hrabiów von Drewsów, po wojnie małorolnych chłopów, którzy płachetko ziemi otrzymali z reformy rolnej. Rodzina mojego ojca z dawien dawna zasiedziała jest na wsi, nawet dziadek, który jako mający korzenie niemieckie musiał uciekać przed Rosjanami i władzą ludową na Ziemie Odzyskane nie wytrzymał i wrócił z innym nazwiskiem z odmienioną tożsamością do rodzinnej wsi i w niej w 1989r zmarł i tam jest pochowany, choć nie w rodzinnym grobie, który w nowej Polsce już nie istnieje. Rodzina ojca dziś już tylko moi bliżsi i dalsi kuzyni jest nadal bardzo gościnna. Nie narzekają jak się rodzina do nich zjeżdża, chętnie ją ugaszczają. Szczególnie zapadły mi w pamięć rodzinne wieczorki przy wódeczce. Rodzina mojej mamy nie jest taka gościnna, żyją w swoim gronie i ich racją bytu nie jest przyjmowanie gości. Nie czują takiej potrzeby. Ale nie zawsze tak było! Przed wojną dworek mojego dziadka w Kunowie słynął z gościnności i z tego, że przewalały się przez niego tłumy gości. Kunów znajduje się w Górach Świętokrzyskich, terenie niezwykle pięknym krajobrazowo i atrakcyjnym turystycznie. Przed wojną nie było więc lata, by w dworku nie gościł ktoś z bliższej i dalszej rodziny. To wojna i prześladowania powojenne zmieniły dziadka. Towarzystwo i goście stracili dla niego na atrakcyjności. Stał się samotnikiem i odludkiem, a jego syn jest dziś podobny do niego, tak samo mój kuzyn Piotr. Pamiętam, kiedy w latach osiemdziesiątych po śmierci babci dziadek był już w wielkim domu w Górze na Ziemiach Odzyskanych sam i przyjeżdżałam do niego: Mówił: Wy ciągle idziecie do ciotki i nie chcecie posiedzieć ze mną. Kiedy z nim rozmawiałam, dziadek był kopalnią wiedzy o historii Polski, o historii rodziny uparcie milczał, po dziesięciu minutach zamyślał się i mówił: No to idżcie już do tej ciotki!
Moja gościnność.
Moja mama wyrodziła się ze swojej rodziny, lubi gości. Ja wrodziłam się do rodziny ojca. Z moim obecnym mężem, Mirkiem, utrzymujemy dom otwarty. Kiedy po raz pierwszy urządziłam w domu na Boże Narodzenie chrzciny i zaprosiłam całą rodzinę / coś koło dwudziestu osób/ , miał łzy wzruszenia radości w oczach i powiedział mi: dziękuję. Chrzcin już od dwóch lat nie urządzamy. Teraz jest czas na komunie. W tym roku, w maju była komunia mojego syna i córki. Zjechała się cała rodzina, czterdzieści osób. Do tej pory urządzaliśmy przyjęcia w domu, ale w tym roku doszliśmy do wniosku, że jednak ciasno i zamówiliśmy lokal. Tym bardziej, że oprócz rodziny przyszli jeszcze koledzy męża i moje koleżanki. Dla rodziny było kameralne przyjecie w sobotę. Goście zjechali się w piątek i w sobotę rano. Wieczorem już wszyscy siedzieliśmy przy wódeczce / na komunię alkoholu u nas nie ma. Słuchamy księdza, który prosi na mszy, by na przyjęciu komunijnym wstrzymać się od picia alkoholu/ i była dyskusja i wspomnienia. Było w domu ciasno, ale…fajnie i bardzo rodzinnie. Była wódeczka, ale…nikt w niedzielę, w tym wyjątkowym dniu dla moich dzieci nie miał kaca i był niezdolny do życia. Pić trzeba umieć! Przyjęcia u mnie nawiązują do gościnności ziemiańskiej, ale już nie są sarmackie w stylu: za króla Sasa jedz , pij i popuszczaj pasa! Dziś mamy nowoczesny stosunek do polskiej gościnności. Czy nie żal tradycji sarmackiej?
Uroczystości rodzinne to powód do zamanifestowania naszej staropolskiej gościnności, z której Polak do tej pory jest znany w świecie. O gościnności polskiej , o polskich przyjęciach w świecie chodzą legendy. Nigdzie na świecie ludzie nie są tak gościnni jak w Polsce. Chociaż ja spotkałam się z…innym obliczem zachodu. Kiedy w 1984r w Ogólniaku byłam we Francji w Besancon na wymianie, rodzina chłopca, u którego mieszkałam, zapytała mnie życzliwie: Co lubię? Co chciałabym, aby gotowali mi na obiady? , odpowiedziałam: …owoce morza / wtedy w Polsce to danie całkowicie nieznane/. Jak widać nie da się narodów sądzić stereotypami. Sądzenie stereotypami jest dla narodu bardzo krzywdzące. Szczególnie Polacy to bardzo odczuli. Dziś nie ma granic, jesteśmy w Unii, możemy jeżdzić gdzie chcemy i gdzie chcemy pracować. Niestety, ciągle jeszcze na zachodzie oceniają nas stereotypami: Polak to żebrak, żyjący z socjalu, pijak i menel. Kiedy stereotypami myśli rząd danego kraju, kończy się to dyskryminacją. I tak Arabowie w Anglii żyją z socjalu, zasilają bojówki terrorystyczne i zostają terrorystami – samobójcami, a rząd angielski chce…ograniczyć emigrację zarobkową Polaków. Obecnie drażliwy problem to emigranci arabscy. Polska nie chce ich przyjmować. Abstrahując od powodu odmowy przyjmowania emigrantów arabskich wyznania muzułmańskiego / Arabów – chrześcijan polski kościół przyjmuje chętnie / to zrodziło to nienawiść rasistowską wg. najgorszych endeckich wzorów sprzed II Wojny Światowej. Pamiętajcie: Polska zawsze słynęła w świecie jako państwo bez stosów. Nie oceniajmy cudzoziemców stereotypami, bo sami wiemy, jak boli przyklejenie nalepki ze stereotypem! Przypomnijmy sobie staropolską gościnność! Gość w dom, Bóg w dom…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s